Fiskus nie zajmie środków z dotacji

W wyniku prowadzonego postępowania egzekucyjnego w sprawach podatkowych, może dojść do zajęcia znacznej części majątku podatnika. Do wszczęcia postępowania wystarczy niekiedy otrzymane wcześniej upomnienie. Egzekucja nie dotyka jednak wszystkich części majątku.

Wszczęcie postępowania egzekucyjnego w administracji przez sąd pierwszej instancji, komornika czy urząd skarbowy ma na celu doprowadzenie do wykonania przez zobowiązanego obowiązków lub zabezpieczenia ich wykonania, np. w przypadku nieuregulowanych zobowiązań podatkowych. Decyzja o rozpoczęciu postępowania może przyjść wraz z np. upomnieniem wysłanym przez fiskusa.

Przedmiot egzekucji

Porady prawne

Egzekucja może nastąpić m.in. z rachunków bankowych, z wynagrodzenia o pracę, z ruchomości i nieruchomości, z praw majątkowych i praw pokrewnych oraz z własności przemysłowej, z praw z instrumentów finansowych, czy też z udziału w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.

Zalegający zatrzyma dotację

Co istotne, nie każdy składnik majątku dłużnika może zostać zajęty. Z pod egzekucji wyłączone są m.in. narzędzia i inne przedmioty niezbędne do pracy zarobkowej wykonywanej osobiście przez zobowiązanego, z wyłączeniem środka transportu, oraz surowce niezbędne do tej pracy na okres 7 dni, zapasy żywności i opału, niezbędne dla zobowiązanego i będących na jego utrzymaniu członków rodziny na okres 30 dni, kwoty otrzymane jako stypendia, kwoty otrzymane z tytułu obowiązkowych ubezpieczeń majątkowych czy wkłady oszczędnościowe złożone w bankach i w SKOK-ach.

W myśl przepisów ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, egzekucji nie podlegają także środki, które pochodzą z dotacji przyznanej z budżetu państwa i które to znajdują się na wyodrębnionym rachunku bankowym prowadzonym specjalnie dla obsługi bankowej takich dotacji. Chodzi tu również o środki pochodzące z płatności w ramach programu finansowego z udziałem środków europejskich otrzymanych w formie zaliczki. Komornik czy urząd skarbowy nie mogą zatem zająć środków otrzymanych przez podatnika np. ze środków unijnych wypłacanych w formie pomocy lub subwencji.



Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika