Jaka będzie kara za nieuzasadnione blokowanie numerów ratunkowych?

Nowelizacja Kodeks wykroczeń ma na celu zapewnienie łatwiejszego i skuteczniejszego dostępu do telefonicznych numerów alarmowych 112, 984, 985, 986, 997, 998 i 999. Zgodnie z nowelizacją osoba, która będzie umyślnie, bez uzasadnionej przyczyny, blokowała telefoniczny numer alarmowy, utrudniając prawidłowe funkcjonowanie centrum powiadamiania ratunkowego, podlegać będzie karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1.500 zł.

Czemu ma służyć nowelizacja?

Celem ustawy z dnia 15 września 2017 r. o zmianie ustawy – Kodeks wykroczeń jest zapewnienie społeczeństwu łatwiejszego i skuteczniejszego dostępu do telefonicznych numerów alarmowych – 112, 984, 985, 986, 997, 998 i 999, poprzez wprowadzenie wyraźnego zakazu bezzasadnego blokowania tych numerów, w szczególności rozłączania połączenia przed podjęciem czynności przez operatora numerów alarmowych.

Nowelizacja ma więc służyć przeciwdziałaniu blokowaniu numerów alarmowych, m.in. numeru 112. Ustawa powinna przyczynić się również do zwiększenia świadomości społecznej co do tego, jak istotne jest odpowiedzialne korzystanie z numerów alarmowych.

Co i jak będzie karane?

Ustawa uzupełnia dotychczasowy art. 66 Kodeksu wykroczeń, dotyczący odpowiedzialności sprawcy za wywołanie fałszywego alarmu, poprzez wprowadzenie nowego czynu zabronionego jako wykroczenie. Karalne będzie zachowanie polegające na umyślnym blokowaniu, bez uzasadnionej przyczyny, telefonicznego numeru alarmowego, przez co utrudnione zostanie prawidłowe funkcjonowanie centrum powiadamiania ratunkowego. Nowy przepis przewiduje sankcję karną w postaci kary aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1.500 zł.

Wprowadzone w Kodeksie wykroczeń zmiany umożliwią zwalczanie szkodliwych zachowań, niezależnie od motywów, które skłaniają sprawcę do działania. Przepis obiektywizuje podstawy odpowiedzialności, która będzie się aktualizować dopiero w przypadku utrudnienia lub uniemożliwienia prawidłowego funkcjonowania systemu powiadamiana ratunkowego. Karalne będzie bowiem zachowanie polegające na umyślnym blokowaniu, bez uzasadnionej przyczyny, telefonicznego numeru alarmowego, przez co utrudnione zostanie prawidłowe funkcjonowanie centrum powiadamiania ratunkowego. 

Efektem nowelizacji powinna być poprawa dostępności usługi powiadamiania alarmowego i skrócenie czasu reakcji służb ratunkowych na zgłoszenie. Zwiększy to bezpieczeństwo obywateli i ułatwi pracę tym, którzy nad nim czuwają.

Porady prawne

Jak jest dotąd?

W aktualnym stanie prawnym osoba blokująca numery alarmowe poprzez ciągłe wykonywanie połączeń na te numery, pozostaje faktycznie bezkarna, pomimo tego, że jej zachowanie może uniemożliwić osobom rzeczywiście potrzebującym pomocy zawiadomienie odpowiednich służb i uzyskanie wsparcia. Sprawca może ponieść odpowiedzialność tylko wówczas, gdy skutkiem jego działania było narażenie człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu (art. 160 § 1 Kodeksu karnego) lub gdy celem jego działania było wywołanie niepotrzebnej czynności instytucji użyteczności publicznej albo organu ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia (art. 60 § 1 Kodeksu wykroczeń). 

Poza tym katalogiem znajdowały się zachowania polegające na wykonywaniu połączeń na numery alarmowe bez żadnego uzasadnienia. Chodzi tu w szczególności o wielokrotne dzwonienie na numery alarmowe lub nawiązywanie połączeń z centrum powiadamiania ratunkowego w celu niezwiązanym z jego funkcjonowaniem. 

Kiedy nowe przepisy zaczną obowiązywać? 

Prezydent RP podpisał już ustawę o zmianie ustawy – Kodeks wykroczeń, która przyczyni się między innymi do poprawy dostępności służb ratowniczych, w tym ratownictwa medycznego. Wprowadzane zmiany spotkały się z szeroką aprobatą opinii publicznej oraz parlamentarzystów – w Sejmie projekt ustawy został przyjęty niemal jednogłośnie. Projekt ustawy, będący inicjatywą ustawodawczą Prezydenta RP, powstał na bazie spraw zgłaszanych do Kancelarii Prezydenta RP. 

Ustawa wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika