Komornicy sądowi nie będą przeciążeni liczbą zleconych egzekucji

Podczas pierwszego dnia 87. posiedzenia Sejmu odbyło się drugie czytanie poselskiego projektu nowelizacji ustawy o komornikach sądowych i egzekucji. Nowe przepisy mają zapobiec zbyt dużym różnicom między liczbą spraw wpływających do komorników a skutecznością ich działania.

Zdaniem wnioskodawców, obecne prawo doprowadziło do obniżenia efektywności egzekucji komorniczych w kancelariach, w których odnotowuje się większy napływ spraw. Aktualnie komornik wybrany przez wierzyciela odmawia wszczęcia egzekucji tylko wtedy, gdy zaległość w prowadzonych egzekucjach przekracza 6 miesięcy.

Wnioskodawcy zaproponowali, aby komornik wybrany przez wierzyciela odmawiał wszczęcia egzekucji w dwóch przypadkach. Pierwszy z nich to sytuacja, gdy w poprzednim roku do kancelarii komorniczej wpłynęło ponad 2 tys. spraw, zaległości w ich załatwianiu przekraczają 6 miesięcy, a skuteczność egzekucji nie przekroczyła 35 proc. Komornik będzie też odmawiał podjęcia działań, gdy w poprzednim roku do jego kancelarii wpłynęło ponad 5 tys. spraw, zaległości w ich załatwianiu przekraczają 6 miesięcy, a skuteczność egzekucji nie przekroczyła 40 proc.

Porady prawne

Pracujący nad projektem posłowie z Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka zaproponowali poprawki do dokumentu. Komisja chce m.in. zmienić warunki odmowy podjęcia egzekucji i proponuje, by komornik miał taki obowiązek jeśli zaległości w załatwianiu spraw przekraczają 6 miesięcy lub wpłynęło do niego w danym roku ponad 5 tys. i jednocześnie załatwił mniej niż 35 proc. z nich albo gdy wpływ wszystkich spraw w danym roku przekroczył 10 tys.

Komisja proponuje też przesunięcie terminu wejścia nowelizacji w życie - z 14 dni na 6 miesięcy od ogłoszenia. Wyjątkiem ma być przepis dotyczący sytuacji, w których komornik będzie odmawiał wszczęcia egzekucji. W przypadku tej regulacji przewidziano 9-miesięczne vacatio legis. Sprawozdanie komisji na posiedzeniu Sejmu przedstawił poseł Robert Kropiwnicki. Do trzeciego czytania projektu ustawy Izba przystąpi w bloku głosowań.

Źródło: sejm.gov.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Matra 2017-02-20 11:10:22

    Skończy się "ludzka" egzekucja. Komornicy będą teraz za wszelką cenę próbować osiągnąć 40% skuteczność. Nie będzie już normalnego podejścia do dłużnika. Rozkładanie zadłużenia na dogodne raty będzie niemożliwe. Brawo posłowie! Kolejny bubel prawny, który utrudni życie zwykłemu człowiekowi. Mam nadzieję, że prezydent będzie na tyle rozsądny, że nie podpisze tej ustawy.

  • Waniek 2017-02-19 12:26:41

    Zwiększamy skuteczność kosztem rozsądku??? I zajęcia sąsiadom ciągników się zwiększą???


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika