Wynagrodzenie minimalne od 2009 r.

- Wynagrodzenie minimalne od 2009 r. wyniesie 1276 zł brutto, czyli 40 proc. wysokości przeciętnej pensji. Na taką kwotę zgodziły się wszystkie strony dialogu społecznego - powiedział wicepremier Waldemar Pawlak na posiedzeniu Komisji Trójstronnej do spraw Społeczno-Gospodarczych. Spotkanie odbyło się 15 lipca br. w siedzibie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Kwota 1276 zł została zaproponowana przez stronę rządową w trakcie dyskusji. Propozycja została poparta zarówno przez pracodawców, jak i związki zawodowe. - To niewątpliwy sukces w naszych rozmowach. Dzięki podjęciu tak szybkiej decyzji, będziemy mogli zająć się tą uchwałą już na najbliższym posiedzeniu rządu - podkreślił wicepremier Pawlak.

Porady prawne

Podczas posiedzenia Komisji uczestnicy spotkania ustalili również, że do końca tygodnia strona społeczna wypracuje wspólne stanowisko w sprawie uchylenia ustawy o negocjacyjnym systemie kształtowania wynagrodzeń u przedsiębiorców.

Ponadto na początku spotkania wicepremier Waldemar Pawlak wręczył akty powołania nowym członkom Komisji. Otrzymali je Michał Boni - Sekretarz Stanu w KPRM, Stanisław Stolorz - Forum Związków Zawodowych, Przemysław Dzido - BCC i Wojciech Warski - BCC.

***

W posiedzeniu Komisji Trójstronnej ds. społeczno-gospodarczych, obok wicepremiera Waldemara Pawlaka, wzięli udział m.in. Jolanta Fedak, minister pracy i polityki społecznej, oraz Rafał Baniak, wiceminister gospodarki. Stronę związkową reprezentowali przedstawiciele Forum Związków Zawodowych, NSZZ "Solidarność" i Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, a pracodawców - Business Centre Club, Konfederacji Pracodawców Polskich, Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan i Związku Rzemiosła Polskiego.

Źródło: www.mg.gov.pl

 

 

 


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika