Możesz zażądać lekarza mężczyzny lub kobiety?

Każdy pacjent, który trafia np. w stanie nagłym do szpitala, bądź w innej sytuacji – do przychodni, wyraża zgodę na udzielanie mu świadczeń zdrowotnych.

- W tym pierwszym przypadku – nieprzewidziana hospitalizacja – dyżurujący lekarz ma obowiązek udzielenia pacjentowi natychmiastowej pomocy – tłumaczy dla e-prawnik.pl Krystyna Kozłowska, Rzecznika Praw Pacjenta.

Podkreśla ona, że ustalanie grafików dyżurów w szpitalu jest sprawą czysto wewnętrzną placówki. - Jeśli pacjent chce, aby badania dokonał lekarz określonej płci, może w każdym przypadku wystąpić z taką prośbą do ordynatora oddziału. Jeżeli szpital posiada takie możliwości organizacyjne – powinien uszanować wolę pacjenta – mówi Krystyna Kozłowska.

Porady prawne

Może się jednak okazać, że w danym czasie nie będzie możliwości zbadania przez innego lekarza. Co zrobić w takiej sytuacji? Według rzeczniczki pacjent powinien wówczas podjąć decyzję – czy będzie korzystał dalej ze świadczeń w pierwszym szpitalu czy będzie szukał innej placówki.

- W mojej opinii sytuacja, gdy przywiezionemu do szpitala pacjentowi odmawia się wykonania badania przez lekarza kobietę / mężczyznę, z uwagi np. na  brak takiej osoby w szpitalu, nie narusza prawa pacjenta do poszanowania intymności i godności – zaznacza Krystyna Kozłowska, Rzecznika Praw Pacjenta.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika