Będą odszkodowania za spóźniony pociąg

Odzyskasz nawet połowę ceny biletu. Możesz liczyć też na darmowe kanapki oraz nocleg w hotelu na koszt przewoźnika.

Takie przywileje zapewnią pasażerom unijne przepisy, które wejdą w życie już 1 lipca tego roku. Zgodnie z nimi będziemy mogli ubiegać się o odszkodowanie nie tracąc prawa do przejazdu. Oznacza to, że nawet jeśli pociąg się spóźni, to możemy nim pojechać, a dopiero później wystąpić o zwrot pieniędzy za bilet.

Minimalna kwota odszkodowania wyniesie:
a)
25 proc. ceny biletu w przypadku opóźnienia wynoszącego od 60 do 119 minut;
b)
50 proc. ceny biletu w przypadku opóźnienia wynoszącego 120 minut lub więcej.

Porady prawne

Niestety z wnioskiem o odszkodowanie będziemy mogli wystąpić tylko w niektórych przypadkach. Będzie to możliwe, gdy spóźnienie dotyczy pociągu kursującego między państwami Unii Europejskiej oraz pociągów krajowych typu Express, Express Intercity, Eurocity czy Euronight (oprócz regionalnych).

By otrzymać odszkodowanie trzeba złożyć reklamację. Przykładowo PKP Intercity daje na to dwa miesiące od daty opóźnionej podróży. Przewoźnik ma 30 dni na jej rozpatrzenie i wypłatę rekompensaty. We wniosku trzeba zaznaczyć, że żądamy zwrotu pieniędzy za przejazd. Należy do niego dołączyć bilet oraz zaświadczenie o opóźnieniu, o które powinniśmy poprosić w kasie przewoźnika już w dniu spóźnienia pociągu.

W jakiej sytuacji odszkodowania nie dostaniemy? Jeżeli zostaliśmy poinformowani o opóźnieniu przed zakupem biletu lub jeżeli opóźnienie jest krótsze niż 60 minut.

Kiedy posiłki i darmowe noclegi?

Przewoźnicy muszą informować nas o każdym spodziewanym przesunięciu w rozkładzie jazdy. Według nowych przepisów w przypadku opóźnienia o ponad 60 minut pasażerom wspomnianych pociągów ekspresowych oferuje się nieodpłatnie:

a) posiłki i napoje odpowiednio do czasu oczekiwania, jeżeli są one dostępne w pociągu lub na stacji lub mogą zostać w rozsądnym zakresie dostarczone;
b)
o ile jest to fizycznie możliwe, zakwaterowanie w hotelu lub innym miejscu oraz transport pomiędzy stacją kolejową a miejscem zakwaterowania w przypadkach konieczności pobytu przez jedną lub kilka nocy;
c)
o ile jest to fizycznie możliwe, transport z pociągu do stacji kolejowej, do miejsca odjazdu zastępczego środka transportu lub do miejsca przeznaczenia, jeżeli pociąg został unieruchomiony na trasie.

W przypadku ponadgodzinnych opóźnień pasażer będzie mógł poprosić też o zaświadczenie na bilecie, zależnie od sytuacji, że pociąg się spóźnił, zepsuł na trasie lub go odwołano.

Kiedy PKP zapłaci za spóźnienia osobówek?

Pasażerowie pociągów osobowych i pośpiesznych mają skorzystać z przedstawionych wyżej praw dopiero od 3 grudnia 2014 roku. Dlaczego? Postanowił tak resort infrastruktury. Według rządu przyblokowanie przepisów do tego czasu pozwoli zaoszczędzić przewoźnikom około 51 mln zł.

PODSTAWA PRAWNA:

- Rozporządzenia (WE) nr 1371/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 października 2007r. dotyczące praw i obowiązków pasażerów w ruchu kolejowym (Dziennik Urzędowy UE, L 315/14).
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 25 maja 2011 r.  w sprawie zwolnienia ze stosowania niektórych przepisów rozporządzenia (WE) nr 1371/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczącego praw i obowiązków pasażerów w ruchu kolejowym (Dz.U. z 2011 r. Nr 117 poz. 683).

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Leszek 2013-06-29 10:41:00

    Ciekawe, czy odszkodowania będą łatwo dostępne. Czy będą Biura Obsługi Klienta które łatwo wszystko przekształcą i obsłużą. Czy takie odszkodowania będą też dotyczyć innych operatorów? Jasne, że można korzystać np. zamiast poczty to z pinpost, ale niestety zasięg odbiorców skłania do pytania czy Poczta też będzie odpowiadała za swoje błędy i braki dostarczenia przesyłek.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika