Zmniejszanie dysproporcji między regionami w UE i poza nią

UE dzieli się doświadczeniem we wspieraniu rozwoju regionów z takimi krajami, jak Brazylia, Rosja i Chiny.

Zmniejszanie dysproporcji gospodarczych między poszczególnymi regionami UE to jeden z głównych celów UE - 44 proc. unijnego budżetu przeznacza się na wspieranie konkurencyjności regionalnej. Wszystkie projekty z zakresu podnoszenia kwalifikacji lokalnej siły roboczej, wspierania przedsiębiorczości, poprawy infrastruktury i ochrony środowiska mają na celu pomoc uboższym regionom UE w doścignięciu swoich bardziej rozwiniętych sąsiadów.

Jednym z przykładów może być założenie w szpitalu publicznym na Węgrzech systemu zasilania energią elektryczną Englishfrançaismagyar , który umożliwił znaczne oszczędności energii, doprowadził do stworzenia lokalnych miejsc pracy i sprawił, że energia słoneczna zyskuje na popularności w regionie.

Kraje pozaeuropejskie, takie jak Chiny, Rosja i Brazylia, które również zmagają się z dużymi różnicami w rozwoju regionalnym i mają wiele szczebli administracji, są zainteresowane współpracą z UE w celu wymiany doświadczeń.

Przebieg współpracy zostanie omówiony na konferencji English">eu/regional_policy/conferences/globalreggov/index_fr.htm">français która zgromadzi przedstawicieli rządów i regionów położonych w Europie, Afryce, Rosji, Chinach i Ameryce Południowej. Uczestnicy konferencji zastanowią się nad tym, jak zorganizować skuteczne systemy zarządzania zapewniające realizację polityki rozwoju regionalnego.

Spotkanie to jest pierwszą konkretną próbą pokazania krajom pozaeuropejskim mechanizmów finansowania projektów regionalnych i kryteriów ich kwalifikowalności do wsparcia finansowego. Polityka regionalna UE jest realizowana poprzez system zarządzania obejmujący cztery poziomy: europejski, krajowy, regionalny i lokalny.

Zaangażowanie lokalnych i regionalnych przedstawicieli w opracowywanie strategii i wybór projektów pozwala uczestniczyć organizacjom obywatelskim w centralnym procesie podejmowania decyzji w UE. Jest to szczególnie interesujące dla dużych krajów, takich jak Chiny i Rosja. Zgodnie z tym, co deklarują, chciałyby zmniejszyć własne dysproporcje regionalne, przy jednoczesnym zwiększeniu przejrzystości polityki publicznej i wpływu regionów dzięki decentralizacji.

Więcej informacji na temat międzynarodowych aspektów polityki regionalnej UE English


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika