WSA o tym jak sumować oceny aplikantów

Wojewódzki SÄ…d Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 7.11.2013 r., sygn. akt II SA/Wa 1228/13 stwierdziÅ‚, że o kolejnoÅ›ci miejsca na liÅ›cie klasyfikacyjnej aplikantów decyduje suma punktów uzyskanych przez aplikanta jedynie z zaliczonych sprawdzianów. OcenÄ… zaliczajÄ…cÄ… – pozytywnÄ… jest ocena odpowiadajÄ…ca co najmniej 2 punktom. Użyte przez ustawodawcÄ™ sformuÅ‚owanie "z zaliczonych sprawdzianów" wskazuje, iż do sumowania ocen należy brać tylko liczbÄ™ punktów zaliczajÄ…cych sprawdzian.

F. L., po ukończeniu aplikacji ogólnej, został usytuowany na [...] miejscu na liście aplikantów. W związku z faktem wyczerpania limitów miejsc na obu aplikacjach przez osoby sklasyfikowane wyżej na liście niż wnioskujący, odmówiono mu przyjęcia na aplikację specjalistyczną.

Porady prawne

Od powyższej decyzji F. L. wniósł odwołanie, w którym wskazał, że zaskarża decyzję w części dotyczącej ustalenia jego miejsca na [...] pozycji i wniósł o ustalenie jego miejsca na [...] pozycję.

W uzasadnieniu odwołania wskazał, że decyzja o nieprzyjęciu na aplikację była niesłuszna, albowiem nieprawidłowo zostało ustalone jego miejsce na liście klasyfikacyjnej aplikantów III roku aplikacji ogólnej. Zdaniem F. L. przy wyliczaniu wyniku punktowego ze sprawdzianów i praktyk zaniżony został osiągnięty przez niego wynik, bowiem Dyrektor KSSiP przyjął, iż wynosi on 40,5 punktów. Według strony błędnie została mu zaliczona do powyższego wyniku średnia punktów zdobyta ze sprawdzianu, a łącznie uzyskał 41,5 pkt i powinien być zakwalifikowany na pozycji [...] .

Dyrektor KSSiP przy ustalaniu listy kwalifikacyjnej aplikantów, zastosowaÅ‚ § 7 ust. 2 rozporzÄ…dzenia Ministra SprawiedliwoÅ›ci z dnia 6.10.2011 r. w sprawie odbywania aplikacji ogólnej, sÄ™dziowskiej i prokuratorskiej (Dz. U. Nr 217, poz. 1292), które stanowi, iż do sumy punktów uzyskanych ze wszystkich sprawdzianów wlicza siÄ™ Å›redniÄ… arytmetycznÄ… liczby punktów uzyskanych przez aplikanta ze sprawdzianu w obu terminach. Zdaniem strony stoi to w sprzecznoÅ›ci z treÅ›ciÄ… art. 26 ust. 3 ustawy o KSSiP, zgodnie z którym kolejnoÅ›ci miejsca na liÅ›cie klasyfikacyjnej aplikantów decyduje suma punktów stanowiÄ…ca sumÄ™ ocen uzyskanych przez aplikanta z zaliczonych sprawdzianów oraz Å‚Ä…cznej oceny przebiegu praktyk. Zdaniem strony, kluczowym jest tu zwrot "zaliczonych sprawdzianów", który wedÅ‚ug niego oznacza, że nie jest możliwe doliczenie do ogólnego wyniku Å›redniej arytmetycznej, jak to uczyniÅ‚ Dyrektor KSSiP, lecz jedynie wyniku zaliczajÄ…cego sprawdzian.

Kolejnym argumentem podniesionym przez ww. jest treść art. 26 ust. 1 ustawy o KSSiP, który stanowi, iż warunkiem ukończenia aplikacji ogólnej jest uzyskanie pozytywnych ocen ze wszystkich sprawdzianów i praktyk objętych programem aplikacji. Zdaniem strony, wyrażony w tym artykule nacisk na pozytywne oceny prowadzi do wniosku, że nie powinno się brać pod uwagę przy ustalaniu listy kwalifikacyjnej ocen niezaliczających sprawdzianów, które zostały następnie poprawione.

W wyniku odwołania została wydana decyzja Ministra Sprawiedliwości utrzymująca w mocy decyzję Dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury o odmowie przyjęcia F. L. na aplikację prokuratorską i aplikację sądową.

Powyższa decyzja stała się przedmiotem skargi wniesionej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, w której skarżący wniósł o uchylenie zaskarżonej decyzji i zasądzenie kosztów.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zgodził się z argumentacją zaprezentowaną przez skarżącego i uchylił zaskarżoną decyzję Ministra Sprawiedliwości oraz utrzymaną nią w mocy decyzję organu I instancji.

SÄ…d wskazaÅ‚, że zarzut skarżącego dotyczÄ…cy naruszenia przepisów prawa materialnego, tj. art. 26 ust. 3 powoÅ‚anej ustawy w zw. z § 7 ust. 2 ww. rozporzÄ…dzenia zasÅ‚uguje na uwzglÄ™dnienie. W niniejszej bowiem sprawie podstawowe znaczenie ma sposób liczenia punktów, jaki uzyskaÅ‚ aplikant po zakoÅ„czeniu aplikacji ogólnej, determinujÄ…cy okreÅ›lenie jego miejsca na liÅ›cie klasyfikacyjnej, a w szczególnoÅ›ci ustalajÄ…cy liczbÄ™ zdobytych punktów ze sprawdzianu poprawkowego.

Treść art. 26 ust. 3 zd. 1 ustawy prowadzi do wniosku, iż znaczenie tego przepisu uzyskane na gruncie wykÅ‚adni jÄ™zykowej nie budzi wÄ…tpliwoÅ›ci, bowiem o kolejnoÅ›ci miejsca na liÅ›cie klasyfikacyjnej aplikantów decyduje suma punktów uzyskanych przez aplikanta jedynie z zaliczonych sprawdzianów. Analiza przepisu § 6 ust. 4 w zw. z § 5 ust. 4 powoÅ‚anego rozporzÄ…dzenia prowadzi także do jednoznacznego wniosku, iż ocenÄ… zaliczajÄ…cÄ… – pozytywnÄ… jest ocena odpowiadajÄ…ca co najmniej 2 punktom. Użyte przez ustawodawcÄ™ sformuÅ‚owanie "z zaliczonych sprawdzianów" wskazuje, iż do sumowania ocen należy brać tylko liczbÄ™ punktów zaliczajÄ…cych sprawdzian. W tym stanie rzeczy, zastosowanie wobec skarżącego metody wyliczania Å›redniej arytmetycznej liczby punktów uzyskanych przez aplikanta ze sprawdzianu wiedzy i umiejÄ™tnoÅ›ci z jednego moduÅ‚u tematycznego w obu terminach pozostaje w sprzecznoÅ›ci z powoÅ‚anym powyżej przepisem ustawowym. SpowodowaÅ‚o to zaniżenie Å‚Ä…cznej oceny punktowej i wadliwe umieszczenie skarżącego na liÅ›cie klasyfikacyjnej aplikantów.

Z powodu naruszenia przez organy orzekające w sprawie powyżej wskazanych przepisów prawa materialnego, które miało wpływ na wynik sprawy, zaskarżona i utrzymana nią w mocy decyzja nie mogły ostać się w obrocie prawnym.

Rozpoznając ponownie sprawę skarżącego, organ będzie obowiązany uwzględnić powyżej przestawioną ocenę prawną Sądu.

Orzeczenie nie jest prawomocne.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika