Polska nie radzi sobie z rasizmem i antysemityzmem?

Rada Europy jest zaniepokojona utrzymującym się w naszym kraju dyskryminacyjnym i antysemickim podejściem w wielu strefach, m.in. w mediach, polityce i na stadionach.  

Europejska Komisja przeciwko Rasizmowi i Nietolerancji opublikowała czwarty raport o Polsce. W opracowaniu przyznano, że choć nastąpił postęp w niektórych obszarach, to nadal niepokoi pojawianie się wypowiedzi o charakterze rasistowskim i antysemickim w naszym kraju.

Zwrócono uwagę na to, że w niektórych grupach politycznych i wpływowych mediach tolerowany jest antysemityzm.

Chodzi m.in. o antysemickie gazety, które nadal można kupić w kioskach „Ruchu”. Według autorów raportu nie tylko wpływa to na nastrój opinii, ale też nadaje aurę legalności i bezkarności tym, którzy są zainteresowani rozpowszechnianiem takich treści.

Porady prawne

- Władze powinny przeprowadzić dochodzenie, czy autorzy tych publikacji podlegają ściganiu karnemu i wywrzeć wpływ na firmy dystrybucyjne, by powstrzymały się od rozpowszechniania takich materiałów – postuluje Rada Europy.

W raporcie wyrażono również zaniepokojenie działalnością Radia Maryja i związanych z nią mediów katolickich. Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji zalecono, by wykazała większą czujność w kwestii rasizmu.

W uwagach do raportu strona polska wyjaśnia, że niemożliwe jest stosowanie cenzury prewencyjnej w stosunku do audycji emitowanych przez jakiegokolwiek nadawcę.

- Jednocześnie osoby pokrzywdzone, bądź urażone treściami mogą złożyć skargę do odpowiednich organów administracji publicznej, bądź wystąpić na drogę sądową. W przypadku powzięcia informacji przez prokuraturę o popełnieniu przestępstwa tzw. mowy nienawiści podejmowane są stosowne działania z urzędu – tłumaczy strona polska.

W raporcie wskazano ponadto, że antysemityzm wciąż tolerowany jest w niektórych grupach politycznych. W Polsce – choć marginalnie – nadal działają takie partie jak Narodowe Odrodzenie Polski czy Polska Partia Narodowa.

Za duży problem uznano także rasizm wśród pseudo-kibiców piłki nożnej. Objawia się to wyzwiskami pod adresem czarnoskórych zawodników. Panuje tutaj również „niepohamowany antysemityzm”.

- Określenie „Żyd” jest używane w celu wyśmiewania kibiców przeciwnych drużyn, niezależnie od ich religii. Dość często jawne groźby śmierci są adresowane do „Żydów” z brutalnym odwołaniem do komór gazowych – czytamy w raporcie.

Według Rady na ten problem powinny reagować władze państwowe, PZPN i kluby piłkarskie. Władze powinny przede wszystkim zachęcić PZPN, by wspólnie z klubami wypracował kodeks postępowania w sprawie problemu rasizmu w sporcie.

Polska i w tym przypadku tłumaczy, że PZPN reaguje na przypadki rasizmu na stadionach, nakładając np. kary pieniężne na kluby, których pseudo-kibice „obrażają” piłkarzy.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika