Reklamy piwa dopiero przed północą

Kibice nie napiją się piwa podczas meczów, wczasowicze mogą zapomnieć o nim na basenach i kąpieliskach. W telewizji i radiu reklamy tego trunku będą emitowane dopiero godzinę przed północą.

Według resortu zdrowia reklamy piwa mają negatywny wpływ na młodzież. Dlatego postanowiono, żeby pojawiały się one w telewizji o trzy godziny później niż obecnie, czyli dopiero od 23 do 6 rano.

Wyjątkowo alkohol zobaczymy w telewizji przed tą godziną podczas transmisji meczów piłki nożnej i innych masowych imprez sportowych. O ile sama reklama będzie dopuszczalna w trakcie meczu, to picie alkoholu na stadionie już nie.

W państwach o częściowych ograniczeniach reklamy alkoholu jego spożycie jest niższe o 16 procent od spożycia w państwach, w których brak jest takich ograniczeń. W państwach o całkowitym zakazie reklamy alkoholu w telewizji współczynnik ten jest niższy o 11 procent w porównaniu do państw o częściowym zakazie reklamy napojów alkoholowych – wynika z raportu Komisji Europejskiej.

Porady prawne

Zakaz sprzedaży i spożywania alkoholu ma obowiązywać również na terenach kąpielisk i pływalni. Pojawią się też mandaty za pływanie rowerem wodnym, łódką czy kajakiem w stanie po spożyciu. Maksymalnie będzie to 500 złotych. Jeżeli wypijemy więcej i alkomat potwierdzi stan nietrzeźwości, to kara będzie wyższa i wyniesie nawet 2,5 tys. złotych.

Ponadto w sklepach pojawi się informacja, że sprzedawca ma prawo żądać okazania dowodu osobistego przy zakupie alkoholu. Klienci, którzy nie będą chcieli pokazać dowodu po prostu nie zostaną obsłużeni. Gdy sklepikarz sprzeda im alkohol, to sam narazi się na mandat w wysokości 2,5 tys. złotych.

Ministerstwo pozwoli także na badanie pracowników alkomatami. Na żądanie szefa będzie je przeprowadzał np. pracownik ochrony. Za przyjście do pracy po alkoholu lub picie w czasie pracy możemy zostać ukarani grzywną, nie wyższą niż jednodniowy zarobek.

Ponadto w izbach wytrzeźwień czy na posterunku policji nietrzeźwy, który stanowi zagrożenie dla innych, będzie mógł trafić do izolatki nawet na 24 godziny. Dopuszczalne stanie się również przymusowe podanie lekarstw takim osobom. Teraz można jedynie przytrzymać i unieruchomić nietrzeźwego.

W Polsce w rodzinach alkoholików żyje ok. 1,5 mln osób dorosłych i 1,5–2 mln dzieci – większość z nich to osoby współuzależnione i ofiary przemocy domowej. W ¾ rodzin z problemem alkoholowym dochodzi do przemocy.

Resort proponuje również jaśniejsze przepisy dotyczące pobierania opłat za spędzenie nocy w izbie wytrzeźwień. Obecnie prawo nie precyzuje, ile trzeba zapłacić za pobyt w takim miejscu.

Zgodnie z planami ministerstwa za pobyt w izbie wytrzeźwień, na komisariacie policji czy w placówce utworzonej przez gminę, pobierane będą opłaty w wysokości nie wyższej niż 25 procent minimalnego wynagrodzenia za pracę. W przyszłym roku minimalna pensja wyniesie 1386 zł, czyli za noc w izbie wytrzeźwień zapłacimy blisko 350 złotych.

Powyższe zmiany ma wprowadzić nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Dokument został już przekazany na obrady Rady Ministrów.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Stary 2012-11-25 09:02:28

    Bo Polska do "dziwny" kraj. A raczej ludzie. Po co mówić o tym że ileś tam procent dzieci chodzi głodne do szkoły, że nie ma pomysłu na obniżenie bezrobocia itd..itd.. Rządzący za swoją misję uważają wychowywanie obywateli. W trzeźwości, wstrzemięźliwości seksualnej, chodzeniu do kościoła i na pielgrzymki itd. W szkole zamiast tego co trzeba to najważniejsza religia i chodzenie na rekolekcje. Kosztem właśnie nauki. Więc jak ci młodzi ludzie mają wiedzieć że picie czyni szkodę, jak wiedzą o tym tylko z kodeksu karnego? Gdyby zamiast kretyńskich ustaw wszystkiego zabraniających (przypomne poprzedni idiotyzm: 5000zł za jazdę bez kasku dziecka na stoku) postawili na wszechstronną naukę i edukację to i zakazów nie było by potrzeba.

  • miras 2012-11-23 19:14:07

    Za komuny był raj dla pijących, a dziś piwko na kajaku,rowerze to co najmniej stówka w plecy, a nawet więzienie. Proponuję pójść dalej, wprowadzić zakaz wychodzenia z domu po alkoholu, i karać wszystkich po stówce lub izbą wytrzeźwień, Idiotyzmy ,śmiechu warte.

  • domson 2012-11-23 17:02:53

    A kiedyś ty ostatnio był na meczu - bo rodziny to już chodzą na mecze i nikt nikomu głów nie rozbija, ale widać żeś karmiony propagandą o "złym kibolu". Jakoś na zachodzie można się napić piwa na meczu i problemu nie ma, a u nas kto chce się zbombardować wali flachę przed meczem i finał jest taki, że zamiast kulturalnie wypić 2-3 piwka na stadionie, to na trybuny trafiają osobnicy nie trzeźwi, którzy w parku "zrobili" flaszkę... Obiekty zaczynają standardem dorastać do zachodnich ale prawo jak zwykle w tyle.

  • gościu 2012-11-23 13:00:14

    A gdzie widzisz łamanie prawa obywateli? W zamykaniu i karaniu niebezpiecznych pijaków? A pomysł zakazu picia piwa na meczach jest bardzo dobry. Popieram, może w końcu rodziny zaczną chodzić na mecze bez obaw, ze pijany kibol rozwali im głowę!!!

  • maxymili 2012-11-23 12:51:52

    Ale co z prawami obywateli? Niedługo nie będzie wolno z łóżka wychodzić.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika