Rodzice adopcyjni i biologiczni równi wobec prawa

Rodzice biologiczni oraz ci, którzy adoptowali dziecko, będą posiadali takie same przywileje. Nie będzie już dyskryminacji pracowników w zakresie uprawnień związanych z rodzicielstwem. Na dodatkowe zabezpieczenia mogą liczyć również ojcowie.

Sejm pracuje nad zmianą kodeksu pracy. Nowela uwzględnia postulaty Rzecznika Praw Dziecka i Rzecznika Praw Obywatelskich, aby pracownicy przebywający na urlopie adopcyjnym czy ojcowskim byli objęci w tym czasie taką samą ochroną stosunku pracy jak osoby korzystające z urlopu macierzyńskiego.

Oznacza to, że ojcowie oraz rodzice adopcyjni nie będą musieli martwic się o to, czy po zakończonym urlopie wrócą na swoje stanowisko pracy - zagwarantuje im to ustawa. Projekt nowelizacji roztacza ochronę również nad osobami, które wracają z dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz z dodatkowego wolnego na warunkach urlopu macierzyńskiego.

Nowe przepisy zapewnią takim pracownikom - w tym rodzicom adopcyjnym oraz ojcom - powrót do pracy na zajmowane wcześniej stanowisko, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisko równorzędne z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub inne, za które otrzymają podobne wynagrodzenie.

W nowelizacji określono również termin składania wniosku o obniżenie wymiaru pracy przez pracownika, który korzysta z urlopu wychowawczego. Druk będzie musiał trafić do pracodawcy na dwa tygodnie przed rozpoczęciem wykonywania pracy w obniżonym wymiarze czasu.

Zmieniony kodeks pracy miałby obowiązywać już 14 dni po opublikowaniu. Przepisy odnoszące się do pracowników korzystających z dodatkowego urlopu macierzyńskiego, z dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego czy z urlopu ojcowskiego, w praktyce będą miały zastosowanie od dnia 1 stycznia 2010 roku - czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika