Pełne otwarcie rynku usług pocztowych w 2013 roku

RzÄ…d przyjÄ…Å‚ ministerialny projekt liberalizacji rynku pocztowego. Zgodnie z nowelizacjÄ… ustawy prawo pocztowe do koÅ„ca 2012 roku ma nastÄ…pić likwidacja obszaru usÅ‚ug zastrzeżonych wyÅ‚Ä…cznie dla operatora publicznego – Poczty Polskiej. Jest to wymóg implementacji dyrektywy UE o peÅ‚nym urzeczywistnieniu rynku wewnÄ™trznego usÅ‚ug pocztowych Wspólnoty.

Nowelizacja ma na nowo zdefiniować istniejące już usługi pocztowe jak i zdefiniować niedookreślone do dziś usługi (m. in. definicje operatora pocztowego, agenta pocztowego, przesyłki, paczki, przesyłki listowej, przekazu pocztowego, operatora wyznaczonego, przesyłki kurierskiej czy druku bezadresowego).

Porady prawne

Najważniejsza zmiana dotyczy jednak definicji usługi pocztowej. Zgodnie z nowelizacją, samodzielną usługą pocztową ma być każdy dotychczasowy jej etap, czyli przyjmowanie, sortowanie i doręczanie przesyłek, w tym kurierskich, oraz druków nieopatrzonych adresem. Samodzielną usługa pocztową nie będzie natomiast transport przesyłek pocztowych.

Operatorem pocztowym będzie więc mógł zostać każdy przedsiębiorca, który wykonuje wyłącznie jedną z usług pocztowych np. sortowanie przesyłek lub ich doręczanie - zmiana umożliwi wykonywanie usług pocztowych przez średnich i małych operatorów pocztowych w zakresie od momentu przyjęcia przesyłki do jej doręczenia.

Sama działalność pocztowa ma być podejmowana na podstawie wpisu do rejestru operatorów pocztowych. Ustawa przewiduje także wyznaczenie operatora pocztowego zobowiązanego do ich świadczenia w obrocie krajowym i zagranicznym na jednolitych warunkach. Przez pierwsze trzy lata od wprowadzenia ustawy będzie to Poczta Polska, po tym terminie organizowane będą konkursy przez Prezesa UKE, który będzie wyłaniał takiego operatora. Operator ten będzie zobowiązany do świadczenia usług powszechnie w obrocie krajowym i zagranicznym, zapewnienia odpowiedniej ilości placówek, świadczenia usług o określonej jakości i za przystępną cenę.

Zmiana przepisów zapewnia także wiÄ™kszÄ… ochronÄ™ konsumentom i wiÄ™kszÄ… możliwość reklamowana usÅ‚ug. Dotyczyć to bÄ™dzie głównie niewykonania bÄ…dź też nienależytego wykonania usÅ‚ugi a także dorÄ™czania przesyÅ‚ek w trybie szczególnym – np. pism sÄ…dowych. Zmiana daje także znacznie wiÄ™ksze uprawnienia Prezesowi UrzÄ™du Komunikacji Elektronicznej w zakresie kontroli operatorów pocztowych.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Romana 2012-10-18 08:35:50

    CZEKAM NA TĘ CHWILĘ !!! Może kiedy konkurencja pojawi się na rynku to panie w okienku w końcu przestaną traktować klientów poczty jak zło konieczne.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika