Rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w trybie on-line

Europejskie i światowe badania dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce i na świecie dowodzą, że czas rejestracji spółki ma doniosłe znaczenie z punktu widzenia znoszenia barier w rozpoczynaniu działalności gospodarczej. Ostatnie raporty na temat prowadzenia działalności gospodarczej wykazują niestety, że Polska w światowych rankingach swobód gospodarczych i warunkach prowadzenia działalności wypada dość niekorzystnie – możemy przeczytać na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.

 

Chcemy to zmienić. Chcemy ułatwić, przyspieszyć i obniżyć koszty zakładania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. To właśnie te spółki są najbardziej popularną formą organizacyjno-prawną, w jakiej przedsiębiorcy podejmują działalność gospodarczą. Z praktyki innych krajów wynika, że po wdrożeniu takiego sposobu rejestracji korzysta z niego około 70% spółek z o.o. – tłumaczył na wczorajszej konferencji prasowej Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.

Porady prawne

 

Wyjściem z tej niekorzystnej sytuacji ma być przygotowany projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw. Jest to tzw. projekt S-24. Jej celem jest ułatwienie i znaczące przyspieszenie procedury zakładania spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, a ponadto uproszczenie zasad wpisywania takich spółek do Krajowego Rejestru Sądowego.

 

Już dzisiaj możemy Państwu przedstawić szczegóły jednego z najważniejszych przygotowanych w Ministerstwie Sprawiedliwości projektów, który w niezwykle znaczący sposób wpłynie na szybkość, łatwość i obniżenie kosztów zakładania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. To projekt nazywany S-24 - kontynuował Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.

 

Nowelizacja wprowadza alternatywny model tworzenia i rejestracji spółek z o.o., modyfikując niektóre obowiązujące wymagania ustawowe w tym zakresie. Jak wskazuje się w Ministerstwie Sprawiedliwości, wdrożenie projektowanych zmian doprowadzi do przyspieszenia czynności orzeczniczych sądów (analiza wniosków) oraz czynności związanych z administrowaniem sprawami (obiegiem spraw).

 

Ponadto nowelizacja przepisów pozwoli na uniknięcie potrzeby posługiwania się w obrocie konstrukcją spółki z ograniczoną odpowiedzialnością „w organizacji”, która powstała jako odpowiedź na dłużej trwający w czasie proces rejestracji przedsiębiorców. Niezwykle istotną zmianą będzie – proponowany w nowelizacji - 1-dniowy termin na rozpatrzenie wniosku o zarejestrowanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, o ile umowa spółki zostanie sporządzona według wzorca udostępnionego w systemie teleinformatycznym, a następnie przesłana do sądu drogą elektroniczną wraz z elektronicznym formularzem wniosku rejestrowego i listy wspólników. Zgłoszenie takiej spółki do rejestru powinno być opatrzone podpisami elektronicznymi uprawnionych osób, przy czym nie jest konieczny bezpieczny podpis elektroniczny weryfikowany przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu.

 

Ponadto przedmiotowy projekt ustawy określa dokumenty, które należy złożyć do sądu rejestrowego w postaci papierowej w terminie 7 dni od dnia wpisania spółki z o.o. do rejestru.

Zgodnie z projektem, także wniosek o wpisanie do rejestru spółki z o.o. utworzonej według proponowanych przepisów, ale złożony w sposób tradycyjny - w formie papierowej - zostanie rozpoznany w terminie krótszym niż dotychczas, bo 3-dniowym. Kolejną niezwykle istotną nowością będą wymogi dotyczące forma umowy spółki. Według nowych przepisów dla sporządzenia umowy spółki nie będzie wymagane zachowanie formy aktu notarialnego. Dopiero wprowadzenie zmian do takiej umowy będzie wymagało takiej formy.

 

Przygotowany przez nas projekt był niezwykle szeroko konsultowany. Nowe przepisy pozytywnie zaopiniowała także Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego. Projekt ustawy przekazano do konsultacji społecznych m.in. Krajowej Radzie Sądownictwa, Krajowej Radzie Radców Prawnych, Naczelnej Radzie Adwokackiej, Krajowej Radzie Notarialnej, Krajowej Radzie Komorniczej, Stowarzyszeniu Sędziów Polskich „Iustitia” oraz największym organizacjom przedsiębiorców: Konfederacji Pracodawców Polskich, Krajowej Izbie Gospodarczej, Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych „Lewiatan”, Business Centre Club i innym. O uwagi do projektu poproszono także Polską Izbę Informatyki i Telekomunikacji – wyliczał na konferencji Piotr Kluz, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. - Większość podmiotów pozytywnie oceniła istotę regulacji - dodał.

 

Obecnie przygotowany projekt został skierowany do rozpatrzenia przez Komitet Rady Ministrów ds. Informatyzacji i Łączności.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika