Będą obowiązkowe kamery na salach sądowych. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę nowelizującą Kodeks postępowania karnego. Wprowadza ona m. in. obowiązek rejestrowania rozpraw kamerami wideo. Ustawa jest efektem prac parlamentu nad senackim projektem ustawy wniesionym do laski marszałkowskiej w grudniu 2013 r.

Ustawa wprowadza obowiązek utrwalania przebiegu każdej rozprawy w procesie karnym za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk albo obraz i dźwięk, chyba że jest to niemożliwe ze względów technicznych. Odstąpienie od utrwalenia dźwięku na podstawie tak sformułowanego przepisu może mieć miejsce tylko wówczas, gdy przeprowadzający czynność nie dysponuje stosownym urządzeniem albo jego użycie w warunkach przeprowadzania tej czynności z technicznego punktu widzenia nie jest możliwe.

Porady prawne

Utrwalenie przebiegu czynności za pomocą urządzenia rejestrującego obraz lub dźwięk nie zwalnia z obowiązku sporządzenia protokołu. Jest to bowiem pomocnicza forma utrwalenia przebiegu czynności procesowej, która w żadnym wypadku nie może zastąpić protokołu.

Nie będzie rejestrowany przebieg rozprawy w zakresie, w którym wyłączono jej jawność ze względu na obawę ujawnienia informacji niejawnych o klauzuli tajności „tajne” lub „ściśle tajne”.

Zapis dźwięku albo obrazu i dźwięku staną się załącznikami do protokołu. W wypadku ograniczenia protokołu do zapisu najbardziej istotnych oświadczeń osób biorących udział w czynności sporządzony zostanie przekład zapisu dźwięku, który również będzie załącznikiem do protokołu.

Obecnie Kodeks postępowania karnego przewiduje utrwalanie za pomocą urządzenia rejestrującego obraz lub dźwięk przebieg czynności protokołowanych, a więc także rozprawy, tyle że jest to - z wyłączeniem kilku sytuacji - czynność fakultatywna,

Wprowadzane nowelizacją zmiany niewątpliwie pełnić mają funkcje kontrolne i gwarancyjne, umożliwiające wyeliminowanie wszelkich wątpliwości związanych z treścią pisemnego protokołu, szczególnie w przypadku złożenia wniosku o sprostowanie protokołu rozprawy. Uchwalenie ustawy powinno również wpłynąć na zachowanie wszystkich osób obecnych w czasie rozprawy, które będą mieć świadomość, że ich niewłaściwe zachowanie zostanie zarejestrowane.

Ustawa z dnia 10 lipca 215 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania karnego wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2015 r.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika