Pierwszy sąd internetowy już działa

Od dzisiaj postępowania upominawcze - np. za niezapłacone rachunki za telefon, prąd i gaz - będą prowadzone drogą elektroniczną.

1 stycznia w Sądzie Rejonowym w Lublinie utworzony został XVI Wydział Cywilny, który będzie rozpoznawał pozwy wnoszone elektronicznie. W praktyce e-sąd rozpoczyna swoja działalność dzisiaj, obejmując swoją właściwością cały kraj - informuje Ministerstwo Sprawiedliwości.

- Wprowadzane przez nas elektroniczne postępowanie upominawcze, czyli e-sąd, to uproszczenie i przyspieszenie procesu, obniżenie kosztów postępowania, skrócenie czasu wydania nakazu, czyli wszystko to, na co do tej pory narzekały osoby, którym na sali sądowej przyszło rozwiązywać swoje sprawy z np. dłużnikami - wymienia korzyści z uruchomienia e-sądu szef resortu sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.

Elektroniczne postępowanie upominawcze odciąży ponadto sądy „tradycyjne", rozpatrujące dotychczas nieskomplikowane sprawy, które nie wymagały przeprowadzenia postępowania dowodowego. - Takich spraw w ciągu roku jest prawie milion - podkreśla minister sprawiedliwości.

Elektroniczny pozew może złożyć zarówno firma, jak i osoba fizyczna. Powód będzie kontaktował się z e-sądem wyłącznie drogą elektroniczną. Komunikacja między pozwanym i sądem może odbywać się ponadto także drogą tradycyjną.

Zgodnie z szacunkami Ministerstwa Sprawiedliwości elektroniczne postępowanie upominawcze oznacza oszczędności budżetowe na poziomie około 15 mln zł rocznie.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Chodzacy PARAGRAF 2013-09-30 03:21:55

    Elektroniczne postepowanie upominawcze,musi spelniac wymogi pozwu wynikajace z k.c i k.p.c. zawierac zgodnie z p.9 w druku urzedowym POZEW kopie umowy cywilnoprawnej z ktorej rozszczenie wynika .Jest to warunek obligatoryjny dla wydania jakiegokolwiek wyroku przez sad.Do tej pory umowa taka { w okresie PRL-u }musiala byc pomiedzy wlascicielem,uzytkownikiem a usugobiorca i tak bylo od lat a teraz RZAD narzucil ustawowo wlascicielom nieruchomosci WSPOLNOTY MIESZKANIOWE ingerujac tym sposobem w wlasnosc obywateli zagwarantowana konstytucyjnie ,co jest sprzeczne z KONSTYTUCJA RP.Wlasiciele nieruchomosci maja utrzymywac te WSPOLNOTY { z jakiej racji }i WSPOLNOTY maja prawo wbrew woli wlaciciela zawierac umowy cywilnoprawne z uslugobiorcami co jest sprzeczne z PRAWM { kto tu jest w koncu WLASCICIELEM }.O uslugach maja prawo decydowac jedynie i wylacznie wlasciciele a nie WSPOLNOTY .RZAD tym sposobem przygotowal furtke do zabrania mieszkan najubozszej warstwie spolecznej za nie placenie rachunkow.Od niedawna obowiazuje ustawa,ze KOMORNIK ma prawo zajac mieszkanie od reki a wlasciciela poslac na przyslowiowa " ulice " za nieplacenie rachunkow.Takiej doczekalismy sie DEMOKRACJI ,czegos takiego nie bylo za STALINA i PRL-u. Co na to powie Kaczynski i Tusk ? zapytajcie sie ich jest okazja ,co oni na to i czy na tym polega demokracja i w tym jest WASZA wina ze emerytury i renty sa male i brak jest pracy


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika