Licealiści przejdą nawet z jedynką

Ocena niedostateczna z egzaminu poprawkowego nie przeszkodzi licealiście w przejściu z klasy do klasy.

Ministerstwo Edukacji Narodowej zamierza złagodzić przepisy w sprawie sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów. Projekt odświeżonego rozporządzenia został już skierowany do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych.

Resort zamierza m.in. ułatwić życie licealistom. Będą oni promowani do wyższej klasy nawet wtedy, gdy nie zaliczą obowiązkowego przedmiotu i nie zdadzą z niego egzaminu poprawkowego.

Obecnie z przywileju takiego mogą korzystać uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych. Ministerstwo tłumaczy, że promowanie „z jedynką” także licealistów pozwoli na równe traktowanie w tym zakresie ucznia każdego typu szkoły.

Porady prawne

Zdanie z klasy do klasy z oceną niedostateczną będzie możliwe jeden raz w ciągu danego etapu edukacyjnego. Warunkiem jest to, aby oblany przedmiot był realizowany w klasie programowo wyższej.

Nowelizacja rozporządzenia umożliwi ponadto uczniom zdawanie egzaminu poprawkowego z dwóch zajęć edukacyjnych, bez konieczności uzyskania zgody rady pedagogicznej.

Obecnie uczeń, który w wyniku klasyfikacji rocznej (semestralnej) uzyskał ocenę niedostateczną z jednych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, ma prawo zdawać egzamin poprawkowy. W wyjątkowych sytuacjach rada pedagogiczna może wyrazić zgodę na zdawanie egzaminu poprawkowego z dwóch przedmiotów.

Resort tłumaczy, że proponowana zmiana ma na celu niedopuszczenie do sytuacji, w której uczniowie tej samej szkoły mogliby być nierówno traktowani, np. jeden uczeń uzyskałby zgodę rady pedagogicznej na zdawanie dwóch egzaminów poprawkowych, a drugi uczeń nie uzyskałby takiej zgody.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • polonista za dych 2012-11-08 22:40:16

    dziwie się, że w ogóle zdałeś z Polskiego...

  • miki 2012-05-25 18:04:22

    Witam czy ten projekt wszedł jusz w życie??? mam nadzieje skorzystać z tego prawa gdyż mam problem z J.Niemieckim a jestem w liceum proszę bardzo o odpowiedz

  • Matka też nauczyc 2012-05-20 20:55:59

    Co za idiota "przyklepał" ten szaleńczy pomysł?! Komu aż tak zależy na głupocie naszego narodu?! Decydent niech natychmiast odstąpi od stanowiska, które zajmuje, zwróci wszystkie dotychczasowe zarobki oraz zapłaci odszkodowanie na cel dotowania najlepszych uczniów! Zgroza!

  • nauczycielka 2012-05-19 22:00:03

    Może w ogóle skończyć z ocenianiem uczniów ? Niech sobie przechodzą z klasy do klasy,spokojnie, bezstresowo. Nauczycieli zapewne ten fakt ucieszy, bo nie będą musieli się głowić jak przepchnąć jednego z drugim matoła, bo tych niestety z każdym rokiem przybywa ku zadowoleniu MEN i Kleru, w myśl zasady -tempe społeczeństwo uwierzy we wszystko.

  • zbyszek 2012-05-19 21:16:34

    Jak powszechnie wszystkim wiadomo wcale nie pan Giertych, tylko minister Hall z postępowej i nowoczesnej Platformy Ogłupiającej

  • Jolka 2012-05-19 17:03:48

    Ludzie, to co przeczytałam mnie zatkało. Aż strach pomyśleć w jakim stanie umysłowym będzie nasze społeczeństwo za 10, 15 lat. Kto mógł wpaść na taki pomysł.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika