Ciąża za granicą nie pozbawi becikowego

Kobieta, która podczas ciąży przebywała pod opieką lekarską poza granicami Polski, również może ubiegać się o becikowe oraz dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka.

Do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej zgłaszają się gminy oraz sami rodzice, którzy nie wiedzą często, kto może wystawić zaświadczenie lekarskie, uprawniające m.in. do otrzymania becikowego. Pytają, czy świadczenie należy się matce przebywającej w trakcie ciąży poza granicami Polski oraz o to, jakie dokumenty przynieść ze sobą do lekarza, aby ten wystawił dokument.

Wątpliwości rozwiewa Ministerstwo Zdrowia. Zgodnie z wyjaśnieniami resortu, udzielonymi na życzenie ministerstwa pracy, kobieta, która przebywała w trakcie ciąży poza granicami kraju również dostanie becikowe. Musi w tym celu przyjść do polskiego lekarza i przedstawić mu przedmiotową dokumentację medyczną, w wiarygodnym tłumaczeniu na język polski. Na podstawie dokumentów lekarz ma obowiązek wydania zaświadczenia uprawniającego do dodatku z tytułu urodzenia dziecka oraz jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka.

Ministerstwo pracy przypomina jednocześnie, że zaświadczenie potwierdzające pozostawanie przez kobietę w ciąży pod opieką lekarską może wydać wyłącznie lekarz, a nie np. położna. Nie ważne jest przy tym, czy jest to specjalista publicznego zakładu opieki zdrowotnej czy prywatny praktykant. Nie liczy się również specjalizacja lekarza - może je wystawić dowolny specjalista.

Podstawą do otrzymania zaświadczenia jest dokumentacja medyczna, potwierdzająca pozostawanie kobiety w ciąży pod opieką lekarską. Będzie to np. karta przebiegu ciąży, dokumentacja medyczna z placówki opieki zdrowotnej, w której zarejestrowana jest kobieta, bądź - jeżeli kobieta w ciąży przebywała za granicą - dokumentacja medyczna potwierdzająca opiekę medyczną poza granicami Polski.

Zaświadczenie musi być dołączone do wniosku o świadczenia z tytułu urodzenia dziecka, jaki składamy w urzędzie gminy od 1 listopada 2009 roku bez względu na termin urodzenia dziecka.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika