Są już wyniki egzaminów radcowskich i komorniczych

Ministerstwo Sprawiedliwości ogłosiło wyniki egzaminów radcowskich i komorniczych. W marcu zdać udało się 82 proc. kandydatów na radców prawnych i 64 proc. osób chcących zostać komornikami.

Z danych MS wynika, że w 58 komisjach do egzaminu radcowskiego przystąpiło 3635 osób. Przy poziomie zdawalności na poziomie 82 proc., oznacza to, że radcami zostało 2980 osób. Najwyższa zdawalność była w Poznaniu. Tam na 90 podchodzących do egzaminu zaliczyło go 87, czyli aż 97 proc.

Najgorzej radzili sobie Szczecinie, gdzie w komisji numer 2 radcami zostało jedynie 25 spośród 44 kandydatów. Odsetek pozytywnie zaliczonych egzaminów wyniósł więc jedynie 57 proc.

Porady prawne

- Z egzaminu radcowskiego wystawiono ogółem 864 oceny niedostateczne, w tym z zakresu prawa karnego - 243, tj. około 28 proc., z zakresu prawa cywilnego - 266, tj. około 31 proc., z zakresu prawa gospodarczego - 207, tj. około 24% i z zakresu prawa administracyjnego - 148, tj. około 17 proc.. Powyższe wskazuje, że najwięcej trudności przysporzyło zdającym egzamin rozwiązanie zadania z zakresu prawa cywilnego, zaś najmniej z zakresu prawa administracyjnego - informuje MS.

Z kolei do egzaminu komorniczego podeszło w marcu 635 osób. Zaliczyło go 409 przyszłych komorników. Zdawalność wyniosła więc 64 proc.

- Z egzaminu komorniczego wystawiono ogółem 281 ocen niedostatecznych. Z zadania na pierwszy dzień egzaminu wystawiono 104 oceny niedostateczne, tj. około 37 proc., a za zadanie na drugi dzień egzaminu - 177, tj. około 63 proc. - podaje resort.

Ministerstwo przypomina też, że od uchwał o wyniku egzaminów radcowskiego i komorniczego zdającemu przysługuje odwołanie

- Z uwagi na liczbę zdających, którzy uzyskali wynik negatywny z egzaminu radcowskiego, Minister Sprawiedliwości planuje powołanie dodatkowych komisji odwoławczych - zadeklarowano.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika