NIK pomaga Ukrainie, Gruzji i Mołdawii w drodze do Unii

W Warszawie rozpoczęło się międzynarodowe seminarium dla kontrolerów z Ukrainy, Gruzji i Mołdawii. Specjaliści z Polski, a także państw bałtyckich, Grupy Wyszehradzkiej i Europejskiego Trybunału Obrachunkowego, przekazują im wiedzę i doświadczenia dotyczące kontroli funduszy unijnych oraz walki z korupcją. W ten sposób Izba pomaga najwyższym organom kontroli Ukrainy, Gruzji i Mołdawii w dostosowaniu do standardów UE.

Deklaracja o współpracy w tym zakresie została podpisana w lutym w Sejmie w obecności Marszałka Radosława Sikorskiego. Polacy zaproponowali przyjaciołom z Ukrainy, Gruzji i Mołdawii serię spotkań i seminariów poświęconych współczesnym standardom kontroli. NIK przeszła tę drogę w okresie transformacji. Teraz, przekazując dalej swoje doświadczenia, chce wzmacniać siłę państw zmierzających do wspólnej Europy. Pomysł znalazł pełne poparcie wielu polskich polityków. Podczas otwarcia seminarium w NIK głos zabrali m.in.: Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, Podsekretarz Stanu Henryka Mościcka-Dendys oraz Jerzy Buzek. Na Sali obecny był też Zbigniew Bujak, współtwórca Komitetu Obywatelskiego Solidarności z Ukrainą.

Porady prawne

Polscy kontrolerzy wraz z przedstawicielami Europejskiego Trybunału Obrachunkowego, kontrolerami z państw bałtyckich oraz audytorami z państw Grupy Wyszehradzkiej będą przez trzy dni przedstawiać swoje doświadczenia w zakresie rozliczania i kontroli środków unijnych. Ale nie tylko - program szkolenia oparty został na konsultacjach, w których uczestniczyli szefowie Najwyższych Organów Kontroli z Ukrainy, Gruzji i Mołdawii. Wskazały one także na dwie inne kluczowe kwestie: przeciwdziałanie korupcji i problematykę funkcjonowania samorządów. W seminarium bierze udział blisko 75 osób.

Jakość kontroli państwowej jest istotnym elementem demokracji. Sprawna praca administracji - oparta na przejrzystości, rozliczalności i walce z korupcją - ma bezpośredni wpływ na dobrobyt obywateli. W Unii Europejskiej takie podejście to standard. Musi go osiągnąć każde państwo, które chce zostać częścią Wspólnoty.

źródło: nik.gov.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika