29.4.2008

A.J.Zespół e-prawnik.pl

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Wymarzony urlop...

Zmiana ceny wycieczki, pensjonat o zaniżonym standardzie, zagubiony bagaż - co jeszcze może zdarzyć się podczas zaplanowanego kilkudniowego wyjazdu za miasto lub za granicę? Przed majowym weekendem Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przypomina o prawach, obowiązkach i bezpłatnej pomocy

Już za kilka dni początek przedłużonego weekendu. Co zrobić, żeby wolny czas był przede wszystkim wymarzonym odpoczynkiem? Tym, którzy jeszcze nie zdecydowali się na urlop radzimy na co zwracać uwagę wybierając oferty, w ostatniej chwili kupując wycieczkę w biurze podróży lub organizując wyjazd samodzielnie. Przypominamy również o prawie do reklamacji nie tylko zaniżonego standardu hotelu, ale również uszkodzonego bagażu czy opóźnionego lotu.

Porady prawne

Wyjazd w ostatniej chwili , czyli co warto wiedzieć o Last minute

Promocyjna cenowo oferta nie powinna stanowić okazji do zmniejszenia obowiązków biura podróży wobec klientów. Pamiętajmy: fakt, że płacimy za wycieczkę mniej, ponieważ kupujemy ją w ostatniej chwili - nie oznacza, że mamy ograniczone prawa. Korzystając z tej formy zakupu zwróćmy uwagę na umowę, którą powinno przygotować nam biuro podróży. Jak czytać kontrakt? Zwracamy szczególną uwagę na prawa i obowiązki stron, warunki rezygnacji oraz sposób złożenia reklamacji. Szczególnie mając na uwadze ponad 340 klauzul wpisanych do rejestru klauzul niedozwolonych, które dotyczą turystyki. Rejestr, prowadzony przez Prezesa Urzędu, zawiera spis postanowień, które prawomocnym wyrokiem sądu uznane zostały za niezgodne z prawem i nie powinny być stosowane przez przedsiębiorców. Przed podpisaniem każdej umowy warto się z nimi zapoznać. Ponadto zanim opuścimy biuro podróży nie zapominajmy o wyjaśnieniu takich pojęć jak blisko, tuż przy, niedaleko - dla organizatora i klienta mogą mieć zupełnie inne definicje. Przy wyjazdach zagranicznych wątpliwości dotyczące standardu hotelu, wyrażone w lokalnych oznaczeniach, warto wyjaśnić jeszcze w kraju. Kupowanie kota w worku - nawet w promocji last minute - może okazać się ostatecznie kosztowne.

Urlop na własną rękę

Nie mniej uwagi powinniśmy poświęcić wybierając hotel czy motel podczas wycieczek organizowanych indywidualnie. Przeglądając w ostatniej chwili oferty w Internecie warto wiedzieć, że przepisy bardzo szczegółowo określają wymagania dotyczące wyposażenia, zakresu świadczonych usług, w tym gastronomicznych, jakie powinny spełniać takie obiekty. W Polsce mamy do wyboru osiem rodzajów obiektów hotelarskich: hotel, motel, pensjonat, kemping, dom wycieczkowy, schronisko młodzieżowe, schronisko oraz pole biwakowe. Decydując się na pobyt w hotelu czy pensjonacie płacimy wielokrotnie więcej i mamy prawo oczekiwać, że usługi będą świadczone na określonym przez prawo poziomie.

UOKiK przypomina, że w każdym hotelu i pensjonacie na widocznym miejscu powinny być umieszczone: nazwa i adres przedsiębiorcy świadczącego usługi w tym obiekcie, tablica określająca rodzaj i kategorię obiektu, informacje o zakresie świadczonych usług wraz z podstawowymi cenami, informacje o przystosowaniu obiektu do obsługi osób niepełnosprawnych. Przed wyjazdem warto zwrócić się do organizatora imprezy lub bezpośrednio do przedsiębiorcy świadczącego usługi z prośbą o przedstawienie dokumentu potwierdzającego zaszeregowanie do określonego rodzaju i kategorii.

Zaniżony standard, warunki nieodpowadające ofercie - co robić?

O wszelkich nieprawidłowościach związanych z realizacją usługi turystycznej powinniśmy niezwłocznie poinformować jej wykonawcę oraz organizatora. Jeżeli okaże się, że placówka nie spełnia określonych wymagań, konsumenci mogą dochodzić swoich roszczeń. Wycieczkę zorganizowaną przez biuro podróży reklamujemy niezwłocznie u organizatora. Warto wiedzieć, że jeśli nie ustosunkuje się do skargi w terminie 30 dni od jej złożenia, przyjmuje się, że uznał ją za uzasadnioną.

Samolot, bagaż - prawa w powietrzu i na lądzie

Należy pamiętać, że konsument ma prawo do wystąpienia o odszkodowanie za zniszczenie, uszkodzenie, opóźnienie lub utratę bagażu podczas lotu. Roszczenia dotyczące uszkodzonego lub zagubionego bagażu należy zgłosić w terminie 7 dni od daty jego odbioru, a w przypadku bagażu opóźnionego - w terminie 21 dni.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Jesteś niezadowolony z wykupionej wycieczki? Dowiedz się czego możesz żądać od biura podróży.

Jesteś niezadowolony z wykupionej wycieczki? Dowiedz się czego możesz żądać od biura podróży.

Planując wakacyjny wyjazd, niezależnie od tego czy spędzamy wakacje w kraju czy za granicą, mamy określone wyobrażenia i oczekiwania. Chcemy wykorzystać zasłużony urlop na długo wyczekiwany odpoczynek, który pozwoli na zregenerowanie sił oraz oderwie nasze myśli od pracy i problemów (...)

Wyjazd zagraniczny - o czym warto pamiętać?

Wyjazd zagraniczny - o czym warto pamiętać?

O czym należy pamiętać, podpisując umowę z biurem podróży? Jeśli wybierasz się w podróż z organizatorem wycieczki lub korzystasz z jakichś usług turystycznych, sprawdź dokładnie podpisywaną umowę, zwracając uwagę szczególnie na postanowienia, jakie często kwestionuje (...)

Kilka rad na wakacje...

Kilka rad na wakacje...

Z jednej strony wakacyjny wyjazd to świetna sprawa. Z drugiej – to masa spraw, z którymi musimy się uwinąć zanim ruszymy. Robimy wszystko, żebyście musieli się skupiać tylko na tym co najważniejsze – wypoczynku. Nie ma wakacji bez cyfryzacji! Nie ma wolnego (...)

Bezpieczne wakacje dzieci i młodzieży

Bezpieczne wakacje dzieci i młodzieży

Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży na wakacjach - pod okiem rodziców Wakacyjna beztroska sprzyja różnego rodzaju zagrożeniom, na które narażone są dzieci i młodzież. Pamiętajmy, że urlop nie zwalnia rodziców i opiekunów z odpowiedzialności za bezpieczeństwo (...)

Kupujesz wycieczkę - pamiętaj!

Kupujesz wycieczkę - pamiętaj!

Wahania kursów walut mogą być zmartwieniem nie tylko dla osób spłacających kredyty hipoteczne. Również wakacyjny wyjazd za granicę może okazać się droższy niż planowaliśmy. UOKiK przypomina o prawach konsumentów korzystających z usług biur podróży W czerwcu ub. roku Urząd Ochrony (...)

Wymiar urlopu nauczycielskiego

Wymiar urlopu nauczycielskiego

  Nauczycielowi - jak każdemu innemu pracownikowi przysługuje urlop wypoczynkowy, jednak specyfika tego zawodu jest powodem, dla którego nauczyciel może skorzystać jeszcze z kilku innych rodzajów urlopu.   Urlop wypoczynkowy w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano (...)

Uprawnienia pracownicze rodziców

Uprawnienia pracownicze rodziców

Ochrona kobiet w ciąży Stan ciąży pracownicy powinien być stwierdzony świadectwem lekarskim. Pracodawca jest obowiązany udzielać pracownicy ciężarnej zwolnień od pracy na zalecone przez lekarza badania lekarskie przeprowadzane w związku z ciążą, jeżeli badania te nie mogą (...)

Kodeks pracy przyjaźniejszy rodzicom

Kodeks pracy przyjaźniejszy rodzicom

Minister Marlena Maląg uczestniczyła w pierwszym czytaniu projektu nowelizacji Kodeksu pracy, które odbyło się w Sejmie RP. Proponowane przez MRiPS zmiany służą rodzicom i poprawiają sytuacje pracowników. Na pytania posłów odpowiadał wiceminister Stanisław Szwed. Projekt (...)

Urlop bezpłatny - przymusowo czy dobrowolnie? - opinia prawna

Urlop bezpłatny - przymusowo czy dobrowolnie? - opinia prawna

Stan faktycznyCzy i po spełnieniu jakich warunków pracodawca może wysłać całość lub część załogi na przymusowy urlop bezpłatny?Opinia prawnaPrzymusowe urlopy bezpłatne, o które Pan pyta, nie istnieją w świetle polskiego prawa. Z artykułu 174 § 1 kodeksu pracy (tekst (...)

Urlop wypoczynkowy - prawo czy obowiązek pracownika?

Urlop wypoczynkowy - prawo czy obowiązek pracownika?

Prawo do corocznego urlopu wypoczynkowego zawsze było postrzegane jako jedno z podstawowych praw pracowniczych. W obecnych czasach, podążając za orzecznictwem Sądu Najwyższego, można się jednak zastanawiać na ile coroczny urlop jeszcze jest prawem, a na ile stał się on obowiązkiem pracownika. Z (...)

Nierozliczone składki kobiet zostaną uzupełnione w I połowie 2008 roku

Nierozliczone składki kobiet zostaną uzupełnione w I połowie 2008 roku

  Czy ZUS ma pełne dane do rozliczenia składek? ZUS dysponuje pełnymi informacjami, za jakie osoby i za jaki okres należy sporządzić dokumenty ubezpieczeniowe i rozliczyć należne składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, w tym składki do Otwartych Funduszy Emerytalnych. Kobiety, które (...)

Przymusowe urlopy

Przymusowe urlopy

Nieważne, czy to szef jest winien, bo nie daje ludziom wolnego, czy też oni sami są pracoholikami i nie chcą wypoczywać - pisze DZIENNIK. Państwowa Inspekcja Pracy zapowiada kontrole i grozi pracodawcom wysokimi karami, jeśli załoga ma niewykorzystany urlop z poprzednich lat.Skala problemu jest (...)

Dłuższe urlopy na opiekę nad dzieckiem

Dłuższe urlopy na opiekę nad dzieckiem

Od przyszłego roku rodzice mogą liczyć na dodatkowe wolne. Mężczyźni dostaną dwa razy więcej. Od 2012 roku pracownicy zyskają więcej wolnego czasu na opiekę nad dzieckiem. Dotyczy to nie tylko rodziców biologicznych, lecz również tych, którzy malucha adoptowali. Obecnie (...)

Ustawa o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych. Weszła nowelizacja

Ustawa o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych. Weszła nowelizacja

Dostosowanie sytuacji armii do obecnej rzeczywistości, stabilizacja służby wojskowej i zatrzymanie w niej żołnierzy to główne cele nowelizacji ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych oraz niektórych innych ustaw, które weszły w życie 5 grudnia. Nowelizacja wprowadza m.in. zmiany (...)

Europa musi być gotowa na zmiany demograficzne...

Europa musi być gotowa na zmiany demograficzne...

  Jeszcze sto lat temu ludność Europy stanowiła 15% światowej populacji, ale do roku 2050 udział ten zmniejszy się aż trzykrotnie. Parlament przyjął sprawozdanie w sprawie demograficznej przyszłości Europy, w którym proponuje m.in. ograniczenie wcześniejszych emerytur, zagwarantowanie (...)

Reforma szkolnictwa wyższego i nauki

Reforma szkolnictwa wyższego i nauki

Konstytucja dla Nauki  Po przyjęciu przez Radę Ministrów projektu ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce wraz z projektem ustawy Przepisy wprowadzające ustawę Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, trafią one pod obrady Sejmu. Obydwa projekty przygotowało Ministerstwo Nauki (...)

Jaka będzie Konstytucja dla Nauki?

Jaka będzie Konstytucja dla Nauki?

Konstytucja dla Nauki – resort nauki przedstawił finalny projekt! 699 dni – tyle trwały przygotowania projektu ustawy mającej zmienić oblicze polskiej nauki i szkolnictwa wyższego. Końca dobiegła właśnie ostatnia tura konsultacji, po której Jarosław Gowin, wicepremier i (...)

Co dalej z urlopami macierzyńskimi?

Co dalej z urlopami macierzyńskimi?

Plan rządu zakłada wydłużenie urlopu macierzyńskiego do roku dla obojga rodziców oraz daje możliwość elastycznego z niego korzystania. Na przykład: pierwsze pół roku z dzieckiem zostaje mama, potem 8 tygodni tata i znowu mama wraca na resztę urlopu. Albo odwrotnie. Ustawodawca nie chce (...)

Polityka prorodzinna?

Polityka prorodzinna?

W ostatnim czasie rząd zatwierdził projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – główny nacisk w projekcie położono na zmianę zasad korzystania z tzw. ulgi na wychowanie dziecka pod szumnym hasłem „rząd wspiera rodziny wielodzietne”. Przyglądam (...)

Umowa o pracę a umowy cywilnoprawne - opinia prawna

Umowa o pracę a umowy cywilnoprawne - opinia prawna

  Stan faktyczny Zamierzam podjąć pracę w pewnej firmie, której szef pozostawił mi do wyboru podstawę prawną podjęcia pracy. Chciałbym dowiedzieć się, czym różnią się od siebie umowa o pracę, umowa zlecenia i umowa o dzieło?   Opinia prawna Na czym polega umowa (...)

Wymiar urlopu nauczycielskiego

Wymiar urlopu nauczycielskiego

  Nauczycielowi - jak każdemu innemu pracownikowi przysługuje urlop wypoczynkowy, jednak specyfika tego zawodu jest powodem, dla którego nauczyciel może skorzystać jeszcze z kilku innych rodzajów urlopu.   Urlop wypoczynkowy w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano (...)

Uprawnienia pracownicze rodziców

Uprawnienia pracownicze rodziców

Ochrona kobiet w ciąży Stan ciąży pracownicy powinien być stwierdzony świadectwem lekarskim. Pracodawca jest obowiązany udzielać pracownicy ciężarnej zwolnień od pracy na zalecone przez lekarza badania lekarskie przeprowadzane w związku z ciążą, jeżeli badania te nie mogą (...)

Kodeks pracy przyjaźniejszy rodzicom

Kodeks pracy przyjaźniejszy rodzicom

Minister Marlena Maląg uczestniczyła w pierwszym czytaniu projektu nowelizacji Kodeksu pracy, które odbyło się w Sejmie RP. Proponowane przez MRiPS zmiany służą rodzicom i poprawiają sytuacje pracowników. Na pytania posłów odpowiadał wiceminister Stanisław Szwed. Projekt (...)

Urlop bezpłatny - przymusowo czy dobrowolnie? - opinia prawna

Urlop bezpłatny - przymusowo czy dobrowolnie? - opinia prawna

Stan faktycznyCzy i po spełnieniu jakich warunków pracodawca może wysłać całość lub część załogi na przymusowy urlop bezpłatny?Opinia prawnaPrzymusowe urlopy bezpłatne, o które Pan pyta, nie istnieją w świetle polskiego prawa. Z artykułu 174 § 1 kodeksu pracy (tekst (...)

Urlop wypoczynkowy - prawo czy obowiązek pracownika?

Urlop wypoczynkowy - prawo czy obowiązek pracownika?

Prawo do corocznego urlopu wypoczynkowego zawsze było postrzegane jako jedno z podstawowych praw pracowniczych. W obecnych czasach, podążając za orzecznictwem Sądu Najwyższego, można się jednak zastanawiać na ile coroczny urlop jeszcze jest prawem, a na ile stał się on obowiązkiem pracownika. Z (...)

Nierozliczone składki kobiet zostaną uzupełnione w I połowie 2008 roku

Nierozliczone składki kobiet zostaną uzupełnione w I połowie 2008 roku

  Czy ZUS ma pełne dane do rozliczenia składek? ZUS dysponuje pełnymi informacjami, za jakie osoby i za jaki okres należy sporządzić dokumenty ubezpieczeniowe i rozliczyć należne składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, w tym składki do Otwartych Funduszy Emerytalnych. Kobiety, które (...)

Przymusowe urlopy

Przymusowe urlopy

Nieważne, czy to szef jest winien, bo nie daje ludziom wolnego, czy też oni sami są pracoholikami i nie chcą wypoczywać - pisze DZIENNIK. Państwowa Inspekcja Pracy zapowiada kontrole i grozi pracodawcom wysokimi karami, jeśli załoga ma niewykorzystany urlop z poprzednich lat.Skala problemu jest (...)

Dłuższe urlopy na opiekę nad dzieckiem

Dłuższe urlopy na opiekę nad dzieckiem

Od przyszłego roku rodzice mogą liczyć na dodatkowe wolne. Mężczyźni dostaną dwa razy więcej. Od 2012 roku pracownicy zyskają więcej wolnego czasu na opiekę nad dzieckiem. Dotyczy to nie tylko rodziców biologicznych, lecz również tych, którzy malucha adoptowali. Obecnie (...)

Ustawa o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych. Weszła nowelizacja

Ustawa o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych. Weszła nowelizacja

Dostosowanie sytuacji armii do obecnej rzeczywistości, stabilizacja służby wojskowej i zatrzymanie w niej żołnierzy to główne cele nowelizacji ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych oraz niektórych innych ustaw, które weszły w życie 5 grudnia. Nowelizacja wprowadza m.in. zmiany (...)

Europa musi być gotowa na zmiany demograficzne...

Europa musi być gotowa na zmiany demograficzne...

  Jeszcze sto lat temu ludność Europy stanowiła 15% światowej populacji, ale do roku 2050 udział ten zmniejszy się aż trzykrotnie. Parlament przyjął sprawozdanie w sprawie demograficznej przyszłości Europy, w którym proponuje m.in. ograniczenie wcześniejszych emerytur, zagwarantowanie (...)

Reforma szkolnictwa wyższego i nauki

Reforma szkolnictwa wyższego i nauki

Konstytucja dla Nauki  Po przyjęciu przez Radę Ministrów projektu ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce wraz z projektem ustawy Przepisy wprowadzające ustawę Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, trafią one pod obrady Sejmu. Obydwa projekty przygotowało Ministerstwo Nauki (...)

Jaka będzie Konstytucja dla Nauki?

Jaka będzie Konstytucja dla Nauki?

Konstytucja dla Nauki – resort nauki przedstawił finalny projekt! 699 dni – tyle trwały przygotowania projektu ustawy mającej zmienić oblicze polskiej nauki i szkolnictwa wyższego. Końca dobiegła właśnie ostatnia tura konsultacji, po której Jarosław Gowin, wicepremier i (...)

Co dalej z urlopami macierzyńskimi?

Co dalej z urlopami macierzyńskimi?

Plan rządu zakłada wydłużenie urlopu macierzyńskiego do roku dla obojga rodziców oraz daje możliwość elastycznego z niego korzystania. Na przykład: pierwsze pół roku z dzieckiem zostaje mama, potem 8 tygodni tata i znowu mama wraca na resztę urlopu. Albo odwrotnie. Ustawodawca nie chce (...)

Polityka prorodzinna?

Polityka prorodzinna?

W ostatnim czasie rząd zatwierdził projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – główny nacisk w projekcie położono na zmianę zasad korzystania z tzw. ulgi na wychowanie dziecka pod szumnym hasłem „rząd wspiera rodziny wielodzietne”. Przyglądam (...)

Umowa o pracę a umowy cywilnoprawne - opinia prawna

Umowa o pracę a umowy cywilnoprawne - opinia prawna

  Stan faktyczny Zamierzam podjąć pracę w pewnej firmie, której szef pozostawił mi do wyboru podstawę prawną podjęcia pracy. Chciałbym dowiedzieć się, czym różnią się od siebie umowa o pracę, umowa zlecenia i umowa o dzieło?   Opinia prawna Na czym polega umowa (...)

Urlopy i zwolnienia

Urlopy i zwolnienia

Prawo pracy gwarantuje pracownikom szereg urlopów oraz zwolnień od pracy. W niniejszym artykule przedstawiono pokrótce niektóre z nich. Urlop wypoczynkowy Urlop wypoczynkowy to coroczna, nieprzerwana i płatna przerwa w wykonywaniu pracy Urlop ma być wykorzystany (...)

Dłuższe urlopy macierzyńskie

Dłuższe urlopy macierzyńskie

Dłuższe urlopy macierzyńskie, zachęty finansowe do tworzenia żłobków przy zakładach pracy, ulgi dla rodziców zatrudniających opiekunki dla dzieci - dziś komitet stały rady ministrów przyjmie nowelizację kodeksu pracy, która ma zachęcić Polki do rodzenia dzieci (...)

Dłuższe urlopy dla matek i urlopy dla ojców

Dłuższe urlopy dla matek i urlopy dla ojców

Obydwoje pracujący rodzice otrzymają dodatkowe zwolnienia z tytułu urodzenia się dziecka. Na te świadczenia trzeba jednak będzie poczekać(...)Decyzja Sejmu przyznaje matkom chyba najdłuższe w Europie urlopy macierzyńskie, w innych krajach naszego kontynentu wynoszą one średnio 16 - 18 tygodni (...)

Zaległy urlop wykorzystamy do końca lipca?

Zaległy urlop wykorzystamy do końca lipca?

Zgodnie z projektem założeń do ustawy o redukcji obowiązków informacyjnych oraz ograniczenia barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców, przygotowanym przez Ministerstwo Gospodarki, pracownicy będą mogli wykorzystać zaległe urlopy aż do 31 lipca następnego roku, (...)

Szef wyśle na urlop bez zgody pracownika

Szef wyśle na urlop bez zgody pracownika

Do końca marca firmy muszą wydać pracownikom zaległe urlopy wypoczynkowe. Pracodawca ma prawo wysłać nas na taki urlop, nawet gdy nie wyrazimy zgody. Takie stanowisko potwierdza wyrok Sądu Najwyższego z 24 stycznia 2006 r. (I PKN 124/05, OSNP 2006/23-24/354) – przypomina Gazeta Prawna. Zgodnie (...)

Rząd zachęca Polki do macierzyństwa

Rząd zachęca Polki do macierzyństwa

Rząd kończy w tym tygodniu prace nad zmianami w przepisach, tak by zachęcały do rodzicielstwa. Proponuje 500 zł ulgi podatkowej już w przyszłym roku i dłuższe urlopy macierzyńskie. Obecnie w Sejmie znajdują się cztery projekty zmian w ustawach podatkowych, kodeksie pracy i w wielu innych (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Obliczenie ekwiwalentu za niewykorzystany urlop

Obliczenie ekwiwalentu za niewykorzystany urlop

Sąd pracy nakazał mi wyliczenie sobie, ile chcę, aby w ramach ugody zapłacił mi mój były pracodawca. Podałam go do sądu, bo nie zapłacił mi za niewykorzystane urlopy zwalniając z pracy. Jak (...)

Czy kobiecie przysługuje prawo po powrocie z urlopu macierzyńskiego do dwóch dni urlopu okolicznościowego z tytułu urodzenia dziecka?

Czy kobiecie przysługuje prawo po powrocie z urlopu macierzyńskiego do dwóch dni urlopu okolicznościowego z tytułu urodzenia dziecka?

W Państwa artykule pt. \"Co to są urlopy okolicznościowe i kiedy przysługują?\" w punkcie 14 jest napisane, że pracownikowi przysługują 2 dni urlopu okolicznościowego z tytułu urodzenia dziecka. (...)

Plan urlopowy i podział urlopu

Plan urlopowy i podział urlopu

Czy pracodawca ma prawo do zmiany planu urlopu pracownika i ustalenia go wg własnego uznania bez wiedzy pracownika. Dyrektor zakładu kazał zaplanować urlopy wypoczynkowe na 2010 r. z zastrzeżeniem, (...)

Umowa z firmą zagraniczną

Umowa z firmą zagraniczną

Czy zawierając (jako osoba fizyczna, nie na działalność gospodarczą) umowę z firmą z USA nie mającą przedstawicielstwa w Polsce na pracę wykonywaną w Polsce są przepisy dotyczące sprawy wolnych (...)

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop

Wypowiedziałem umowę o pracę za porozumieniem stron z dniem 3 marca 2003 r. W Świadectwie Pracy widnieje zapis, że nie wykorzystałem urlopu za rok 2002 i pierwsze półrocze 2003 r. Z tego co wiadomo, (...)

Zaległe urlopy wypoczynkowe

Zaległe urlopy wypoczynkowe

W jaki sposób powinien postąpić pracodawca wobec pracownika zatrudnionego na czas nieokreślony, by zobowiązać go do wykorzystania przysługujących mu zaległych urlopów wypoczynkowych za lata 2001 (...)

Urlopy szkoleniowe pracowników uczących się

Urlopy szkoleniowe pracowników uczących się

Jestem zatrudniona na cały etat w prywatnym przedsiębiorstwie i studiuję zaocznie uzupełniające magisterskie. Czy przysługują mi dni wolne na naukę, na sesję egzaminacyjną, wyjazdy na zajęcia? (...)

Urlop szkoleniowy

Urlop szkoleniowy

Pracownik złożył podanie do pracodawcy z prośbą o wyrażenie zgody na dalszą kontynuację studiów 2-letnich uzupełniających systemem wieczorowym na kierunku ściśle związanym z wykonywaną pracą. (...)

Udzielenie urlopu szkoleniowego

Udzielenie urlopu szkoleniowego

Kiedy i w jaki sposób pracownik może starać się o przyznanie mu przez pracodawcę urlopu szkolnego? Przyznanie przez pracodawcę urlopu szkolnego pracownikowi w każdym przypadku uzależnione jest (...)

Urlop dla pracownika tymczasowego

Urlop dla pracownika tymczasowego

Agencja pracy zatrudniła pracownika tymczasowego. Pracownik jest zatrudniony na okres od 4/11 do 30/11. Czy przysługuje mu urlop wypoczynkowy lub ekwiwalent za ten urlop? Czy pracownik tymczasowy nabywa (...)

Wymiar urlopu a działalność gospodarcza

Wymiar urlopu a działalność gospodarcza

Przez trzy lata prowadziłam działalność gospodarczą, czy te lata wliczane są do urlopu? Zgodnie z regulacja ustawową, do okresu zatrudnienia, od którego zależy prawo do urlopu i wymiar urlopu, (...)

W jaki sposób mogę się ochronić przed zwolnieniem z pracy?

W jaki sposób mogę się ochronić przed zwolnieniem z pracy?

Witam serdecznie, pół roku temu urodził mi się niepełnosprawny syn. Od czasu porodu jestem urlopie macierzyńskim oraz rodzicielskim, dodatkowo chciałabym wziąć zaległy urlop wypoczynkowy. Na (...)

Czy mogę się starać o świadczenie przedemerytalne?

Czy mogę się starać o świadczenie przedemerytalne?

Czy z tytułu likwidacji mojego zakładu pracy mogę starać się o świadczenie przedemerytalne? Obecnie mam 59 lat, przepracowane 41 lat. Posiadam również gospodarstwo rolne około 3,5 h. Przygotowana (...)

Jakie prawo przysługuje pracodawcy

Jakie prawo przysługuje pracodawcy

W dniu 08.07.2010r. pracownik poinformował za pomocą poczty elektronicznej o konieczności wcześniejszego opuszczenia stanowiska pracy w dniu 09.07.2010r. Pracodawca w dniu 08.07.2010r. był w pracy (...)

Urlop nauczyciela w celu dalszego kształcenia się

Urlop nauczyciela w celu dalszego kształcenia się

Jestem nauczycielem, czy mogę otrzymać urlop w celu dalszego kształcenia się? Ustawa Karta Nauczyciela zawiera regulację urlopu dla dalszego kształcenia się: Art. 68. 1. Nauczycielowi zatrudnionemu (...)

Obliczenie ekwiwalentu za niewykorzystany urlop

Obliczenie ekwiwalentu za niewykorzystany urlop

Sąd pracy nakazał mi wyliczenie sobie, ile chcę, aby w ramach ugody zapłacił mi mój były pracodawca. Podałam go do sądu, bo nie zapłacił mi za niewykorzystane urlopy zwalniając z pracy. Jak (...)

Czy kobiecie przysługuje prawo po powrocie z urlopu macierzyńskiego do dwóch dni urlopu okolicznościowego z tytułu urodzenia dziecka?

Czy kobiecie przysługuje prawo po powrocie z urlopu macierzyńskiego do dwóch dni urlopu okolicznościowego z tytułu urodzenia dziecka?

W Państwa artykule pt. \"Co to są urlopy okolicznościowe i kiedy przysługują?\" w punkcie 14 jest napisane, że pracownikowi przysługują 2 dni urlopu okolicznościowego z tytułu urodzenia dziecka. (...)

Plan urlopowy i podział urlopu

Plan urlopowy i podział urlopu

Czy pracodawca ma prawo do zmiany planu urlopu pracownika i ustalenia go wg własnego uznania bez wiedzy pracownika. Dyrektor zakładu kazał zaplanować urlopy wypoczynkowe na 2010 r. z zastrzeżeniem, (...)

Umowa z firmą zagraniczną

Umowa z firmą zagraniczną

Czy zawierając (jako osoba fizyczna, nie na działalność gospodarczą) umowę z firmą z USA nie mającą przedstawicielstwa w Polsce na pracę wykonywaną w Polsce są przepisy dotyczące sprawy wolnych (...)

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop

Wypowiedziałem umowę o pracę za porozumieniem stron z dniem 3 marca 2003 r. W Świadectwie Pracy widnieje zapis, że nie wykorzystałem urlopu za rok 2002 i pierwsze półrocze 2003 r. Z tego co wiadomo, (...)

Zaległe urlopy wypoczynkowe

Zaległe urlopy wypoczynkowe

W jaki sposób powinien postąpić pracodawca wobec pracownika zatrudnionego na czas nieokreślony, by zobowiązać go do wykorzystania przysługujących mu zaległych urlopów wypoczynkowych za lata 2001 (...)

Urlopy szkoleniowe pracowników uczących się

Urlopy szkoleniowe pracowników uczących się

Jestem zatrudniona na cały etat w prywatnym przedsiębiorstwie i studiuję zaocznie uzupełniające magisterskie. Czy przysługują mi dni wolne na naukę, na sesję egzaminacyjną, wyjazdy na zajęcia? (...)

Urlop szkoleniowy

Urlop szkoleniowy

Pracownik złożył podanie do pracodawcy z prośbą o wyrażenie zgody na dalszą kontynuację studiów 2-letnich uzupełniających systemem wieczorowym na kierunku ściśle związanym z wykonywaną pracą. (...)

Udzielenie urlopu szkoleniowego

Udzielenie urlopu szkoleniowego

Kiedy i w jaki sposób pracownik może starać się o przyznanie mu przez pracodawcę urlopu szkolnego? Przyznanie przez pracodawcę urlopu szkolnego pracownikowi w każdym przypadku uzależnione jest (...)

Urlop dla pracownika tymczasowego

Urlop dla pracownika tymczasowego

Agencja pracy zatrudniła pracownika tymczasowego. Pracownik jest zatrudniony na okres od 4/11 do 30/11. Czy przysługuje mu urlop wypoczynkowy lub ekwiwalent za ten urlop? Czy pracownik tymczasowy nabywa (...)

Wymiar urlopu a działalność gospodarcza

Wymiar urlopu a działalność gospodarcza

Przez trzy lata prowadziłam działalność gospodarczą, czy te lata wliczane są do urlopu? Zgodnie z regulacja ustawową, do okresu zatrudnienia, od którego zależy prawo do urlopu i wymiar urlopu, (...)

W jaki sposób mogę się ochronić przed zwolnieniem z pracy?

W jaki sposób mogę się ochronić przed zwolnieniem z pracy?

Witam serdecznie, pół roku temu urodził mi się niepełnosprawny syn. Od czasu porodu jestem urlopie macierzyńskim oraz rodzicielskim, dodatkowo chciałabym wziąć zaległy urlop wypoczynkowy. Na (...)

Czy mogę się starać o świadczenie przedemerytalne?

Czy mogę się starać o świadczenie przedemerytalne?

Czy z tytułu likwidacji mojego zakładu pracy mogę starać się o świadczenie przedemerytalne? Obecnie mam 59 lat, przepracowane 41 lat. Posiadam również gospodarstwo rolne około 3,5 h. Przygotowana (...)

Jakie prawo przysługuje pracodawcy

Jakie prawo przysługuje pracodawcy

W dniu 08.07.2010r. pracownik poinformował za pomocą poczty elektronicznej o konieczności wcześniejszego opuszczenia stanowiska pracy w dniu 09.07.2010r. Pracodawca w dniu 08.07.2010r. był w pracy (...)

Urlop nauczyciela w celu dalszego kształcenia się

Urlop nauczyciela w celu dalszego kształcenia się

Jestem nauczycielem, czy mogę otrzymać urlop w celu dalszego kształcenia się? Ustawa Karta Nauczyciela zawiera regulację urlopu dla dalszego kształcenia się: Art. 68. 1. Nauczycielowi zatrudnionemu (...)

Odrzucenie wniosku urlopowego.

Odrzucenie wniosku urlopowego.

Otrzymałem niedawno wnioski urlopowe od mojej pracownicy, która od dawna przebywa na różnego rodzaju urlopach i zwolnieniach. Wnioskuje ona o przyznanie jej zaległego urlopu wypoczynkowego za 2009 (...)

FORUM PRAWNE

ślub z obywatelem Turcji

ślub z obywatelem Turcji Mam narzeczonego ,który jest obywatelem z Turcji.Planujemy ślub.Czy mam sie czegos obawiać?Może ktoś ma za męża Turka? (kaśka) Kasia mam dokładnie ten sam problem i próbuje (...)

Czy urlop zdrowotny to praca z kredą przy tablicy,czy tylko okres składkowy?

Czy urlop zdrowotny to praca z kredą przy tablicy,czy tylko okres składkowy? Czy to prawda,że od 1 lipca 2005 weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z FUS-/DU.2005 nr 169 poz.1412/ (...)

Urlopy ojcowskie 2012

Urlopy ojcowskie 2012 Witam Państwa Od 2012 r. urlopy dla ojców będą trwać dwa tygodnie Z początkiem 2010 r. do kodeksu pracy wprowadzono urlopy dla ojców w wymiarze jednego tygodnia; od 2012 (...)

urlopy okoloczn.

urlopy okoloczn. Czy wykorzystując 2 dni url. okol. z tytułu smierci ojca, muszę je wziąć przed pogrzebem czy mogę po. Czy mogę je rozdzielić na 1 przed i 1 po pogrzebie. Nic na ten temat nie mogę (...)

Przymusowe urlopy

Przymusowe urlopy witam Chciałem się zapytać czy pracodawca może przymusowo wysłać pracownika na urlop wypoczynkowy ponieważ jak twierdzi zakład przechodzi przestój i moje drugie pytanie czy przysługuje (...)

URLOPY W AGENCJI

URLOPY W AGENCJI PRACUJE PRZEZ AGENCJE JUZ PONAD 3 LATA I TA AGENCJA NIE PLACI PRACOWNIKOM URLOPOW TLUMACZAC SIE,ZE URLOP JEST WLICZONY W WYNAGRODZENIE PRACOWNIKA.JEDNYM SLOWEM JESLI NIE PRACUJESZ I JEDZIESZ (...)

Zmainy w kodeksie pracy-urlopy!

Zmainy w kodeksie pracy-urlopy! Witam Mam pytanie czy od nowego roku zmienią się przepisy w kodeksie pracy, jeśli chodzi o urlopy na żądanie.Czy zmieni sie teraz na tylko dwa takie dni?Z góry dziękuję (...)

Jaki wymiar urlopy wypoczynkowe mi przysługuje?? Czy należą mi się wczasy "Pod gruszą"?

Jaki wymiar urlopy wypoczynkowe mi przysługuje?? Czy należą mi się wczasy "Pod gruszą"? Jaki wymiar urlopy wypoczynkowe mi przysługuje?? Czy należą mi się wczasy "Pod gruszą"? Zatrudniona jestem (...)

umowa ajencka - przekwalifikowanie na umowę o pracę

umowa ajencka - przekwalifikowanie na umowę o pracę Bardzo proszę o pomoc z poniższym zagadnieniem, ewentualnie kontakt do dobrego prawnika, który mógłby się podjąć prowadzenia takiej sprawy. (...)

Urlop na żądanie

Urlop na żądanie Witam - mam następujący problem: pracuję w systemie 12 godzinnym i dostaliśmy niedawno taki komunikat:"Każdemu z was przysługują 4 dni po 8 godzin urlopu na żądanie (razem 32 (...)

Czy urlop zdrowotny to praca z kredą przy tablicy,czy tylko okres składkowy?

Czy urlop zdrowotny to praca z kredą przy tablicy,czy tylko okres składkowy? Czy to prawda,że od 1 lipca 2005 weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z FUS-/DU.2005 nr 169 poz.1412/ (...)

Urlopy ojcowskie 2012

Urlopy ojcowskie 2012 Witam Państwa Od 2012 r. urlopy dla ojców będą trwać dwa tygodnie Z początkiem 2010 r. do kodeksu pracy wprowadzono urlopy dla ojców w wymiarze jednego tygodnia; od 2012 (...)

urlopy okoloczn.

urlopy okoloczn. Czy wykorzystując 2 dni url. okol. z tytułu smierci ojca, muszę je wziąć przed pogrzebem czy mogę po. Czy mogę je rozdzielić na 1 przed i 1 po pogrzebie. Nic na ten temat nie mogę (...)

Przymusowe urlopy

Przymusowe urlopy witam Chciałem się zapytać czy pracodawca może przymusowo wysłać pracownika na urlop wypoczynkowy ponieważ jak twierdzi zakład przechodzi przestój i moje drugie pytanie czy przysługuje (...)

URLOPY W AGENCJI

URLOPY W AGENCJI PRACUJE PRZEZ AGENCJE JUZ PONAD 3 LATA I TA AGENCJA NIE PLACI PRACOWNIKOM URLOPOW TLUMACZAC SIE,ZE URLOP JEST WLICZONY W WYNAGRODZENIE PRACOWNIKA.JEDNYM SLOWEM JESLI NIE PRACUJESZ I JEDZIESZ (...)

Zmainy w kodeksie pracy-urlopy!

Zmainy w kodeksie pracy-urlopy! Witam Mam pytanie czy od nowego roku zmienią się przepisy w kodeksie pracy, jeśli chodzi o urlopy na żądanie.Czy zmieni sie teraz na tylko dwa takie dni?Z góry dziękuję (...)

Jaki wymiar urlopy wypoczynkowe mi przysługuje?? Czy należą mi się wczasy "Pod gruszą"?

Jaki wymiar urlopy wypoczynkowe mi przysługuje?? Czy należą mi się wczasy "Pod gruszą"? Jaki wymiar urlopy wypoczynkowe mi przysługuje?? Czy należą mi się wczasy "Pod gruszą"? Zatrudniona jestem (...)

umowa ajencka - przekwalifikowanie na umowę o pracę

umowa ajencka - przekwalifikowanie na umowę o pracę Bardzo proszę o pomoc z poniższym zagadnieniem, ewentualnie kontakt do dobrego prawnika, który mógłby się podjąć prowadzenia takiej sprawy. (...)

Urlop na żądanie

Urlop na żądanie Witam - mam następujący problem: pracuję w systemie 12 godzinnym i dostaliśmy niedawno taki komunikat:"Każdemu z was przysługują 4 dni po 8 godzin urlopu na żądanie (razem 32 (...)

Urlop dla nauczycieli dla poratowania zdrowia

Urlop dla nauczycieli dla poratowania zdrowia Jestem nauczycielką i chciałabym skorzystać z przysługującego mi urlopu dla poratowania zdrowia, ale dopiero od września, czyli od początku przyszłego (...)

Ile urlopu mi się należy???

Ile urlopu mi się należy??? Pracuje po 5 godzin dziennie oprócz niedziel?Ile w końcu przysługuje mi urlopu?Jeśli chodzi o lata pracy to jest 9 lat.Moja mama pracuje w przedszkolu na 1/2 i ma 26 dni.Jak (...)

Porady prawne