Koniec papierowego prawa. Dziennik Ustaw tylko on-line.

Tylko do końca roku Dziennik Ustaw i większość dzienników urzędowych dostępne będą w formie papierowej. 1 stycznia 2012r. wchodzi bowiem w życie nowelizacja ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych. Zmiana przepisów jest konsekwencją założeń przyjętych w ustawie z 2005r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne.

O samym projekcie zmian i dyskusjach dotyczących proponowanych rozwiązań pisaliśmy już w ubiegłym roku w naszej informacji prawnej:

 

Porady prawne

http://e-prawnik.pl/wiadomosci/informacje/ustawy-tylko-w-wersji-elektronicznej.html 

Zgodnie z nowelizacją, dzienniki, w których publikowane są akty prawne i decyzje władz państwowych, np. zarządzenia prezydenta, premiera, uchwały rządu, dostępne będą wyłącznie w formie elektronicznej. Także tylko w takiej postaci, oprócz Dziennika Ustaw i Monitora Polskiego, pojawiać się będą dzienniki urzędowe ministrów kierujących działami administracji rządowej, dzienniki urzędowe urzędów centralnych oraz wojewódzkie dzienniki urzędowe oraz zbiory dzienników urzędowych. Jedynie w przypadku nadzwyczajnych okoliczności, zgodnie z przepisem art. 23 a ustawy organ wydający dziennik urzędowy ogłaszać go będzie w postaci papierowej.  

Dla każdego dziennika urzędowego jego wydawca prowadzić będzie odrębną stronę internetową. Jeżeli chodzi o Dziennik Ustaw i Monitor Polski, to jeden egzemplarz wydawany będzie w postaci papierowej – w celu zweryfikowania zgodności wersji elektronicznej z oryginałem. Prezydent, Marszałek Sejmu i Biblioteka Narodowa również otrzymają jeden egzemplarz każdego ze zbioru aktów prawnych.

Są jednak wyjątki. Monitor Polski „B”, czyli publikator, w którym pojawiają się m. in. ogłoszenia spółek, a także cześć dzienników wydawanych przez resorty MON, MSWiA, MSZ, ABW, AW, CBA z aktami zawierającymi informacje niejawne, dalej pojawiać się będą w wersji papierowej.

Jakie są pozostałe skutki wprowadzanych zmian? W przypadku ustaw lub rozporządzeń nie będzie już uznawana za oficjalną papierowa wersja danego aktu prawnego. Taki status będzie mieć wyłącznie elektroniczny dokument opatrzony bezpiecznym podpisem elektronicznym.

Co również istotne, zmienione przepisy przyczyniają się do sprawniejszego ogłaszania jednolitych aktów normatywnych. Zwiększy się dostęp do aktualnej treści prawa. Od 1 stycznia 2012r. teksty jednolite mają być ogłaszane nie rzadziej niż raz na 12 miesięcy, jeżeli w tym czasie brzmienie aktu prawnego było zmieniane.  

Oczywiście, jeszcze na etapie prac nad nowelizacją ustawy pojawiły się głosy krytyki – przeciwnicy wskazywali, że nowe przepisy będą tworzyły bariery w dostępie do prawa. Nie każdy bowiem posiada komputer z dostępem do internetu, nie wspominając już o drukarce, za pomocą której można wyrrukować dowolny akt prawny. Podaje się również inne niedoskonałości najbliższych zmian – w wersji elektronicznej zniknąć mają bowiem numery dziennikow ustaw. Może to spowodować utrudnienia przy wyszukiwaniu interesujących nas przepisów, konieczne będzie przewertowanie kolejnych pozycji poszczególnych dzienników urzędowych.

 

Pojawiają się także obawy związane z ewentualnymi atakami hakerów, którzy mogą zmienić treść jakiegoś aktu prawnego. Niepokój wyrażany jest także w związku z tym, że również jednostki samorządu terytorialnego będą obowiązane do umieszczania aktów prawa miejscowego w Internecie – trudno przewidzieć, jak tam uda się wdrożenie nowych przepisów.  

Zwolennicy nowego rozwiązania podają jednak, że ta forma publikacji będzie tańsza i szybsza od dotychczasowej. Skróci się również czas potrzebny na ogłoszenie aktu prawnego. Niezależnie od tego warto pamiętać o ekologicznym aspekcie zmian – zużycie papieru zostanie zredukowane o setki ton.

 

Katarzyna Tomczak e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • kkke4 2013-11-09 11:41:42

    Proszę zatrudnić również "hakera", by wychodzące ustawy tak zapisał i zabezpieczył na stronie internetowej,by inni "hakerzy" NIE KONIECZNIE COŚ POPRAWILI...przecież za pieniądze każdy z nas pracuje.

  • Piotr 2013-11-04 22:37:12

    Panie Januszu, chyba za bardzo czarno pan to widzi. Przecież jest tyle pozytywnych stron takiego sposobu publikacji. Pozdrawiam.

  • Janusz Bartkiewic 2013-11-03 16:37:37

    Kolejne naruszenie konstytucyjnej zasady równości wobec prawa, chyba , że Państwo zabezpieczy dla każdego obywatela nieskrępowany ani czasem ani miejscem dostęp do komputera i Internetu ZA DARMO. Ponadto, groźba hakerskiego ataku jest bardzo realna i nie można jej lekceważyć. Co będzie mógł zrobić obywatel, który podejmie działania w oparciu o zniekształcony przez hakerów zapis prawa? Ale w tym śmiesznym coraz bardziej kraju, nie takie absurdy maja rangę państwowej normy.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika