PIT 2013: ulga rehabilitacyjna również dla pełnosprawnych

Nie tylko niepełnosprawni mają prawo do odliczenia w PIT wydatków na leki, opiekę pielęgniarki lub turnusy rehabilitacyjne.

Jest to możliwe również dla osoby całkowicie pełnosprawnej, która utrzymuje jedną lub kilka osób niepełnosprawnych, o których mowa w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Chodzi o niepełnosprawnego małżonka, rodzeństwo, rodziców, teściów, dzieci (własne, przysposobione czy przyjęte na wychowanie), pasierbów, ojczyma, macochę, zięciów lub synowe. Warunkiem jest, by w roku podatkowym dochody osoby niepełnosprawnej będącej na utrzymaniu nie przekraczały kwoty 9.120 złotych.

Należy również pamiętać, że osoba niepełnosprawna powinna posiadać odpowiednie orzeczenie lekarskie. Brak takiego orzeczenia spowoduje, że ani osoba niepełnosprawna, ani jej opiekun nie będą mogli skorzystać z preferencji podatkowych. Dokumentem takim może być np. dokument potwierdzający otrzymanie renty z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy czy decyzja o przydzieleniu stopnia niepełnosprawności.

Porady prawne

Aby skorzystać z przedmiotowej ulgi należy wypełnić PIT-36 lub PIT-37  oraz formularz PIT/O.

Lekarstwa i samochód pomniejszą daninę

Nie każdy wydatek można uwzględnić w rozliczeniu. Przy niektórych ustalono limity. Jest on przykładowo przy używaniu samochodu, którym niepełnosprawny dojeżdża na niezbędne zabiegi rehabilitacyjne. Tutaj odliczeniu od dochodu podlega kwota 2.280 złotych.

Limit jest również przy lekach, które można odliczyć niezależnie od tego, czy niepełnosprawny przyjmuje je stale, czy lekarz specjalista przepisał je tylko na określony czas. W przypadku leków można odliczyć jedynie nadwyżkę wydatków ponad 100 złotych miesięcznie.

Oznacza to, że za każdy miesiąc sumujemy wydatki, a kwotę przekraczającą 100 zł odliczamy od dochodu. Zatem gdy wydaliśmy na leki np. w styczniu 90 złotych, a w lutym 120 złotych – za styczeń odliczenia nie będzie, za luty wyniesie 20 złotych.

Przykładem kosztu, który można odliczyć w pełnej wysokości – bez żadnych limitów – jest wydatek na wózek inwalidzki czy sprzęt niezbędny do ćwiczeń.

Bez limitu można bowiem odliczać zakup lub naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego. 

Limit odliczenia w wysokości kwoty nieprzekraczającej w roku podatkowym 2.280 zł występuje również w przypadku utrzymania przez osoby niewidome i niedowidzące zaliczone do I lub II grupy inwalidztwa oraz osoby z niepełnosprawnością narządu ruchu zaliczone do I grupy inwalidztwa psa asystującego, o którym mowa w ustawie o rehabilitacji zawodowej.

Kiedy nie trzeba zbierać rachunków i faktur?

Co do zasady, w przypadku, gdy ulga rehabilitacyjna jest odliczana w PIT, podatnik powinien posiadać rachunki, faktury, pokwitowania czy potwierdzenia przelewów bankowych, z których wynika jakie wydatki zostały poniesione.

Od tej reguły są jednak pewne wyjątki. Potwierdzenia wydatków są zbędne w przypadku wydatków na: utrzymanie psa przewodnika, używanie samochodu osobowego na konieczne przejazdy osób niepełnosprawnych oraz na opłacenie przewodnika dla osoby niewidomej lub z niepełnosprawnością narządu ruchu.

Zaznaczyć jednak należy, że w powyższych przypadkach na żądanie organów podatkowych lub organów kontroli skarbowej podatnik jest obowiązany przedstawić dowody niezbędne do ustalenia prawa do odliczenia.

O jakich dowodach mowa? Będzie to np. wskazanie przewodnika, któremu niepełnosprawny zapłacił, przedstawienie certyfikatu psa asystującego czy dokument potwierdzający obecność na zabiegach leczniczo-rehabilitacyjnych.

Jeśli chodzi o wspomniane wcześniej faktury oraz rachunki – nie należy dołączać ich do zeznania podatkowego - należy je przechowywać, by w razie kontroli udowodnić, że podatnik miał prawo do dokonania odliczeń.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Barbara 2015-03-19 16:37:22

    Pytam! A co z Rehabilitacją Zawodową Inwalidów? W "komunie" można było dostać bezprocentowy kredyt na zakup samochodu. Zabrano nam ulgę w postaci zwolnienia z podatku drogowego, ponieważ ten podatek wszedł w cenę paliwa. Wtedy niepełnosprawni mogli sobie odpisać ulgę od kwoty 2,280, jako pewnego rodzaju rekompensatę za paliwo i dojazd do pracy. Praca dla mnie jest to najlepszą REHABILITACJĄ, gdzie będąc z ludźmi nie wpadam w depresję, siedząc w czterech ścianach i patrząc w sufit, czekając rychłej śmierci. Pracując płacimy słone podatki od tych marnych zarobków i wzbogacamy budżet, którym nasi liderzy szastają jak im się podoba. Mam na myśli nagrody, jakie sobie serwują. Samochód służy mi do dojazdów na kontrole lekarskie po kilkukrotnych operacjach stawów biodrowych, ponieważ nie wsiądę do autobusu. Czy to nie jest bardziej usprawiedliwione niż dojazd na samą rehabilitację? Uważam to za niesprawiedliwe!

  • Marta Popek 2014-03-15 11:40:24

    Mam orzeczenie o niepełnosprawności ze względu na chore narządy ruchu w stopniu lekkim.Często korzystam z zabiegów rehabilitacyjnych i wizyt u lekarza na które dojeżdzam samochodem .Nie mogę jednak skorzystać z ulgi-ryczałt na samochód osobowy.Buntuję się przeciwko temu.Proszę o zmianę tego prepisu.

  • Bobi. 2014-03-14 08:03:05

    Proponuję zakończyć te "odliczania" bo z tego korzystają ludzie i tak dobrze sytuowani.Biedny nie skorzysta bo w wielu wypadkach nie doczyta się takich przepisów. Czas najwyższy abyśmy WSZYSCY zaczęli być traktowani jednakowo! Ne róbmy "przywilejów" bo to tylko okazja do "przekrętów" i nadużyć.

  • Magda 2014-03-12 10:19:42

    Nie rozumie dlaczego od zakupu samochodu ułatwiającego życie dla niepełnosprawnych nie odlicza się podatku, podczas gdy można odliczyć bez ograniczeń od wózka inwalidzkiego. Mam problemy z poruszaniem się i tylko dzięki samochodowi dojeżdżam do pracy i jest mi tak samo do egzystencji potrzebny. Zabrano program dopłaty do kupna samochodu, więc pozwolenie na odliczenie podatku byłoby jakąś rekompensatą ?!


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika