Reklama nie może zasłaniać okna

Reklamy nie będą mogły ograniczać oświetlenia dziennego mieszkania, chyba, że remontowana będzie elewacja budynku.

Minister Infrastruktury podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych. Wraz z wejściem nowych przepisów w życie reklamodawca nie będzie mógł swoim bilbordem ograniczyć nam światła dziennego. Reklamy, które wiszą obecnie na budynkach, nie znikną z nich jednak tak szybko.

Według rozporządzenia budynek mieszkalny wielorodzinny „powinien być użytkowany w sposób zapewniający nieograniczanie oświetlenia dziennego mieszkań". Ustawodawca nie zabroni jednak instalowania urządzeń związanych z użytkowaniem budynku lub mieszkania. Bez problemu wstawimy więc w okna kraty, żaluzje, rolety oraz zabudujemy balkon.

Nadzorowi poddane zostaną natomiast urządzenia i nośniki reklamowe oraz inne urządzenia niezwiązane z użytkowaniem budynku. Jeżeli będą one wpływały na ograniczenie oświetlenia dziennego, to nie zawisną przed naszym oknem. Reklamy bez problemu będą mogły pojawiać się natomiast na ścianach bez okien, na oknach klatek schodowych lub lokali użytkowych - informuje Ministerstwo Infrastruktury.

Ograniczenie oświetlenia dziennego mieszkań będzie możliwe jedynie w przypadku wykonywania robót budowlanych dotyczących elewacji budynku.

Co z reklamami i innymi urządzeniami niezwiązanymi z użytkowaniem budynku, które wiszą przed naszym oknem? Stosuje się względem nich przepisy dotychczasowe, nie dłużej jednak niż przez 18 miesięcy od dnia wejścia w życie rozporządzenia.

Dokument zacznie obowiązywać po upływie 14 dni od opublikowania w Dzienniku Ustaw.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika