Z obrad XXI Światowego Kongresu Górniczego

W siedzibie Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach 10 września br. odbyła się sesja wyjazdowa XXI Światowego Kongresu Górniczego z udziałem gości z Europy, Azji i Afryki. Ponad 1000 osób z kilkudziesięciu krajów rozmawiało o problemach i przyszłości górnictwa na świecie. W spotkaniu wziął udział główny inspektor pracy Tadeusz Jan Zając. Gospodarzem obrad był prezes Wyższego Urzędu Górniczego Piotr Buchwald.

Światowy Kongres Górniczy gromadzi górniczą kadrę menedżerską i naukową. Pierwszy odbył się w 1958 r. w Warszawie. Po pięćdziesięciu latach zawitał z powrotem do Polski. Hasło tegorocznego Światowego Kongresu Górniczego brzmi: "Nowe wyzwania i wizje dla górnictwa". Honorowy patronat nad konferencją objął prezydent RP Lech Kaczyński.

Porady prawne

Wśród tematów poruszanych w czasie obrad znalazły się m.in.: nowe techniki i technologie w podziemnej eksploatacji złóż, ryzyko w działalności górniczej, kształcenie kadr, profilaktyka i zagrożenia w górnictwie, bezpieczeństwo pracy w kopalniach, informatyka w górnictwie, perspektywy górnictwa węglowego oraz problem likwidacji kopalń.

- Pogarszające się warunki górniczo-geologiczne, będące konsekwencją sięgania po coraz głębiej zlokalizowane złoża, determinują konieczność wdrażania nowych rozwiązań technologicznych i organizacyjnych, co wiąże się z ponoszeniem nakładów na inwestycje z tym związane - powiedział do uczestników kongresu szef inspekcji pracy Tadeusz Jan Zając.- W tej sytuacji może się zdarzyć, że prawa i potrzeby pracownika są spychane na dalszy plan. Wyznacznikiem działania organów Państwowej Inspekcji Pracy musi być zapewnienie pracownikom zgodnych z przepisami i zasadami bhp warunków pracy, mimo pogarszających się warunków otoczenia, w jakim wykonywana jest praca. Realizacja tych zamierzeń nie byłaby możliwa bez codziennej współpracy z organami nadzoru górniczego, współpracy z partnerami społecznymi reprezentującymi pracodawców i pracowników. Potężnym sprzymierzeńcem w dziele poprawy warunków pracy jest społeczna inspekcja pracy, która szczególnie w górnictwie jest dobrze zorganizowana, wyszkolona i skutecznie realizuje swoje zadania.

W konferencji ze strony Państwowej Inspekcji Pracy uczestniczyła również Teresa Różańska, okręgowy inspektor pracy w Katowicach.

Źródło: www.pip.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika