Zmiany w samorządach i ułatwienia dla firm

Projekt ustawy samorządowej Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, projekt ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej, projekt rozporządzenia wspierający produkty turystyczne oraz Założenia do Długofalowej Polityki Senioralnej w Polsce na lata 2014-2020 były między innymi przedmiotem prac Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego w dniu 18 grudnia 2013 r.

Komisja kierunkowo pozytywnie zaopiniowała projekt ustawy samorządowej jednak ostateczną opinię wyda Zespół Finansów Publicznych KWRiST ze względu na konieczność dalszych prac nad opodatkowaniem kabli w kanałach kablowych podatkiem od nieruchomości. Projekt ustawy samorządowej zawiera propozycję zmian zarządzania administracją samorządową zmierzających do wprowadzenia większej elastyczności i dostosowania do lokalnych potrzeb. Celem zmian jest poprawa warunków świadczenia usług poprzez: zwiększenie samodzielności i elastyczności organizacyjnej samorządów, ułatwienie współpracy, dobrowolne łączenia samorządów, doprecyzowanie przepisów w zakresie podatków lokalnych i ochrony przyrody

Porady prawne

W projekcie ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej zawarto blisko 50 rozwiązań, w ponad 30 ustawach, m.in.: (1) Pakiet portowy - skrócenie terminu czasu trwania kontroli granicznych w portach do 24 godzin, wydłużenie terminu na rozliczenie VAT w imporcie przez upoważnionych przedsiębiorców (AEO), (2) wyłączenie z VAT usług bezpłatnej pomocy prawnej udzielanej osobom niezamożnym (zwiększenie dostępności bezpłatnych porad prawnych dla osób niezamożnych), (3) umożliwienie zachowania ważności orzeczenia lekarskiego przy zmianie pracodawcy (uproszczenie procedur związanych z zatrudnianiem pracownika), (4) zniesienie obowiązku uzyskiwania potwierdzenia zgłoszenia rejestracyjnego dla celów VAT (zmniejszenie kosztów rozpoczynania działalności gospodarczej), (5) zwolnienie z podatku dochodowego wartości świadczenia dowozu do zakładu pracy transportem zbiorowym organizowanym przez pracodawcę (zmniejszenie obowiązków ewidencyjnych, ułatwienie rozliczeń podatkowych), (6) zmiany w kolejnych ustawach dot. składania oświadczeń w miejsce dotychczas wymaganych zaświadczeń,(7) ułatwienia w zakresie podatku akcyzowego (m.in. wprowadzenie Wiążącej informacji akcyzowej, umożliwiającej uzyskanie wiążącej organy podatkowe informacji w zakresie klasyfikacji taryfowej oraz rodzaju wyrobu akcyzowego; uproszczenia w zakresie obrotu olejami opałowymi).

Polska ma jeden z najniższych wskaźników zatrudnienia osób starszych i najniższy wiek przechodzenia na emeryturę. W związku z powyższym działania przewidziane w ramach Założeń Długofalowej Polityki Senioralnej mają na celu: (1) wsparcie osób starszych mieszkających w jednoosobowych gospodarstwach domowych przez lekarza i pielęgniarkę, (2) rekomendacje dla przedsiębiorców w zakresie zatrudniania osób starszych.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej pozytywnie oceniło propozycję burmistrza Eugeniusza Gołembiewskiego w sprawie umożliwienia samorządom gminnym prowadzenia prac społecznie użytecznych, tak, aby gmina mogła je realizować jedynie w porozumieniu ze starostą i sama opłacać. Osoby, które tych prac się podejmują musiałyby być osobami bezrobotnymi. Obecnie takie prace są możliwe jedynie za zgodą Powiatowych Urzędów Pracy. MPiPS zapowiedziało, że zależy resortowi na jak najszybszych wprowadzeniu rozwiązań w życie i chętnie pomoże w przygotowaniu stosownej poprawki prawnej, tak, aby w styczniu 2014 roku mógł się nią zająć Sejm.

W ostatnim w tym roku kalendarzowym posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu wzięli udział m.in. Rafał Trzaskowski, minister administracji i cyfryzacji oraz Michał Boni, były szef MAC.

Minister Trzaskowski podkreślił, że cieszy się na współpracę z samorządowcami. Podczas kampanii wyborczej do PE w 2009 roku, a potem pracując ściśle z panią prezydent Hanną Gronkiewicz-Waltz poznawałem samorząd, nie tylko ten warszawski, ale też z okalających Warszawę gmin. Najwięcej pracowitych i ideowych ludzi poznałem właśnie w samorządzie. Mam nadzieję, że uda mi się być tak samo cierpliwym jak minister Boni i równie skutecznym w poszukiwaniu konsensusu. - powiedział Rafał Trzaskowski.

Dodatkowo został uzgodniony projekt rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie zastosowania szczególnych zasad odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku pożaru, który miał miejsce w dniu 14 listopada 2013 r., w miejscowości Janków Przygodzki, w gminie Przygodzice.

(mac.gov.pl)


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika