Będzie Filmo­teka Narodowa - Instytut Audiowizualny

Zmiany w kinematografii są związane z planowanym połączeniem Filmoteki Narodowej i Narodowego Instytutu Audiowizualnego i utworzeniem państwowej instytucji kultury pod nazwą Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego.

Czego dotyczy nowa ustawa? 

Uchwalenie ustawy z dnia 21 kwietnia 2017 r. o zmianie ustawy o kinematografii oraz niektórych innych ustaw jest związane z podjęciem przez Mi­nistra Kultury i Dziedzictwa Narodowego decyzji o połączeniu dwóch podmiotów o statusie pań­stwowych instytucji kultury – Filmoteki Narodowej oraz Narodowego Instytutu Audiowizualnego. W ten sposóbpowstanie nowa instytucja kultury o nazwie „Filmo­teka Narodowa – Instytut Audiowizualny”.

Zgodnie z ustawą z dnia 25 października 1991 r.  o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz.U. z 2017 r. poz. 862), państwowe instytucje kultury tworzą ministrowie oraz kierownicy urzędów centralnych, wydając akt o utworzeniu instytucji kultury, w którym określa się m.in. przedmiot działania, nazwę i siedzibę instytucji. Instytucje kultury działają na podstawie ww. aktu o ich utworzeniu oraz statutu nadanego przez organizatora. Na podstawie art. 18 ustawy, organizator ma prawo dokonać połączenia instytucji kultury, które polega na utworzeniu jednej instytucji, w której skład wchodzą załogi i mienie należące do instytucji podlegających połączeniu.

Porady prawne

Ustawa z dnia 30 czerwca 2005 r. o kinematografii (Dz.U. z 2016 r. poz. 438), błędnie pod względem legislacyjnym posługuje się w swojej treści pełną nazwą instytucji kultury - Filmoteki Narodowej, powołanej do życia aktem prawnym niższego rzędu, co uniemożliwia ministrowi właściwemu do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego prawidłowe wykonywanie uprawnień wynikających z ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, wobec tej instytucji kultury. W związku z planowanym połączeniem obu instytucji, a w konsekwencji utworzeniem nowego podmiotu - Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnegokonieczne jest wprowadzenie zmian w ustawie z dnia 30 czerwca 2005 r. o kinematografii, w tych przepisach, w których występuje pełna nazwa własna Filmoteki Narodowej, polegających na zastąpieniu nazwy własnej, ogólnym wyrażeniem wskazującym na istnienie instytucji kultury wyspecjalizowanej w zakresie ochrony narodowego dziedzictwa kulturalnego w dziedzinie kinematografii. Nowelizacja wprowadza analogiczne zmiany w dwóch innych ustawach wymieniających nazwę własną Filmoteki Narodowej, tj. w ustawie z dnia 16 lipca 1987 r. o państwowych instytucjach filmowych (Dz.U. z 2015 r. poz. 1387 oraz z 2016 r. poz. 2260) oraz ustawie z dnia 7 listopada 1996 r. o obowiązkowych egzemplarzach bibliotecznych (Dz.U. poz. 722, z późn. zm.).

Ponadto w ustawie o kinematografii uchylony zostanie przepis dotyczący finansowania Filmoteki Narodowej. Zasady finansowania Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego, jako instytucji kultury, wynikały będą bezpośrednio z ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.

Od kiedy nowe przepisy mają obowiązywać?

Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika