Wypalanie trawy jest zabronione. Zobacz, co za to grozi

Wypalanie traw, łąk, pastwisk i innych nieużytków jest w Polsce zabronione. Grozi za to kara grzywny, a w przypadku stworzenia zagrożenia dla zdrowia i życia wielu osób oraz spowodowania dużych strat materialnych - kara pozbawienia wolności nawet do 10 lat.

Ponad 16 tysięcy pożarów, z czego 11,5 tysiąca w kwietniu oraz 5 osób śmiertelnych - to bilans pożarów wywołanych wypalaniem traw przez ludzi. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Państwowa Straż Pożarna cały czas apelują o niewypalanie traw i innych nieużytków podczas prac rolnych lub prac ogrodowych na działce.

Takie działanie często prowadzi do niekontrolowanych pożarów, a przez to zagraża zdrowiu, życiu i powoduje duże straty materialne. - Przypominamy, że wypalanie traw jest w Polsce zabronione. Strażacy biorący udział w akcji gaśniczej pożarów, spowodowanych wypalaniem traw, mogą być w tym czasie potrzebni również w innym miejscu - apelują o wyobraźnię funkcjonariusze PSP i strażacy ochotnicy.

Porady prawne

Od początku tego roku doszło do ponad 16 tysięcy pożarów związanych w wypalaniem nieużytków i traw na polach oraz w lasach, z czego tylko przedwczoraj (22 kwietnia) około 1,5 tys. akcji gaśniczych z udziałem strażaków. Od początku kwietnia, kiedy to najczęściej dochodzi do wypalania traw, wybuchło ponad 11,5 tysiąca pożarów. Do tej pory podczas pożarów, wywołanych wypalaniem traw i nieużytków zginęło 5 osób (z czego 3 w ubiegłym tygodniu).

Jak podkreśla PSP, zdecydowana większość pożarów, bo aż 95 procent wywołana jest działaniem człowieka. Pożary nieużytków rolnych zagrażają zdrowiu, życiu i bezpieczeństwu w ruchu drogowym. Często przenoszą się na pobliskie lasy i zabudowania. Utrudniają oraz powodują zagrożenie również na drogach, prowadząc do kolizji i wypadków.

Niekontrolowane pożary, do których często dochodzi przez wypalanie traw, zagrażają także pobliskim lasom. Rozprzestrzenianiu się pożaru sprzyjają gwałtowne porywy wiatru. Aktualnie w większości lasów państwowych obowiązuje najwyższy, 3 stopień zagrożenia pożarowego, w szczególności w województwach zachodnich oraz w części środkowej Polski.

MSW ponawia apel do działkowiczów, rolników i pozostałych osób, które wypalają trawy na swoich posesjach. Przypomina także, że rolnikom, którzy wypalają trawy na swoim terenie, grożą sankcje. Właściciele gospodarstw, którzy celowo wypalają trawy, mogą utracić od 25 do 100 procent płatności.

(msw.gov.pl, PZ)


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Tadek 2015-04-25 08:23:50

    Część mieszkańców małych miejscowości wypala trawy również z takich powodów jak: chęć zmniejszenia dokuczliwych owadów i robactwa (muchy, meszki, komary, mrówki, pluskwy itd.), braku środków na nawozy lub niechęć do trucia roślin (a pasożyty w ostatnich latach stały się szczególnie odporne na różne legalne trutki kosztujące coraz więcej).


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika