Senat zdecydował o zmianie ustawy o koncesjach budowlanych

Z 30 poprawkami Senat przyjął dziś nowelizację ustawy dotyczącą prawa zamówień publicznych i ustawy o koncesji na roboty budowlane. Była ona uchwaloną przez Sejm 14 września tego roku na podstawie projektu rządu.

Poprawki mają na celu wdrożenie do prawa polskiego przepisów tzw. dyrektywy obronnej PE i Rady, która dotyczy procedur udzielania zamówień na roboty budowlane, dostawy i usługi przez instytucje lub podmioty realizujące zamówienia w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa. Chodzi dokładnie o ochronę interesów gospodarczych państw członkowskich, większą swobodę zamawiających w zakresie udzielenia zamówień, szybkość przeprowadzenia postępowania, zastosowania trybów niekonkurencyjnych, ochrony interesów zamawiającego w zakresie bezpieczeństwa dostaw i ochrony informacji niejawnych.
Porady prawne


W nowelizacji znalazł się ponadto nowy rozdział, zawierający przepisy odnoszące się do zamówień w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa. Nowelizacja ma zwiększyć przejrzystość udzielania zamówień publicznych. Wprowadza obowiązek publikacji ogłoszenia o zamówieniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej albo Biuletynie Zamówień Publicznych. Powinno to umożliwić wszystkim zainteresowanym ubieganie się o zamówienie na równych zasadach z zachowaniem wymogów uczciwej konkurencji.

W większości to zmiany techniczne i ujednolicające terminologię, ale zaproponowano także, aby zamawiający mógł zweryfikować zdolność wykonawcy do należytego wykonania udzielanego zamówienia, w szczególności jego rzetelności, kwalifikacji, efektywności i doświadczenia. Wykonawca z kolei mógłby odwołać się od wykluczenia z przetargu do Krajowej Izby Odwoławczej. W trakcie debaty poprawki zaproponowali senatorowie Andrzej Owczarek i Józef Zając. Za przyjęciem ustawy z poprawkami głosowało 58 senatorów, 27 wstrzymało się od głosu.

Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika