Nasze dane telekomunikacyjne nie są chronione

Zdaniem prawników Fundacji Panoptykon należy zmienić prawo w taki sposób, aby obowiązywała jedna definicja zapytania o dane telekomunikacyjne. Ich zdaniem zgodę na ich przekazanie powinny wydawać sądy lub prokuratura.

Z informacji UKE wynika, że w roku 2012 liczba zapytań kierowanych przez uprawnione podmioty, sądy i prokuratury zmalała o ponad 111 tysięcy przypadków i wyniosła około 1,8 miliona żądań - podaje Informacyjna Agencja Radiowa. W Polsce o dane telekomunikacyjne mogą występować między innymi Policja, Centralne Biuro Antykorupcyjne czy Kontrola Skarbowa.

Fundacja Panoptykon przeprowadziła swoje badania, z których wynika, że w Polsce spada liczba zapytań o dane telekomunikacyjne.
Porady prawne
Fundacja przypomina, że jest to problem każdego Polaka, ponieważ żaden zewnętrzny organ nie kontroluje policji i służb, które mogą sięgać po dane telekomunikacyjne nawet w najbardziej błahych sprawach.

Z raportu Panoptykonu wynika, że liczba zapytań o dane telekomunikacyjne od poszczególnych instytucji cały czas rośnie z 1,9 mln w 2011 roku do 2,1 mln w 2012 roku. Badanie nie obejmowały sądów i prokuratury, ale pokazały, że ogólna liczba zapytań o dane telekomunikacyjne wzrosła w porównaniu do 2011 roku.

Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika