Koniec opłat roamingowych w Unii Europejskiej

Parlament Europejski, Rada Europy i Komisja Europejska (KE) osiągnęły porozumienie ws. kluczowych elementów jednolitego rynku telekomunikacyjnego, tj. likwidacji opłat roamingowych w Unii Europejskiej w czerwcu 2017 r. oraz wprowadzenia po raz pierwszy reguł zabezpieczających otwarty internet w UE, podała KE.

Oznacza to że od 15 czerwca 2017 można będzie używać urządzeń mobilnych podczas podróży po UE płacąc te same stawki co w kraju - czytamy w komunikacie. Poinformowało o tym łotewskie przewodnictwo.

Porozumienie osiągnięto po 12-godzinnym maratonie negocjacyjnym. To kompromisowe ustalenia. Ustąpić musiały obie strony: Parlament Europejski, który miał bardzo ambitne plany i kraje członkowskie, które podchodziły do negocjacji ostrożnie.

Porady prawne

Europosłowie chcieli likwidacji roamingu już pod koniec tego roku. Unijne rządy dopiero w 2018 roku. Zniesienie roamingu za dwa lata to nie jedyne ustalenia. Znacznie taniej za rozmowy z telefonów komórkowych podczas zagranicznych wyjazdów ma być już pod koniec czerwca przyszłego roku.

Teraz wstępne porozumienie muszą jeszcze zatwierdzić unijne kraje, a potem w glosowaniu także Parlament Europejski, co powinno być już formalnością. Nowe przepisy mają być gotowe najpóźniej jesienią.

Regulacje wzmacniają również ochronę konsumenta. Zapewniają, że użytkownicy będą informowani o ich prawach i zużyciu w roamingu oraz że będą upoważnieni do wykrywania ewentualnych naruszeń w dostępie do otwartego internetu, podano również.

Tego lata limity detaliczne w roamingu pozostaną bez zmian, tak jak było od 1 lipca 2014 r. (0,19 euro za minutę rozmowy wychodzącej, 0,06 euro za SMS, 0,2 euro za 1 MB danych, bez VAT). Od kwietnia 2016 r. ceny będą niższe, operatorzy będą mogli nakładać małe opłaty dodatkowe do cen krajowych (do 0,05 euro za minutę rozmowy wychodzącej, 0,02 euro za SMS, 0,05 za 1 MB danych, bez VAT). Te maksymalne opłaty roamingowe będą stanowiły ok. 25% obecnych limitów na rozmowy i dane i 33% na SMS-y, podała również Komisja.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika