Nie będzie kary więzienia za "in vitro"

O odrzucenie projektu, przewidującego karę pozbawienia wolności za zabiegi „in vitro”, eksperymenty na embrionach i handel nimi, wnioskowali przedstawiciele klubów PO i Lewicy.

Większość posłów przychyliła się do wniosku i nowelizacja kodeksu karnego została odrzucona w pierwszym czytaniu. Opowiedziało się za tym 232 posłów, 179 chciało karać za „in vitro”, a trzech wstrzymało się od głosu.

Projekt nowelizacji kodeksu karnego – przedstawiony przez grupę posłów z PiS, PSL i koła Polski Plus – zakładał karanie więzieniem do 3 lat za dokonywanie zabiegów zapładniania ludzkiej komórki jajowej poza organizmem matki.

Porady prawne

Autorzy noweli chcieli także kary od 5 do 25 lat więzienia za eksperymenty na embrionach. Za sprzedaż ludzkich zarodków miała grozić kara pozbawienia wolności do lat 3.

Odświeżenie kodeksu karnego argumentowano tym, że każdy człowiek ma prawo do tego, by do jego poczęcia doszło w organizmie matki. W uzasadnieniu noweli mogliśmy przeczytać, że zapłodnienie metodą „in vitro” narusza w sposób fundamentalny godność zarodków.

- W naszym przekonaniu każdy embrion, który znajduje się poza organizmem matki, jest w sytuacji zagrożenia życia. W naszym przekonaniu zapisy konstytucji, jak również całe prawodawstwo powinno zmierzać do tego, aby chronić życie – mówił przed głosowaniem w Sejmie poseł Jan Filip Libicki z PiS.

Stanisław Rydzoń z klubu Lewica uzasadniał odrzucenie projektu tym, że do więzień powinno się posyłać tylko przestępców.

- Tymczasem zgodnie z projektem ustawy trzeba będzie zamykać w więzieniu ludzi, którzy chcą mieć dziecko, oraz np. lekarzy pomagających im w realizacji tych pragnień – mówił Rydzoń. Zwracał on również uwagę na to, że sprawa „in vitro” ma głównie charakter moralny, a nie prawny. Dlatego penalizacja takich czynów jest bezzasadna.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Stary 2012-05-07 19:28:48

    "In vitro" to dla wielu rodziców jedyna szansa na potomstwo. W XXI wieku powoływanie się na godność zarodka, czy "prawo" do poczęcia w organizmie matki to anachronizm rodem z średniowiecza. A gdzie "godność i prawo" rodziców do posiadania dzieci, jeżeli taka możliwość istnieje? Jakim trzeba być kołtunem żeby tak pokrętnie stawiać sprawę i imię własnego "widzmisię"?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika