Przepis o szkolnictwie wyższym niezgodny z konstytucją

Polska Komisja Akredytacyjna nie może ponownie oceniać kierunku studiów, który już raz oceniła negatywnie - orzekł Trybunał Konstytucyjny. Dlatego zlikwidowany zostanie przepis Prawa o szkolnictwie wyższym, który na to pozwalał.

Trybunał stwierdził, że art. 52 ust. 3 tej ustawy jest niezgodny z konstytucją. Według niego szkoły, które zostały negatywnie przez Polską Komisję Akredytacyjną (PKA), mogą zwrócić się o ponowne rozpatrzenie sprawy. Po raz drugi do oceny zasiada zespół, który wydał pierwotny werdykt i prezydium komisji. Jeżeli po raz drugi opinia będzie negatywna, minister nauki i szkolnictwa wyższego nakłada na uczelnie sankcję - może zawiesić albo zakazać prowadzenia danego kierunku. Uczelnie nie mają natomiast prawa do zaskarżenia decyzji do sądu administracyjnego.

Porady prawne

Przepis zaskarżyła Wyższa Szkoła Handlu i Finansów Międzynarodowych imienia Fryderyka Skarbka w Warszawie. Według jej przedstawicieli narusza on art. 78 konstytucji, który gwarantuje, że każda ze stron ma prawo do skarżenia orzeczeń i decyzji wydanych w pierwszej instancji. W przypadku tej uczelni było bowiem tak, że zarazem pierwszą, jak i drugą opinię wydawał niemal ten sam zespół - argumentował kanclerz uczelni Piotr Kusznieruk.

Trybunał orzekł, że brak możliwości przeniesienia sprawy do wyższej instancji w wymiarze organizacyjnym i personalnym sam w sobie nie przesądza o niekonstytucyjności regulacji zawartej w kwestionowanym przepisie. Brak ten musi być jednak równoważony odpowiednimi gwarancjami procesowymi dla podmiotu korzystającego z tego środka zaskarżenia. W wypadku art. 52 ust. 3 prawodawca nie tylko nie zapewnił takich gwarancji, ale wręcz stworzył mechanizm budzący poważne wątpliwości konstytucyjne.

Przez tak zredagowany przepis szkoły nie mają bowiem możliwości ponownego zakwestionowania uchwał podejmowanych przez PKA u innego organu decyzyjnego.

W ocenie Trybunału sytuacja, w której strona - w razie niezgodnego z prawem działania Komisji - nie ma szans na obronę swoich interesów w toku prowadzonego przez ministra postępowania administracyjnego i nie jest wyposażona w środki obrony swych praw w ramach procedury sądowoadministracyjnej, nie odpowiada konstytucyjnym standardom.

Nieprawidłowy przepis straci moc z upływem 18 miesięcy od ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika