Kosztem podatkowym przy nabyciu gruntu mogą być odsetki od kredytu

Co do zasady, nabywając na potrzeby wykonywanej działalności grunt, przedsiębiorca nie może o jego wartość powiększyć kosztów podatkowych. Rozliczenie zakupu będzie jednak korzystniejsze, jeśli zaciągnięty zostanie kredyt.

Poniesionych wydatków na nabycie gruntów, a także prawa wieczystego użytkowania gruntów przedsiębiorca nie może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jako nabyte dla celów prowadzenia działalności gospodarczej stanowią one środki trwałe przedsiębiorstwa, ale nie podlegają również amortyzacji. Pomimo zatem, że przedsiębiorca zobowiązany jest wykazać nabyty grunt w ewidencji środków trwałych, nie będzie mógł dokonywać od wartość początkowej gruntu odpisów amortyzacyjnych i zaliczyć ich do kosztów podatkowych.

Porady prawne

Za koszty podatkowe nie można uznać także wydatków, jakie przedsiębiorca ponosi w związku z nabyciem gruntu. Chodzi tu m.in. o taksę notarialną, prowizję pośrednika, opłatę sądową. Czy można zatem w jakiś sposób zoptymalizować zakup gruntu, który przedsiębiorca zamierza wykorzystywać na potrzeby prowadzonej działalności?

Finansowanie nabycia kredytem

Jeśli zakup gruntu pod działalność gospodarczą sfinansowany zostanie kredytem, do kosztów uzyskania przychodów zaliczyć będzie można odprowadzane od kwoty kredytu odsetki. Muszą zostać jednak spełnione pewne warunki. Taki kredyt musi być udzielony na cele gospodarcze. Warto także pamiętać, że ujęte w kosztach podatkowych będą mogły być tylko te odsetki, które zostały naliczone i zapłacone po wprowadzeniu nabytego gruntu do ewidencji środków trwałych. Odsetki zapłacone przed wprowadzeniem gruntu do ewidencji środków trwałych zwiększają wartość początkową gruntu, a tym samym staną się kosztem w momencie jego sprzedaży.

Zaktywizowane w momencie sprzedaży

Co warto mieć na uwadze, wydatki poniesione na nabycie gruntu będą stanowiły koszt uzyskania przychodu w przypadku odpłatnego zbycia takiego gruntu. O wartość poniesionych wydatków przedsiębiorca będzie mógł bowiem obniżyć podstawę do opodatkowania, jeśli określony zostanie dochód z odpłatnego zbycia oraz gdy zbycie to będzie przedmiotem działalności gospodarczej. Dotyczy to również nie ujętych w momencie nabycia gruntu wspomnianych wcześniej wydatków towarzyszących temu nabyciu (prowizja, opłata sądowa). Ponieważ zwiększają one wartość początkową gruntu, a zatem, staną się kosztem uzyskania przychodu w momencie sprzedaży gruntu.

Katarzyna Miazek, Żaneta Rowińska - Tax Care


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika