Komisja Europejska na straży prawa

Środowisko, transport, a także rynek wewnętrzny i usługi to obszary polityki, w których w 2014 r. najczęściej dochodziło do wszczęcia formalnych postępowań w sprawie uchybienia - wynika z przyjętego właśnie sprawozdania rocznego KE z monitorowania stosowania prawa unijnego. Komisja podkreśla, że terminowe i prawidłowe wdrażanie i egzekwowanie przepisów przynosi korzyści wszystkim obywatelom i przedsiębiorcom.

Kolejne, 32. Sprawozdanie roczne z kontroli stosowania prawa UE zawiera przegląd wyników osiągniętych przez państwa członkowskie w głównych aspektach stosowania prawa Unii i podkreśla najważniejsze postępy w dziedzinie wdrażania i egzekwowania unijnych przepisów w 2014 r.

Komisja wszczyna postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego w przypadku, gdy dane państwo członkowskie nie wyjaśni ani nie naprawi sytuacji domniemanego naruszenia prawa Unii. Komisja rozpoczyna postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego, jeśli nie zgłosi ono w wyznaczonym terminie jakimi środkami prawnymi zamierza dokonać transpozycji dyrektywy.

Porady prawne

Komisja może również wszczynać postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego na podstawie skarg obywateli bądź przedsiębiorstw, w przypadku gdy przepisy danego kraju nie są zgodne z wymogami określonymi w przepisach UE lub też gdy organy krajowe nie stosują przepisów prawa UE lub stosują je nieprawidłowo.

Znaczne ograniczenie całkowitej liczby formalnych postępowań w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego w ciągu ostatnich pięciu lat dowodzi skuteczności zorganizowanego dialogu z państwami członkowskimi w systemie EU Pilot , poprzedzającego wszczęcie postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego.

Odzwierciedla ono również gotowość Komisji do współpracy z państwami członkowskimi w zakresie poprawy przestrzegania przepisów na wczesnym etapie i szybkiego zażegnywania potencjalnych naruszeń prawa, z korzyścią dla obywateli i przedsiębiorstw.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika