Historyczna zmiana przepisów w Unii. Dotknie rolników

Wygasa system kwot mlecznych w Unii Europejskiej. Wprowadzono go po raz pierwszy w 1984 r., gdy produkcja w Unii znacznie przewyższała popyt. Kwoty były jednym z narzędzi ograniczania nadwyżek strukturalnych.

Dzięki kolejnym reformom wspólnej polityki rolnej w Unii poprawiła się orientacja rynkowa sektora. Równolegle powstało też szereg innych, bardziej ukierunkowanych instrumentów, które miały nakierować pomoc na producentów na mniej korzystnie położonych obszarach, np. obszarach górskich, gdzie koszty produkcji są wyższe.

O ostatecznej dacie likwidacji kwot zdecydowano po raz pierwszy w 2003 r., co miało zapewnić producentom w UE więcej elastyczności w reagowaniu na rosnący popyt, zwłaszcza na rynku światowym. Ponowne potwierdzenie miało miejsce w 2008 r. - wprowadzono wówczas szereg środków umożliwiających „miękkie lądowanie".

Porady prawne

Jeszcze w czasie istnienia kwot, eksport nabiału z UE wzrósł w ciągu ostatnich 5 lat o 45 proc. pod względem wielkości i o 95 proc. pod względem wartości.

Prognozy rynkowe wskazują na nadal dobre perspektywy dalszego wzrostu, w szczególności dla produktów o wartości dodanej, takich jak sery, jak również dla składników stosowanych w żywności dietetycznej i przeznaczonej dla sportowców.

W przededniu likwidacji kwot komisarz ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Phil Hogan powiedział: Likwidacja systemu kwot mlecznych jest dla Unii zarówno wyzwaniem, jak i szansą. Jest wyzwaniem, ponieważ całe pokolenie rolników będzie musiało zmierzyć się z zupełnie nowymi okolicznościami i zapewne także z niestabilnością rynku. Jest to jednak również szansa na wzrost i nowe miejsca pracy. Dzięki koncentracji na produktach o wartości dodanej oraz składnikach żywności funkcjonalnej, sektor mleczarski ma potencjał, żeby stać się siłą napędową europejskiej gospodarki. Obszary mniej uprzywilejowane, gdzie likwidacja kwot może być postrzegana jako zagrożenie, mają możliwość korzystania z szerokiej palety środków rozwoju obszarów wiejskich, zgodnie z zasadą pomocniczości.

Jak wynika z danych Agencji Rynku Rolnego, polscy rolnicy powinni zyskać na zniesieniu ograniczeń. Do tej pory musieli znacznie ciąć produkcję. Od kwietnia 2014 r. do lutego 2015 roku dostarczyli około 9,63 mld kg mleka. Stopień wykorzystania kwot indywidualnych przysługujących dostawcom hurtowym po 11 miesiącach roku kwotowego 2014/2015 wyniósł około 97,43 proc. czyli prawie cały limit.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika