Darmowe podręczniki - Rada Ministrów przyjęła projekt Ministerstwa Edukacji Narodowej

Wprowadzenie dotacji celowej na zakup podręczników, nałożenie na szkoły obowiązku zapewnienia uczniom bezpłatnego dostępu do nich, zmiany w zakresie dopuszczania podręczników do użytku, a także umożliwienie rodzicom wpływu na ustalanie szkolnego zestawu podręczników - to tylko niektóre zmiany, jakie przewiduje projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty.

Wczoraj propozycje Minister Edukacji Narodowej poparła Rada Ministrów. - To propozycja kompleksowych, oczekiwanych od lat, zmian. Cel, jaki sobie postawiliśmy i który zrealizujemy to zapewnienie uczniom objętym obowiązkiem szkolnym - tj. uczniom szkół podstawowych i gimnazjów - dostępu do bezpłatnych podręczników i innych materiałów edukacyjnych - mówi minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska. - Mówiąc krótko: po wejściu w życie proponowanych przez nas zmian, podręczniki - z punktu widzenia rodziców - będą darmowe - dodaje.

Wydatki rodziców na podręczniki z roku na rok rosły. Koszt zakupu podręczników to dla wielu rodzin znaczne obciążenie. Dowodzą tego choćby wyniki raportu Głównego Urzędu Statystycznego Warunki życia rodzin w Polsce. Brak możliwości zakupienia dla dzieci niezbędnych podręczników szkolnych deklarowało w nim prawie 14% gospodarstw rodzinnych z 3 dzieci i więcej. Według badań CBOS przeprowadzonych na początku roku szkolnego 2013/2014 rodzice na wydatki związane z wyprawką dziecka przeznaczyli średnio 1199 zł. Przeciętne wydatki na jedno dziecko wyniosły 826 zł. To pokazuje, że tego rodzaju wydatki są zbliżone do miesięcznych wynagrodzeń netto tych osób. Proponowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmiany mają na celu m.in. odciążenie rodzinnych budżetów.

Wydatki na podręczniki rodzice zazwyczaj ponosili w okolicach rozpoczęcia roku szkolnego, co powoduje kumulację z innymi koniecznymi wydatkami związanymi z początkiem roku szkolnego.

Porady prawne

Proponowane zmiany nakładają na ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania zadanie wyposażenia szkół podstawowych w bezpłatny podręcznik do zajęć z zakresu edukacji: polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i społecznej dla uczniów klas I-III.

Źródło: men.gov.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • gosia 2016-06-06 11:58:28

    "Proponowane zmiany nakładają na ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania zadanie wyposażenia szkół podstawowych w bezpłatny podręcznik do zajęć z zakresu edukacji: polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i społecznej dla uczniów klas I-III." Czy to oznacza, że darmowe bedą tylko podręczniki z matematyki, polskiego, przyrody i edukacji społecznej dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej??? Jak dotąd dzieci w klasach I-III nie korzystały z takich podręczników. Zamiast tego miały jeden podręcznik i ćwiczenia, w którym zawarty był cały materiał. ??? Czy to oznacza, że w pozostałych klasach trzeba będzie płacić za podręczniki? To ostatnie zdanie jest dla mnie niezrozumiałe, albo cała ta zmiana to żadna zmiana.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika