Przepisy o rybołóstwie dostosowane do prawa UE

Prezydent podpisał ustawę o rybołówstwie morskim, która ma zastąpić regulacje objęte obowiązującą ustawą z 19 lutego 2004 r. o rybołówstwie (Dz. U. z 2014 r. poz. 1592). Nowa ustawa dostosowuje krajowe przepisy dotyczące rybołówstwa do prawa Unii Europejskiej, w szczególności w odniesieniu do kontroli i nadzoru nad wykonywaniem rybołówstwa morskiego oraz zarządzania żywymi zasobami morskimi, w tym przyznawania określonych uprawnień do prowadzenia połowów.

Ustawa wykonuje przepisy dziesięciu rozporządzeń unijnych, ponadto będzie regulować te zagadnienia z zakresu prawa unijnego, które zostały pozostawione do rozstrzygnięcia dla państwa członkowskiego Unii Europejskiej, jak również określać właściwość organów i tryb postępowania we wskazanych sprawach.

W konsekwencji ustawa reguluje kwestie dotyczące całej wspólnej polityki rybackiej, w sposób kompleksowy porządkuje kwestie dotyczące działalności rybackiej, wprowadza szereg rozwiązań mających na celu poprawę działalności rybackiej oraz daje instrumenty do zarządzania sektorem rybackim.

Przepisy wykonujące rozporządzenia Unii Europejskiej dotyczą: parametrów statków, rejestru statków, ustanawiania środków dotyczących przypadkowych odłowów waleni na łowiskach, wykorzystania w akwakulturze gatunków obcych, planów w zakresie zasobów dorszy w Morzu Bałtyckim, zapobiegania nielegalnym połowom, systemu kontroli przestrzegania wspólnej polityki rybołówstwa.

Z uwagi na obszerny materiał projekt ustawy podzielony został na działy. Najważniejsze zmiany dotyczą następujących zagadnień ujętych w przedłożonej ustawie:

  • szczegółowych zasad prowadzenia rejestru statków rybackich,
  • zarządzania zdolnością połowową,
  • przyznawania licencji połowowych,
  • zarządzania kwotami połowowymi,
  • możliwości rezygnacji z kwot połowowych przez armatorów,
  • przepisów regulujących wymiany międzynarodowe kwot połowowych,
  • podziału dodatkowych kwot połowowych,
  • przepisów dotyczących poważnych naruszeń wspólnej polityki rybackiej oraz systemu zapobiegania nielegalnym, nieraportowanym i nieuregulowanym połowom, a także ich powstrzymywania i eliminowania.

Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika