Koniec arbitrażu w sprawie dostaw gazu z Rosji

PGNiG i Gazprom zawarły porozumienie dotyczące korekty warunków cenowych kontraktu na dostawy gazu do Polski. Zgodnie z podpisanym w Warszawie aneksem do Kontraktu jamalskiego zmianie ulegają warunki cenowe na dostawy gazu do Polski.

Nowe warunki cenowe Kontraktu jamalskiego odzwierciedlają zmiany, jakie zaszły na europejskim rynku gazu w ostatnich latach. W związku z tym wynegocjowana formuła cenowa będzie również uwzględniać bieżące ceny rynkowe gazu.

Osiągnięte porozumienie pozwala na zamknięcie postępowania przed Trybunałem Arbitrażowym w Sztokholmie. - Zawierając porozumienie, Gazprom i PGNiG pokazały, że w drodze negocjacji biznesowych są w stanie znaleźć pozytywne rozwiązanie korzystne dla obu partnerów - podkreśliła Grażyna Piotrowska-Oliwa, Prezes Zarządu PGNiG SA. - To dobry znak w przywracaniu konkurencyjności długoterminowych kontraktów gazowych PGNiG wobec rynków europejskich.

Porady prawne

- Znaleźliśmy mechanizm korekty ceny rosyjskiego gazu do przyjęcia dla obu stron, który elastycznie odzwierciedla w kontraktach określone zmiany, zachodzące na gazowym rynku Polski i Europy. Osiągnięte porozumienie potwierdziło, że niezawodni partnerzy zawsze potrafią znaleźć rozwiązanie korzystne dla obu stron, które będzie zachowywać równowagę ich interesów - powiedział Aleksander Miedwiediew.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Tadeusz 2014-11-08 10:13:15

    Dobre i to. Jednak, gaz ostatnio tanieje na świecie (widać to np. w cenach HUB). Obniżka rzędu 10-15% to i tak o wiele za mało aby być konkurencyjnym wobec innych pańśtw w Europie. Po prostu nadal będziemy mieli jedną z najwyższych cen (choć już nie najwyższą) ibędącą znacznie powyżej średniej unijnej. NIemcy maja 30% tańśza ropę i gaz od nas, inni sąsiedzi też mają taniej od nas, zwykle dużo taniej. Na portach gospodarczych (angileskojęzycznych itp.) państw nas otaczających są zapowiedzi obniżek cen i u nich. WIęc tes sukces jest po brakiem sukcesu a nawet porażką (inni wokół mają nadal znacznie taniej a my nadal znacznie ponadprzecięte ceny). I nadla będziemy podobnie nieopłacalni ze wzgledu na ceny energii i kary za nasze surowce jak węgiel (mimo, że można tanio spalać go bez emisyjnie - CO2 itp. jako surowiec a nie emitowany gaz).


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika