Emeryci mogą ubiegać się o zaległe świadczenia

Emeryci, którzy dorabiali do świadczeń mają powody do zadowolenia. ZUS wypłaci im zaległe świadczenia wraz z odsetkami. Zapłaci za to budżet państwa.

Wczoraj (19 lutego) weszła w życie ustawa, która reguluje te kwestie. Dotyczy ona wypłaty emerytur, do których prawo uległo zawieszeniu w okresie od 1 października 2011 roku do 21 listopada 2012 roku. Na wniosek zainteresowanych zaległe świadczenia będą wypłacane wraz z odsetkami za zwłokę.

Obowiązek wypłaty wstrzymanych świadczeń wynika z tego, że Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z ustawą zasadniczą zawieszenie świadczeń osób kontynuujących zatrudnienie bez rozwiązania umowy z dotychczasowym pracodawcą. Wcześniej resort pracy, kierowany przez Jolantę Fedak przygotował przepisy, które wprowadziły zakaz łączenia pensji z emeryturą bez zwalniania się z zakładu pracy. Emeryci musieli do końca września 2011 r. odejść z pracy. Jeżeli tego nie zrobili, ZUS zawieszał im emeryturę. Te regulacje zakwestionował Trybunał Konstytucyjny.

Porady prawne
Według ZUS ustawa obejmuje około 26 tysięcy emerytów. Zaległe emerytury wraz z odsetkami zostaną wypłacone z budżetu państwa.

Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • kakapo2 2016-02-24 08:57:45

    WOw, ten ZUS to największy b.rdel w tym kraju. Miejsce moich pieniędzy jest w mojej kieszeni i dlatego jeśli mam możliwość zredukowania składek to to robię. Dzięki księgowej z VentusTAX. Wam też polecam

  • obywatelka emeryt 2016-02-20 15:40:19

    Bardzo słusznie, wreszcie koniec samowoli. Jeśłi ktoś przeszedł na emeryture i chciał jeszcze pracować, to należy mu się to co sobie wypracował. To zwalnianie się z pracy na 1 dzien to był absurd!!


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika