PKPP Lewiatan uważa, że zaproponowane w art. 29 ustawy zmiany przyczynią się do osłabienia efektywności kontroli wsparcia dla osób niepełnosprawnych. Zmiany te wprowadzane są bez należytego, pełnego uzasadnienia merytorycznego. Dokonują one m.in. przekształcenia z dniem 1 stycznia 2010 r. Państwowego Funduszu Rehabilitacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych (PFRON) w państwowy fundusz celowy, pozbawiony osobowości prawnej, działający jako wyodrębniony rachunek bankowy, którym dysponuje minister właściwy ds. zabezpieczenia społecznego. Natomiast w aspekcie organizacyjnym, PFRON, stanie się częścią Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.
Zdaniem PKPP Lewiatan, o ile postulat konsolidacji finansów publicznych, zasługuje - co do zasady - na poparcie, o tyle w zakresie realizacji zadania publicznego jakim jest rehabilitacja zawodowa i społeczna osób niepełnosprawnych, potrzebny jest także efektywny mechanizm kontroli społecznej, dzięki któremu cele i ich realizacja są oparte o rzeczywiste potrzeby grup docelowych i głównych aktorów systemu.
Taką rolę nadzorczo-koncyliacyjną pełni Rada Nadzorcza PFRON. Przy tej ważnej funkcji Rady niezwykle istotna jest rola partnerów społecznych - reprezentantów organizacji pracodawców, związków zawodowych, a także reprezentantów organizacji pozarządowych. Dzięki obecnej strukturze Rada Nadzorcza w swoich decyzjach uwzględnia trzy kluczowe elementy: punkt widzenia pracodawców - jako tych podmiotów, które mają zatrudniać osoby niepełnosprawne; punkt widzenia pracowników, którzy mają korzystać z form aktywności zawodowej i społecznej; oraz szeroką wiedzę osób skupionych w organizacjach pozarządowych, dotyczącą środowiska osób niepełnosprawnych. Kontrola społeczna sprawuje również nadzór na finansami Funduszu oraz wpływa na efektywność wydatkowania środków. Decyzje te ponadto mają trudny do przecenienia walor akceptacji partnerów społecznych i tym samym przyczyniają się do budowania ładu społecznego.
W skutek zaproponowanych zapisów, ta dobrze działająca kontrola społeczna nad olbrzymimi środkami jakimi dysponuje PFRON, zostanie całkowicie zlikwidowana. Sam PFRON natomiast zostanie włączony do ministerstwa.

Wiele decyzji będzie podejmowanych w sposób niestety charakterystyczny dla urzędów - z rozdźwiękiem między założeniami i rzeczywistością, bez należytego rozliczania z wykonanych zadań.
Może to doprowadzić w skrajnym przypadku do sytuacji, gdy działający system aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych, wymagający jedynie kilku zmian (w zakresie m.in. weryfikacji istnienia zbędnych przywilejów pracowniczych blokujących zatrudnianie osób niepełnosprawnych; systemu orzecznictwa o niepełnosprawności; przepisów o rencie socjalnej) zostanie oderwany od rzeczywistych potrzeb jego beneficjentów.
Aby do tego nie dopuścić proponujemy zachowanie kontroli społecznej np. w formie rady konsultacyjnej przy Pełnomocniku Rządu RP ds. Osób Niepełnoprawnych, która zatwierdzałaby plan działań w obszarze rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych. Alternatywną propozycją jest przekazanie części kompetencji Rady Nadzorczej PFRON do Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych.
Proponowane zmiany mają także aspekt organizacyjny. Naszym zdaniem po wprowadzeniu w życie przepisów konsultowanego obecnie rozporządzenia ws. algorytmu przekazywanych środków PFRON do samorządu wojewódzkiego i powiatowego, podział zadań i środków pomiędzy Fundusz i samorządy będzie adekwatny do możliwości tych instytucji. W przypadku jednak proponowanej likwidacji PFRON duża część jego zadań zostanie delegowana do samorządów. Nie ma jednak żadnej pewności ich należytej realizacji. Co więcej, dotychczasowe wywiązywanie się samorządów z zadań, w tym zadań nadzorczych (np. nad warsztatami terapii zajęciowej) wskazuje na konieczność dużej poprawy w tym zakresie.
Należy zwrócić ponadto uwagę, że obecny podział kompetencji i środków jest optymalny (po uwzględnieniu nowelizacji ww. rozporządzenia ws. algorytmu), także pod względem kosztowym. Przy delegowaniu zadań PFRON do samorządów, nie dość, że dotychczas zatrudnieni urzędnicy przejdą do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, to jeszcze powstanie konieczność zatrudnienia dodatkowych urzędników w samorządach, tak by mogły one wywiązać się z dodatkowych zadań.
Oczywiście to samorząd terytorialny jest najbliżej obywateli i w założeniu ma najlepsze rozeznanie dotyczące faktycznych potrzeb mieszkańców.

Potrzebujesz porady prawnej?
Jak orzeka się o niepełnosprawności?
Kiedy występuje niepelnosprawność? Zgodnie z przepisami ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych niepełnosprawność oznacza trwałą lub okresową niezdolność do wypełniania ról społecznych z powodu stałego lub długotrwałego naruszenia sprawności organizmu, w szczególności powodującą niezdolność do pracy. Niepełnosprawność, (...)
PFRON Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) jest funduszem celowym działającym na mocy ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych którego środki przeznaczane są na rehabilitację zawodową i społeczną osób niepełnosprawnych oraz ich zatrudnianie. Środki (...)
Skąd PFRON ma wziąć środki na dofinansowania do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych w 2008 r.?
Co przewiduje proponowana nowelizacja w zakresie dotacji dla Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych? Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, który jest obecnie przedmiotem prac sejmowych, dotyczy umożliwienia przeznaczenia w 2008 r. realnych dotacji dla Państwowego Funduszu Rehabilitacji (...)
Nowe uprawnienia niepełnosprawnych
Z jakich nowych uprawnień np. do świadczeń medycznych mogą teraz skorzystać niektóre osoby niepełnosprawne? Jakie prawa zyskali rodzice niepełnosprawnych dzieci? - Przeczytaj. Rehabilitacja osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności Nowe przepisy przewidują korzystne zmiany dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności - dodatkowe pieniądze na leczenie i (...)
Jak zdobyć pieniądze na windę?
Jesteś zarządcą w wielorodzinnym budynku mieszkalnym wspólnoty mieszkaniowej, spółdzielni mieszkaniowej, towarzystwa budownictwa społecznego, gminy? W Twoim budynku mieszka osoba niepełnosprawna, której trzeba zapewnić bezpieczny dostęp do lokalu? Skorzystaj z pomocy PFRON i zapewnij niepełnosprawnemu mieszkańcowi godne warunki do życia! ##baner## Nowa forma wsparcia Państwowy (...)
Czy chore dzieci stracą terapię?
Oto oświadczenie PFRON, w związku z opublikowanym przez dziennik „Rzeczpospolita" artykułem zatytułowanym: „Chore dzieci stracą terapię" (Rzeczpospolita, 27.03.2009): Artykuł zawiera nieprawdziwe informacje, które mają służyć wywarciu niedopuszczalnej presji na PFRON, w szczególności:Nieprawdą jest, że Fundacji Brata Alberta "odebrano" przyznaną (...)
W MPiPS odbyła się konferencja prasowa, poświęcona wyjaśnieniu zmian, jakie nastąpiły z dniem 1 lipca 2008 r. w systemie zlecania zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych fundacjom oraz organizacjom pozarządowym, a także realizacji programu „PARTNER III" z dniem 1 stycznia 2009 r. - Zdajemy sobie sprawę, że zmiany (...)
Zasiłek wyrównawczy jest świadczeniem mającym chronić sytuację zmniejszonej sprawności do pracy wskutek choroby. Za zmniejszoną sprawność do pracy uważa się sytuację, kiedy to pracownik z powodu choroby osiąga wynagrodzenie niższe od przeciętnego swojego zarobku z okresu, który stanowiłby podstawę wymiaru zasiłku chorobowego. Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymywać (...)
Komu przysługuje zasiłek wyrównawczy? Zasiłek wyrównawczy przysługuje wyłącznie ubezpieczonemu będącemu pracownikiem ze zmniejszoną sprawnością do pracy, którego wynagrodzenie uległo obniżeniu wskutek poddania się rehabilitacji zawodowej w celu adaptacji bądź przyuczenia do określonej pracy. Jeśli konieczność poddania się rehabilitacji zawodowej (...)
Uprawnienia osób niepełnosprawnych
Gdzie zagwarantowane są prawa osób niepełnosprawnych? Prawa osób niepełnosprawnych gwarantowane są w Konstytucji RP z 2 kwietnia 1997 r. (Dz.U. Nr 78, poz. 483, z późn. zm.). Zapewnia ona prawo do niedyskryminacji, stanowiąc, że nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny (art. 32 pkt 2.). Ustawa zasadnicza (...)
Przedłużenie zasiłku chorobowego
Czym jest świadczenie rehabilitacyjne Zdarza się, że pracownik zapadnie na chorobę szczególnie długotrwałą i poważną, a okres trwania niezdolności do pracy takiego pracownika będzie dłuższy od okresu pobierania zasiłku chorobowego. Wówczas okres pobierania zasiłku chorobowego ulegnie wyczerpaniu zanim pracownik odzyska zdolność do pracy. Swego rodzaju przedłużeniem (...)
Z roku na rok przybywa w Polsce osób starszych. To naturalna konsekwencja tego, że znacznie wydłużyła się w ostatnich latach średnia długość życia. Nikogo nie powinno więc dziwić, że polityka społeczna wobec osób starszych to jeden z priorytetów działań rządu. Rada Ministrów o wsparciu dla seniorów Rada Ministrów przyjęła (...)
Komisja Europejska opublikowała odnowioną agendę społeczną
Komisja Europejska przedstawiła pakiet inicjatyw, które stanowią nowe zobowiązanie w zakresie europejskiego modelu społecznego. Pakiet ten wskazuje, w jaki sposób UE może przyczynić się do wspierania tworzenia nowych miejsc pracy, rozwoju kształcenia i umiejętności, zwalczanie dyskryminacji, wspieranie mobilności, a także podejmowanie starań o wydłużenie życia i poprawę (...)
Rada Ministrów przyjęła 16 grudnia 2008 r. Krajowy Program "Zabezpieczenie Społeczne i Integracja Społeczna na lata 2008-2010". Dokument został przygotowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w związku z uczestnictwem Polski w otwartej metodzie koordynacji Unii Europejskiej w dziedzinie zabezpieczenia społecznego i integracji społecznej. Krajowy Program „Zabezpieczenie (...)
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021
1 kwietnia w całej Polsce rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021! Zgodnie z ustawą o statystyce publicznej udział jest obowiązkowy. Spis potrwa do 30 września 2021 roku. Dlaczego spis powszechny jest ważny dla nas wszystkich? Bo jego wyniki pozwalają odpowiadać na nasze potrzeby na poziomie lokalnym i globalnym. Stanowią wyznacznik dla tworzenia (...)
Senat zaakceptował bez poprawek projekt ustawy Sejmu zmieniającej ustawę o ułatwianiu zatrudniania absolwentów szkół. Projekt ten został przesłany 24 maja 2002r. do Senatu w ramach programu rządowego "Przedsiębiorczość-Rozwój-Praca".Wprowadzone nowelizacją zmiany mają ułatwić absolwentom szkół rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej, poprzez możliwość zwolnienia (...)
Jak ustalić pracownikom czas pracy?
Obowiązek pracodawcy Ustalanie i rozliczanie pracownikom czasu pracy należy do kompetencji pracodawcy, który jednak musi w tym zakresie stosować przepisy ochronne, zawarte w dziale szóstym Kodeksu pracy zatytułowanym „Czas pracy”. Przepisy tego działu określają przede wszystkim: normy czasu pracy, sposób obliczania wymiaru czasu pracy (liczby godzin pracy) (...)
Zatrudnianie cudzoziemców w 2018 r.
Podstawowe zasady zatrudniania cudzoziemców (oprócz obywateli państw UE, EOG i Szwajcarii) od 1 stycznia 2018 r. dla pracodawców Co się zmieniło? Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi: zawężenie do prac, które nie będą objęte zezwoleniem na pracę sezonową; wprowadzenie przesłanek odmowy rejestracji oświadczenia; odmowa (...)
W prawie pracy wymiar czasu pracy i jego rozkład nie są uregulowane w sposób jednolity. Podstawową normą czasu pracy, którą przewiduje Kodeks pracy, jest czas nie przekraczający 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nie przekraczającym 4 miesięcy. Ustawodawca przewidział jednak możliwość wprowadzenia (...)
Zasady świadczenia pracy w porze nocnej, niedziele i święta
Niektóre zakłady pracy, przedsiębiorstwa, urzędy, muszą być czynne nieraz i całą dobę, przez siedem dni w tygodniu. Chodzi tu o służbę zdrowia, Policję, zakłady energetyczne, ale też i wiele firm prywatnych. Zwłaszcza, gdy przedsiębiorstwo wykonuje usługi dla podmiotów znajdujących się po drugiej stronie globu – by niejako przeskoczyć różnicę (...)
Projekt skierowany do konsultacji międzyresortowych, opiniowania i konsultacji publicznych Całkowite lub hybrydowe wykonywanie pracy zdalnej, zasady jej wykonywania oraz nowość jaką jest okazjonalna praca zdalna - to jedne z głównych założeń projektu dotyczącego pracy zdalnej, przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, który został dzisiaj skierowany do (...)
Zatrudnienie niepełnosprawnych. Wyższe wsparcie dla pracodawców
Od początku roku obowiązują znowelizowane przepisy wspierające zatrudnianie osób niepełnosprawnych. Dzięki nim pracodawcy mogą liczyć na wyższe dofinansowanie przy zatrudnianiu niepełnosprawnych. Od 1 stycznia 2015 r. pracodawcy mogą otrzymać zwrot kosztów za przystosowanie stanowiska pracy dla zatrudnianej osoby niepełnosprawnej, pomieszczenia biurowego, adaptacji lub zakupu specjalnego (...)
Konsultacje z Komisją Europejską w sprawie pomocy państwa przy zatrudnianiu osób niepełnosprawnych
- Podczas negocjacji z przedstawicielami unijnej Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji udało nam się uratować polski system zatrudniania osób niepełnosprawnych - powiedział Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Jarosław Duda podczas konferencji prasowej 11 maja 2008 r. Konferencja była poświęcona relacji z wizyty rządowo-parlamentarnej delegacji polskiej (...)
Komisja Przyjazne Państwo ułatwi zatrudnianie osób niepełnosprawnych
21 kwietnia sejmowa Komisja Nadzwyczajna „Przyjazne Państwo" rozpatrywała propozycję zmierzającą do usunięcia barier administracyjnych w zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Chodzi o art. 4 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych i wskazany w nim obowiązek uprzedniej kontroli przez Państwową Inspekcję Pracy (PIP) przystosowania (...)