Rząd wzmacnia rynek energetyczny

Rada Ministrów podjęła decyzję o połączeniu kapitałowym ENERGA SA z Polską Grupą Energetyczną S.A.  Powstanie jeden silny kapitałowo podmiot, który będzie w stanie realizować założenia gospodarki energetycznej, w tym i budowę pierwszej w Polsce elektrowni atomowej.

Polska nie tylko bowiem musi spełnić unijne normy dotyczące ochrony środowiska ale ma także zapewnić bezpieczeństwo energetyczne kraju a to, wymaga dużych nakładów finansowych i inwestycji w nowe źródła energii, w tym i elektrownię atomową. Szacuje się, że wydatki na politykę energetyczną wyniosą do 2023 roku prawie 38 mld euro.

Porady prawne

Wszystkie podejmowane przez Rząd działania mają zapewnić Polsce niezależność na europejskim rynku energetycznym. Polityka energetyczna Unii Europejskiej nastawiona jest bowiem na regionalizm, czyli rozwój rynków ponadnarodowych, w tym w zakresie dostarczania energii. Istniejące w Polsce przedsiębiorstwa energetyczne są aktualnie zbyt słabe i nie wytrzymają konkurencji z europejskimi gigantami.

Chcąc zapobiec takiej sytuacji Rząd podejmuje działania w celu zwiększenia roli i znaczenia polskich przedsiębiorstw energetycznych a także zwiększenia ich mocy wytwórczych a to odbywa się głównie poprzez przeznaczenie na ten cel odpowiednich środków finansowych. Innymi działaniami są fuzje dużych przedsiębiorstw i tworzenie takich spółek, które poradzą sobie na ryku energetycznym i będą stanowiły mocną konkurencję dla zagranicznych spółek.

Decyzje są skutkiem nowelizacji uchwały w sprawie „Polityki energetycznej Polski do 2030 roku”.

Do 2030 roku ma także zostać zbudowana pierwsza w Polsce elektrownia atomowa, a realizacja tej inwestycji jest właśnie przejawem bezpieczeństwa energetycznego w Polsce. Przypomnijmy, iż zgodnie z założeniami ekspertów ds. energetyki, elektrownia ma powstać w Żarnowcu, Warcie – Klempicz bądź w Kopaniu.

e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika