Polskie szpitale niebezpieczne dla pacjentów

Straż nie dojedzie do blisko połowy szpitali w razie pożaru. W większości placówek nie znajdziemy także gaśnic, alarmów ani hydrantów. Drogi ewakuacyjne są natomiast „za długie lub za wąskie", a nawet wykańczane materiałami łatwo zapalnymi - pisze NIK o stanie technicznym budynków szpitalnych.

Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła jak wygląda stan techniczny budynków 48 publicznych zakładów opieki zdrowotnej. Wyniki kontroli nie są zadawalające, niepokój budzi przede wszystkim zabezpieczenie przeciwpożarowe polskich szpitali.

Ponad dwie trzecie skontrolowanych zakładów opieki zdrowotnej może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa przebywających w nich ludzi, a placówki nie dbają należycie o zapewnienie bezpieczeństwa pożarowego - czytamy w raporcie NIK.

W salach, gdzie leża pacjenci, zapomniano o przestrzeganiu wymogów ewakuacyjnych. - Nie wydzielono ewakuacyjnych klatek schodowych, nie było zabezpieczenia przed zadymieniem dróg ewakuacyjnych, brak było oświetlenia awaryjnego. Drogi ewakuacyjne były za długie lub za wąskie w stosunku do wymagań. Zdarzały się przypadki użycia do wykończenia wnętrz dróg ewakuacyjnych materiałów łatwo zapalnych - wymieniają inspektorzy Izby.

Ponadto w 83 proc. sprawdzonych budynków brakowało przeciwpożarowego wyposażenia budynków - gaśnic, hydrantów oraz alarmów.

Kontrola wykazała również, że w razie pożaru straż miałaby problem dotarcia do palącego się budynku w blisko połowie przypadków.

- W prawie w połowie skontrolowanych placówek służby zdrowia stan dróg pożarowych uniemożliwiał strażakom korzystanie z nich. Były zablokowane lub nie spełniały określonych parametrów, albo nie były zakończone niezbędnym placem manewrowym - czytamy w wynikach kontroli.

Dwie trzecie sprawdzonych placówek nie przeprowadzało również okresowych kontroli budynków, a tam, gdzie dopilnowano tego obowiązku, aż 40 proc. kontrolujących nie posiadało odpowiednich uprawnień.

Badaniami objęto lata 2006 - 2008, a czynności kontrolne przeprowadzono w okresie od 01 kwietnia do 31 lipca 2009 r. Wiele nieprawidłowości zostało usuniętych przez dyrekcje szpitali jeszcze w czasie trwania kontroli - podkreśla Najwyższa Izba Kontroli.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika