Parytety idą za wolno

Kongres Kobiet apeluje o jak najszybsze podjęcie prac nad ustawą o parytetach oraz uchwalenie dokumentu w terminie, który umożliwi objęcie jego zapisami najbliższych wyborów samorządowych.

Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o parytetach odbyło się w Sejmie w połowie lutego. Posłowie przekazali dokument Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia niektórych projektów ustaw z zakresu prawa wyborczego. Ta nie zajęła się projektem do dzisiaj.

W otwartym liście do posłów i posłanek komisji Kongres Kobiet apeluje o jak najszybsze rozpoczęcie prac.

- Los ustawy o parytetach na listach wyborczych leży w Państwa rękach. Wiemy, jak wiele zależy od woli politycznej. Mamy nadzieję, że nie zabraknie jej Państwu podczas mądrego, a zarazem energicznego namysłu nad zaproponowanymi rozwiązaniami. Apelujemy o jak najszybsze podjęcie prac nad ustawą i o jej uchwalenie w terminie, który umożliwi objęcie zapisami ustawy najbliższych wyborów samorządowych – czytamy w liście do parlamentarzystów.

Porady prawne

Do wyborów zostało natomiast około 7 miesięcy. Na wójtów, burmistrzów czy prezydentów miast zagłosujemy już w listopadzie. By parytet obowiązywał w tegorocznych wyborach samorządowych, musi być uchwalony na pół roku przed nimi. 

Kobiety zaznaczają w liście, że według styczniowych badań CBOS parytety popiera 60 procent społeczeństwa. – To wyborcy lewicy i prawicy, wierzący i niewierzący, gospodynie domowe i studenci, grupy społeczne często bardzo od siebie odległe – czytamy w piśmie.

Kongres podkreśla ponadto, że Polacy oczekują wprowadzenia parytetów, a chęć oddania swojego głosu na kobietę deklaruje ponad połowa badanych.

- Tymczasem w Polsce od 10 lat udział kobiet wśród posłów do polskiego Sejmu wynosi zaledwie 20 procent, a w Senacie na stu senatorów zasiada jedynie 8 kobiet – zauważa Kongres Kobiet.

Pod listem podpisali się już m.in. Henryka Bochniarz, Adam Bodnar, Kazimiera Szczuka, Magdalena Środa, Janina Paradowska, Nina Terentiew, Jacek Żakowski oraz Krystyna Janda.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • http://www.assurs 2013-05-23 17:48:03

    Great information

  • Milanowa 2012-04-07 21:11:51

    I niechże idą jak najwolniej. Jako wykształcona i samodzielna kobieta nie życzę sobie, aby o doborze do władz decydowała płeć. Szwecja już się przejechała na parytetach (na studia psychologiczne nie dostają się kobiety, mimo że uzyskały wyższe oceny z egzaminów, bo "parytet" gwarantuje miejsca mężczyznom). Nie idźmy śladem głupoty. Niesłychanie mnie dziwi, że za parytetem są skądinąd mądre panie.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika