Kupując na aukcji internetowej od osoby prywatnej możesz zapłacić podatek

Zakupy przez internet mogą rodzić obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych - jest to zależne od statusu sprzedającego oraz od wysokości transakcji. Na złożenie deklaracji PCC-3 nabywca ma 14 dni od momentu zawarcia umowy kupna-sprzedaży.

Zawieranie transakcji na aukcjach internetowych w formie umowy sprzedaży skutkuje pod pewnymi warunkami powstaniem zobowiązania podatkowego u kupującego. To na nim ciążyć może obowiązek wypełnienia i złożenia do urzędu skarbowego deklaracji PCC-3 oraz zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Zakupy internetowe będą podlegały opodatkowaniu PCC, jeśli sprzedawca produktów jest osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej i nie podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, lub przedsiębiorcą zwolnionym z VAT. W przypadku zakupów internetowych w formie licytacji momentem powstania zobowiązania podatkowego jest zakończenie aukcji i ustalenie jej zwycięzcy, a w innych przypadkach moment potwierdzenia przez nabywcę dokonania zakupu.

Jaki zapłacimy podatek?

Porady prawne

Podstawę do opodatkowania stanowi umowa sprzedaży zarówno rzeczy ruchomych (sprzęt RTV i AGD, sprzęt sportowy, odzież, książki), jak i praw majątkowych (oprogramowania komputerowego). Co ważne, uwzględnić należy całkowitą wartość umowy - w sytuacji sprzedaży kilku produktów, podstawę opodatkowania stanowić będzie suma ich wartości.

Rozróżnienie przedmiotu umowy jest kluczowe dla ustalenia prawidłowej stawki podatku. W przypadku sprzedaży rzeczy ruchomych obowiązującą jest stawka 2 proc., a przy sprzedaży praw majątkowych nabywca naliczy podatek w wysokości 1 proc. wartości widniejącej na umowie sprzedaży.

Warto pamiętać, że ustalenie ceny znacznie odbiegającej od wartości rynkowej danego produktu może skutkować wezwaniem podatnika nabywającego produkt do podwyższenia kwoty. Wartość rynkowa przedmiotu określana jest na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku. Uwzględniane jest również miejsca ich położenia, stanu i stopnia zużycia z dnia dokonania czynności cywilnoprawnej.

Zakup na aukcji internetowej rzeczy ruchomej jest zwolniony z podatku od czynności cywilnoprawnych, jeśli wartość przedmiotu umowy sprzedaży (podstawy opodatkowania) nie przekracza 1000 zł. Zwolnienie nie ma zastosowania do transakcji sprzedaży praw majątkowych.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Cycek 2015-05-08 19:55:34

    A może by tak warto pomyśleć nad podatkiem od dłubania w nosie.

  • ??? 2015-05-08 14:06:28

    Uważam , że to jest słuszne. Podatki powinni także płacić klienci np. marketów , większych sklepów , przy zakupie biletów do kin , teatrów, PKS, kolei itp. Jednak największy podatek ( 99% swoich rocznych poborów ) powino płacić się podczas wyborów przy głosowaniu na PO i PSL

  • Grabol 2015-05-08 12:07:57

    Co Wy chcecie od urzędasów? Oni mają obowiązek egzekwować przestrzeganie prawa. A przecież to prawo uchwalili posłowie, wybrani przez Was w demokratycznych wyborach. Nie podoba się? W 2015 roku głosujcie na tych posłów, którzy deklarują, że zniosą ten podatek.

  • ania 2015-05-07 20:38:08

    bo wiedzą tego nazwać nie można. jakieś urzędasy się pojawiły, podwójne opodatkowania,inność naszego państwa, faszyści...

  • sdasdasdasd 2015-05-07 19:09:00

    a podwójne opodatkownie to co ???

  • Maciej 2015-05-07 16:59:45

    NIE WOLNO PŁACIĆ ŻADNYCH PODATKÓW BO TO NIE JEST NASZE PAŃSTWO to faszystowska złodziejska struktura, a to co nazywają podatkiem jest haraczem

  • puknijsiewłeb 2015-05-07 16:49:16

    To tłumaczenia tępego i zakutego łba urzędasa! Dlatego właśnie tak źle i powoli w tym kraju wchodzi wszystko co nowe i wymaga elastyczności myslenia!! ".... wezwie do podwyższenia ceny...!! Przecież w licytacji chodzi w sumie o to ,żeby kupujący dał jak najmniej. A więc "okazyjna" cena zakupu jest nierzadkim zjawiskiem...

  • Bizon 2015-05-07 16:42:03

    Czelam tylko na podarek od wydychanego CO2. . To państwo to paranoja

  • Waldek 2015-05-07 15:43:18

    Jakbyś nie wiedział, to prezerwatywy są obłożone podatkiem - 23% VAT. Praktycznie każda nasza czynność jest obłożona jakimś podatkiem. Z dużej części nie zdajemy sobie nawet sprawy. W ten sposób, każdy z nasz jest (w praktyce) przestępcą skarbowym. Świadomym czy też nieświadomym, nie ma znaczenia. Na tym polaga polityka fiskalna państwa. Tak skomplikować podatki, aby każdego możnabyło oskubać, jak będzie trzeba. Wystarczy mała kontrola i już mogą oskarżyć prawie każdego, kto nie zatrudnia całej gruby księgowych i prawników. Tak niestety działa nasze państwo. I to nie tylko nasze.

  • Richie 2015-05-07 14:49:49

    Jajca holenderskie blues! Nie mogę delikatniej nazwać tej paranoji. Tylko patrzeć, jak zaczniemy płacić podatek od prezerwatyw.

  • sap12 2015-05-07 11:44:43

    Ten podatek to przeżytek i fikcja. Trzeba go zlikwidować.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika