Mundurowi na zwolnieniu będą mieć niższe pensje

Projekt dotyczący zmian w zwolnieniach lekarskich służb mundurowych Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przekazało już na Komitet Stały Rady Ministrów. Proponowane zmiany zakładają, że funkcjonariusze, którzy są na zwolnieniu lekarskim m.in. z powodu choroby, która nie ma związku ze służbą otrzymają 80 procent uposażenia wraz z dodatkami o charakterze stałym. Aktualnie funkcjonariusze przebywający na zwolnieniach otrzymują całość przysługującego im uposażenia.

Pomniejszone uposażenie będzie wypłacane w sytuacjach, gdy zwolnienie lekarskie jest wynikiem choroby, która nie ma związku ze służbą, z tytułu opieki nad dzieckiem lub opieki nad innym członkiem rodziny. Pieniądze, o które zostaną ograniczone uposażenia osób pozostających na zwolnieniach lekarskich zostaną przeznaczone na fundusz nagród i zapomóg. Z funduszu będą korzystać funkcjonariusze oraz żołnierze, którzy wykonują zajęcia służbowe w zastępie chorych kolegów.

Porady prawne

Głównym celem przygotowanej reformy jest zwiększenie liczby funkcjonariuszy, którzy będą obecni na służbie każdego dnia. Ministerstwo chce też w ten sposób wpłynąć na wzrost motywacji do służby funkcjonariuszy i żołnierzy, którzy zastępują osoby przebywające na zwolnieniach lekarskich

Projekt zmian przewiduje także okoliczności, w których uposażenie nie będzie zmniejszane, a funkcjonariuszom i żołnierzom będzie wypłacane 100 procent uposażenia. Całość uposażenia będzie wypłacana jeśli funkcjonariusz pozostaje na zwolnieniu lekarskim m.in. z powodu: choroby mającej związek ze służbą, wypadków podczas służby i chorób zawodowych, wypadków w drodze do służby lub ze służby, choroby przypadającej w czasie ciąży.

Wynagrodzenie nie będzie tez pomniejszane, jeżeli niezdolność do służby powstała: podczas służby poza granicami kraju (np. misje i działania ratownicze), została spowodowana przez inną osobę w wyniku umyślnego przestępstwa lub wykroczenia, jest wynikiem czynów o charakterze bohaterskim (np.działania w ciężkich warunkach, z wykazaniem wyjątkowej odwagi, z narażeniem życia lub zdrowia, w obronie prawa, nietykalności granic państwowych).

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało, że chce, aby proponowane zmiany weszły w życie od przyszłego roku.

(PSZ)


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Krewny policjanta 2014-10-02 18:59:43

    Mój kuzyn policjant licznie brał zwolnienia lekarskie, nigdy nie był chory, a zwolnienia wykorzystywał na dodatkowe prace przy kopaniu stawów w okolicach Łosic. Więc cieszę się z podjętych przez rząd decyzjach.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika