Będą kary dla nietrzeźwych narciarzy

Za jazdę na nartach lub snowboardzie w stanie nietrzeźwości, pod wpływem substancji odurzających lub substancji psychotropowych policjanci wlepią mandat sięgający nawet 5 tys. złotych.

MSWiA opublikowało projekt ustawy o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich. Ustawa wprowadza m.in. zakaz jeżdżenia na stokach w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem narkotyków.

Według projektu zarządca stoku narciarskiego lub osoba przez niego upoważniona będą mogli zabronić wejścia na stok osobom, których zachowanie wyraźnie wskazuje, że znajdują się w stanie nietrzeźwości lub są pod wpływem środków odurzających lub substancji psychotropowych. Możliwe będzie również zażądanie opuszczenia stoku przez taką osobę. W przypadku „opornych narciarzy" do akcji wkroczy Policja.

W projekcie ustawy znalazły się dwa przepisy karne.

Zgodnie z pierwszym, kto korzysta ze zorganizowanych terenów narciarskich w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających lub substancji psychotropowych podlega karze grzywny.

Według drugiego karze grzywny lub karze nagany będzie podlegał każdy, kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do ukończenia 15 roku życia, dopuszcza do uprawiania narciarstwa zjazdowego lub snowboardingu przez tego małoletniego bez kasku ochronnego.

- W przypadku wejścia w życie projektowanych regulacji należy zakładać, że zakaz korzystania ze zorganizowanych terenów narciarskich przez osoby w stanie nietrzeźwości będzie egzekwowany na ogólnych zasadach przez policjantów kierowanych do służby patrolowej na tereny narciarskie, w tym także w trybie interwencyjnym po otrzymaniu stosownego zgłoszenia - czytamy w uzasadnieniu dokumentu.

Policjanci mają również zająć się egzekwowaniem obowiązku używania przez dzieci do 15 roku życia kasku ochronnego.

Według projektu za złamanie powyższych zakazów zapłacimy mandat, którego wysokość określają przepisy kodeksu w sprawach postępowania o wykroczenia. Ten z kolei ustanawia grzywnę w wysokości od 20 złotych do 5 tys. złotych.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika