Działki za 10 proc. tylko do czerwca 2011 roku

Właściciele domów i garaży wybudowanych na działkach w użytkowaniu wieczystym mogą zdobyć prawo własności do ziemi z 90-proc. bonifikatą jeszcze przez 18 miesięcy - orzekł Trybunał Konstytucyjny.

Nie będzie już obowiązkowych bonifikatach przy przekształceniu użytkowania wieczystego we własność. Trybunał Konstytucyjny - który rozpoznał połączony wniosek trzech gmin w tej sprawie - utrzymał niekonstytucyjny przepis w mocy jeszcze przez 18 miesięcy (Sygn. K 9/08).

Rady miast Józefowa, Rudy Śląskiej i Radkowa podważyły obowiązek stosowania bonifikat od opłat z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości.

Na 90-procentową zniżkę mogą liczyć obecnie osoby, których dochód miesięczny na jednego członka rodziny w gospodarstwie domowym nie przekracza przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. 50-procentowa bonifikata przysługuje natomiast tym osobom, które prawo użytkowania wieczystego uzyskały przed 5 grudnia 1990 r. oraz ich następcom prawnym.

Według Trybunału sam fakt przyznawania bonifikat jest zgodny z zasadą sprawiedliwości społecznej oraz zasadą zaufania obywateli do państwa i stanowionego przez nie prawa.

Sprzeczny z konstytucją jest jednak obowiązkowy charakter wypłacanych bonifikat.

- Obowiązkowe udzielenie bonifikaty przy przekształceniu użytkowania wieczystego we własność powoduje zmniejszenie dochodów jednostek samorządu terytorialnego, czemu nie towarzyszy ani zmniejszenie zadań samorządów, ani też jakaś forma rekompensaty lub uzyskania dodatkowych źródeł dochodów - orzekł TK.

Podważony przepis traci moc obowiązującą z upływem osiemnastu miesięcy od dnia ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw.

Oznacza to, że osoby chcące nabyć na własność grunt z bonifikatą mają na złożenie wniosku o przekształcenie jeszcze półtora roku. Po tym czasie burmistrzowie i prezydenci miast nie będą zobowiązani do udzielenia bonifikaty.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika