Jak bezpiecznie kupować w sieci - kilka praktycznych wskazówek

Zakupy przez Internet cieszą się oraz większą popularnością. Wprawdzie wielu z nas boi się korzystać z tego typu formy kupna produktów, jednak musimy liczyć się z tym, że i tak przynajmniej jeden raz dokonamy zakupu w sieci, zwabieni atrakcyjną ceną. Zakupy takie wiążą się jednak z pewnym ryzykiem – nie jesteśmy bowiem w stanie z pewnością stwierdzić, czy nasz kontrahent jest uczciwy i czy nie zostaniemy przez niego oszukani.

Na co należy więc zwracać uwagę kupując w sieci?

Przede wszystkim sprawdźmy stronę na której chcemy zamówić dany towar - czy wydaje się ona rzetelna, czy są podane wszystkie niezbędne informacje, w tym czy jest podany adres sprzedającego i inne identyfikujące go dane – np. NIP, REGON, numer KRS etc.

Warto oczywiście zapoznać się z regulaminem świadczenia usług przez sprzedającego – niektóre z postanowień regulaminu mogą być bowiem dla nas nie do końca korzystne, a po zaakceptowaniu regulaminu będą nas wiązać. Uważnie przeczytajmy więc zasady dokonywania zakupów, płatności za przesyłkę, zasad rozpatrzenia reklamacji, tego także czy istnieje możliwość wymiany bądź zwrotu towaru, jakie są jej warunki i ewentualnie jak długo trwa ta procedura.

Sprzedający powinien także umożliwić kupującemu korektę zamówienia w określonym terminie. Pozbawienie takiej możliwości jest niezgodne z prawem.

Zwrot zakupionego towaru

W przypadku dokonywania zakupów na odległość, istnieje możliwość odstąpienia od umowy sprzedaży. W terminie 10 dni od dnia dostarczenia towaru kupujący ma możliwość złożenia oświadczenia woli o odstąpieniu od umowy (bez podawania przyczyn) oraz zwrotu zakupionego towaru. Oświadczenie powinno być wysłane listem poleconym – oświadczenia składane w formie elektronicznej (mailem) są niewystarczające – nie zawierają podpisu (odręcznego) składającego oświadczenie woli. Takie oświadczenie będzie więc nieskuteczne. Po stronie sprzedającego wiąże się to oczywiście z obowiązkiem zwrotu ceny zapłaconej za towar. Odstąpienie od umowy to jednostronne oświadczenie woli, powodujące określone skutki prawne. Jeśli złożymy takie właśnie oświadczenie, skutki nastąpią z chwilą dojścia tego oświadczenia do sprzedającego - sprzedający będzie zobowiązany zwrócić kwotę ceny, kupujący - zakupiony towar. Towar powinien być zwrócony w określonej przez prawo postaci. Często zdarza się, że sprzedający zastrzega warunki zwrotu towaru – np. oryginalne, nienaruszone opakowanie. Jest to praktyka prawidłowa – trudno wyobrazić sobie, że możemy kupić książkę, odfoliować ją, przeczytać a następnie zwrócić.

UWAGA! Prawo do odstąpienia od umowy przysługuje wyłącznie wówczas, gdy nabywcą jest konsument, natomiast sprzedawcą przedsiębiorca. Prawo to nie będzie przysługiwało więc wówczas, gdy kupimy rzecz od osoby nie prowadzącej działalności gospodarczej.

Nie będziemy mogli także odstąpić od umowy, gdy zakupimy towar na licytacji. Tylko opcja „kup teraz” uprawnia nas do odstąpienia od umowy.

Jeśli kupimy więc książkę na serwisie aukcyjnym i będzie to dodatkowo zakup od osoby nie prowadzącej działalności gospodarczej, nie będzie nam przysługiwało prawo do odstąpienia od umowy.

Prawo odstąpienia od umowy zawartej na odległość nie przysługuje konsumentowi także w wypadkach:  


1) świadczenia usług rozpoczętych, za zgodą konsumenta, przed upływem terminu dziesięciodniowego,

2) dotyczących nagrań audialnych i wizualnych oraz zapisanych na informatycznych nośnikach danych po usunięciu przez konsumenta ich oryginalnego opakowania, 

  • kupno płyty CD bądź filmu DVD – nie będzie możliwe ich zwrócenie po odpakowaniu z folii

3) umów dotyczących świadczeń, za które cena lub wynagrodzenie zależy wyłącznie od ruchu cen na rynku finansowym,  

4) świadczeń o właściwościach określonych przez konsumenta w złożonym przez niego zamówieniu lub ściśle związanych z jego osobą,  

  • zwrotowi nie podlega bielizna czy też zasadniczo kostium kąpielowy jako świadczenie ściśle związane z osobą konsumenta

  •  

5) świadczeń, które z uwagi na ich charakter nie mogą zostać zwrócone lub których przedmiot ulega szybkiemu zepsuciu,  

6) dostarczania prasy,  

7)  usług w zakresie gier hazardowych. 

UWAGA! - prawo do odstąpienia od umowy przysługuje wyłącznie konsumentom. Jeśli zakup był dokonany w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (nawet jednoosobowo), możliwość odstąpienia od umowy nie przysługuje.

  • kupujemy drogi odkurzacz w ramach prowadzonej działalności gospodarczej poprzez stronę internetową. Odkurzacz ma służyć prowadzonej działalności – będziemy nim sprzątać biuro. W takim przypadku prawo do odstąpienia od umowy w terminie 10 dni nie przysługuje.

UWAGA! – sprzedawca nie może obciążyć nas dodatkowymi kosztami odstąpienia od umowy sprzedaży – np. kosztami manipulacyjnymi. Kupujący może jednak być zobowiązany do wysłania przesyłki na swój koszt.

Wykonanie umowy

Przedsiębiorca powinien wykonać umowę najpóźniej w terminie 30 dni od dnia złożenia oświadczenia woli przez konsumenta (zamówienia przez nas towaru). Gdyby sprzedający nie mógł wykonać umowy w tym terminie powinien nas o tym poinformować, przed upływem 30 dni od dnia zamówienia towaru. Jeśli nie będzie w stanie w ogóle zrealizować zamówienia, prawo nakłada na niego obowiązek udzielenia takiej informacji kupującemu oraz zwrotu uiszczonych pieniędzy.

Na koniec warto także przed dokonaniem zakupów sprawdzić w sieci czy dana firma nie oszukuje innych – na wielu forach znajdują się informacje o nierzetelnych przedsiębiorcach. Bardzo często dowiadujemy się bowiem o nieuczciwych praktykach takich przedsiębiorstw już po zakupie, wtedy gdy zostaniemy oszukani i sprawiedliwości będziemy musieli szukać wyłącznie w sądzie.

Grzegorz Pawelec

e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika