Mieszkasz za granicą? Dostaniesz rentę

Inwalidzi wojenni, wojskowi oraz osoby represjonowane będą otrzymywać swoje renty nawet wtedy, gdy opuszczą granice naszego kraju. Ci, którym odmówiono świadczenia, mogą złożyć wniosek o wznowienie postępowania i ponowne rozpatrzenie prośby.

Od 1 stycznia 2010 roku inwalidzi wojenni, wojskowi oraz osoby deportowane do pracy przymusowej będą mogły pobierać rentę nawet wtedy, gdy nie mieszkają w Polsce.

Obecnie świadczenie przysługuje jedynie osobom, które w okresie podlegania represjom były obywatelami polskimi i są nimi obecnie oraz posiadają stałe miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Dlatego organy emerytalno-rentowe odmawiały wypłaty świadczeń lub zawieszały wypłatę osobom przebywającym poza terytorium naszego kraju.

Zgodnie z orzeczeniem Trybunału Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich z 2008 roku, które stało się przyczynkiem do zmiany ustawy, państwo nie może odmawiać wypłaty swym obywatelom świadczenia tylko z tego powodu, że nie mają oni przez cały okres wypłaty tego świadczenia miejsca zamieszkania na terytorium tego państwa, lecz na terytorium innego państwa członkowskiego - czytamy w uzasadnieniu nowelizacji ustawy o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin oraz ustawy o świadczeniu pieniężnym przysługującym osobom deportowanym.

Osoby, którym odmówiono prawa do świadczenia, mogą się jeszcze odwołać. Projekt ustawy zakładał początkowo 6 miesięcy na wznowienie postępowania. Senatorowie zgłosili jednak poprawkę do noweli, która została uwzględniona przez Sejm.

Ostatecznie termin wydłużono do końca 2012 roku. Do tego czasu będzie można składać wnioski o przywrócenie wypłaty świadczeń odebranych z powodu wyjazdu z Polski.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika