Restrykcyjne przepisy o becikowym zawieszone

Kobiety nie będą musiały udowadniać, że najpóźniej od 10 tygodnia ciąży były pod opieką lekarza ginekologa lub położnej. Resort zdrowia zawiesi kontrowersyjny przepis na dwa lata.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w porozumieniu z Ministerstwem Zdrowia postanowiły złagodzić zasady wypłacania tzw. becikowego.

- Kobiety które po 1 listopada 2009 roku wystąpiły lub wystąpią o wypłatę becikowego nie będą musiały udowadniać, że najpóźniej od 10 tygodnia ciąży były pod opieką lekarza ginekologa lub położnej - poinformował Piotr Olechno, rzecznik prasowy resortu zdrowia.

Jedynym warunkiem otrzymania pieniędzy będzie okazanie przez rodzica zaświadczenia lekarskiego, które potwierdzi co najmniej jedną wizytę ciężarnej u lekarza ginekologa lub położnej.

Kobiety, które nie dostały becikowego po 1 listopada 2009 roku, ponieważ nie potrafiły udowodnić przebywania pod stałą opieką lekarza od 10 tygodnia ciąży, również otrzymają szansę ponownego ubiegania się o pieniądze. W tym celu będą musiały złożyć wniosek o wypłatę becikowego w urzędach gmin i Miejskich Ośrodkach Pomocy Społecznej.

Wnioski będą przyjmowane po wejściu nowych przepisów w życie, które zaczną obowiązywać wraz z wejściem w życie znowelizowanej ustawy o świadczeniach rodzinnych. Dokument ten będzie rozpatrywany podczas najbliższego posiedzenia Rady Ministrów.

- Przepis, by kobieta w ciąży była pod stałą opieką ginekologa lub położnej najpóźniej od 10 tygodnia ciąży, nie zostanie wycofany, a jedynie zawieszony na okres dwóch lat od momentu wejścia w życie znowelizowanej ustawy o świadczeniach rodzinnych - informuje Piotr Olechno.

Przez ten czas ministerstwo będzie prowadziło kampanię informacyjną w mediach i instytucjach pożytku publicznego, by przygotować kobiety do zmian w przepisach. Kampania ma również uświadomić przyszłym matkom jak ważne są wczesne i częste badania lekarskie w okresie ciąży.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika